Statek „Nadolanin” to urokliwa jednostka wycieczkowa kursująca po malowniczym Jeziorze Żarnowieckim. Swoją przystań ma w Nadolu, gdzie turyści wsiadają na pokład, by wyruszyć w około godzinny rejs wśród kaszubskich krajobrazów. Podczas podróży można podziwiać spokojne tafle jeziora, zielone wzgórza i urokliwe zatoczki, a także zobaczyć z wody pozostałości po niedokończonej elektrowni jądrowej.
Rejsy odbywają się głównie w sezonie letnim, zazwyczaj codziennie w godzinach pracy przystani, z przerwą w poniedziałki i wtorki. W wybrane dni organizowane są kursy tematyczne – na przykład rejsy z muzyką na żywo czy specjalne wyprawy o zachodzie słońca.
„Nadolanin” oferuje wygodne miejsca siedzące i przestrzeń, w której można poczuć się jak w wodnym tramwaju krajobrazowym – płynąc spokojnie, bez pośpiechu, w rytmie natury. Na przystani w Nadolu czekają także udogodnienia dla pasażerów, w tym zaplecze sanitarne i pomosty ułatwiające wejście na pokład.
Rejs tym statkiem to świetna okazja, by z innej perspektywy poznać Jezioro Żarnowieckie i poczuć klimat tej części Kaszub – bliski naturze, spokojny i pełen malowniczych widoków.