Pomnik „Ochotnicka Nike”

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Pomnik „Ochotnicka Nike”, znany również z nazwy "Pomnik Krwawej Wigilii" został zaprojektowany przez Henryka Burzca. Monument w szczególny sposób upamiętnia pacyfikację Ochotnicy Dolnej przez okupantów niemieckich 23 grudnia 1944 roku (II wojna światowa), jako odwet za zabicie przez partyzantów radzieckich 2 żołnierzy niemieckich. Podczas zaledwie 2 godzin zabito wszystkich członków rodzin Chlipałów, Rusnaków, Brzeźnych, Karczewskich, spalono remizę strażacką, dom ludowy i 32 domy. Śmierć poniosło 56 mieszkańców (19 dzieci, 21 kobiet i 6 mężczyzn). Zbrodni dokonała karna kompania SS (SS-Kampfgruppe Jagdkommando Matingen) specjalnego przeznaczenia pod dowództwem SS-Untersturmführera der Waffen-SS Albrechta C. Matingena (numer SS 338 969), która od jesieni 1944 roku stacjonowała w szkole w Krościenku. W większości byli to esesmani z 3. Dywizji Pancernej SS Totenkopf oraz 4. Dywizji Grenadierów Pancernych SS Polizei, volksdeutsche z Polski i Rosji oraz Ukrainy. Warto wiedzieć, że pacyfikacja Ochotnicy była jedną z najkrwawszych niemieckich akcji represyjnych na Podhalu, a symboliczna nazwa Krwawa Wigilia odnosi się do wigilii Bożego Narodzenia, która tamtego roku była obchodzona w sobotę 23 grudnia.

Pomnik "Ochotnicka Nike" w postaci kolumny zwieńczonej łukiem, został wzniesiony w 1964 roku i przedstawia upadającą kobietę, która tuli do piersi małe dziecko i wyciąga rękę ku niebu. To sylwetka dwudziestoletniej Marii Kawalec, która została zastrzelona podczas ucieczki do lasu. Pierwsza kula trafiła dziecko w czoło, a druga przeszyła łopatkę i szczękę matki. Umierająca matka, nie wypuszczając dziecka z rąk, usiadła pod wierzbą i tak zamarzła.

Napis na tablicy umieszczonej pod Orłem w koronie brzmi:
MIŁOŚĆ  ZWYCIĘŻA
OFIAROM
KRWAWEJ WIGILII
23.12.1944
ORAZ POLEGŁYM W  CZASIE
II  WOJNY ŚWIATOWEJ
PRZYSZLI Z WIELKIEGO 

UCISKU A  BÓG  OTARŁ 
ŁZY  Z  ICH OCZU I
OBDARZYŁ WIECZNYM
POKOJEM

Wokół pomnika stoi 12 tablic informacyjnych związanych z Chotnicą Dolną. Całość dopełnia instalacja świetlna symbolizująca liczbę ofiar Krwawej Wigilii oraz pacyfikacji os. Rzeka, Jurki i Mastaletrze w Tylmanowej, która miała miejsce 22 grudnia 1944 roku.

W pobliżu

Ochotnica Dolna

Altany widokowe Ochotnica Dolna

Ochotnica Dolna
Odległość: 970 m

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej

Centrum 102, Ochotnica Dolna
Odległość: 1.43 km

Altany widokowe Ochotnica Dolna

Ochotnica Dolna
Odległość: 970 m

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej

Centrum 102, Ochotnica Dolna
Odległość: 1.43 km

Noclegi w okolicy

Chatka pod Lubaniem

Chatka pod Lubaniem

Leskówka 126b, Ochotnica Dolna
Dom Nad Potokiem

Dom Nad Potokiem

os. Skrodne 248A, Ochotnica Dolna
Agroturystyka Anna i Kazimierz Jurkowscy

Agroturystyka Anna i Kazimierz Jurkowscy

Jurkowski Potok 31, Ochotnica Górna

Atrakcje Ochotnica Dolna

Pomniki, rzeźby

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!