Relacja z Festynu Historycznego w Mikołajkach

Relacja z Festynu Historycznego w Mikołajkach

W ostatnią sobotę (7 lipca) odbył sie w Mikołajkach Festyn Historyczny, na którym mogliśmy odkryć historię miasta i okolicy. Festyn zorganizowano dzięki współpracy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Stowarzyszenia Prutenia. Zwrócił uwagę mieszkańców i turystów na odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas rewitalizacji centrum Mikołajek. Dowiedzieliśmy się, że dzieje osadnicze Mikołajek liczą sobie co najmniej 2000 lat!

Pruthenia to Stowarzyszenie Miłośników Historii i Kultury Prusów. Jego misją jest uczynienie żywą opowieści o Prusach – dawnych mieszkańcach ziemi pruskiej, której część południowo-zachodnia należy dzisiaj do państwa polskiego.

Projekty Stowarzyszenia:
- Colloquia Baltica (interdyscyplinarne spotkania z historią i kulturyą Bałtów)
- Warsztaty bałtyjskie (odbywają się w Sali Kopernikowskiej Olsztyńskiego Zamku)
- Seminarium Prussicum (odbywają się w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie)
- Festiwal Bałtyjski (odbywający się co roku w Olsztynie)
- Pismo Pruthenia
- Edukacja regionalna
- Amalang — park etnoarcheologiczny (organizacja wczesnośredniowiecznego grodziska pruskiego na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku)
- Warsztaty ceramiki zachodniobałtyjskiej

Podczas Festiwalu Historycznego w Mikołajkach Odtworzono staropruską osadę, mogliśmy podpatrzeć przygotowywanie potraw w specjalnym piecu, wykonywanie garnków i ozdób ręczną techniką. Odbyły się też wykłady o historii Prus, poza tym gry i zabawy dla dzieci.

Znaleziska archeologiczne w centrum Mikołajek

Podczas prac rewitalizacyjnych w centrum Mikołajek, natknięto się na niezwykle cenne znaleziska archeologiczne.
- Pl. Wolności (przed sklepem "Żabka"). Tu odkryto najstarsze ślady osadnictwa. Były to jamy, które pierwotnie pełniły rolę magazynów, lodówek, a ostatecznie były wykorzystywane jako śmietniki. Znaleziono tam fragmenty naczyń glinianych z III-II w. p.n.e., połówkę importowanego rzadko spotykanego szklanego paciorka z tzw. „fenickimi oczkami”, resztki form odlewniczych na tzw. „wosk tracony”, które świadczą, iż w okolicach mikołajskiej „Żabki” przed blisko 2500 laty działał warsztat odlewnictwa brązu. Aby zaznaczyć te wyjątkowe odrycia ułożono na jezdni koła z ciemniejszej kostki brukowej.
- Pl. Wolności (okolice fontanny). Znaleziono tam fragmenty naczyń ceramicznych z ok. V w. n.e.
- Pl. Wolności 14 (koło sklepu monopolowego). Odkryto nawarstwienia kulturowe datowane na XV w.
- Pl. Wolności (północny narożnik). W tym miejscu dokonano największych odkryć. M.in. pozostałości po ławach rybackich, gdzie czyszczono złowione ryby (znaleziono wiele rybich łusek) i je sprzedawano (XV w.). Znaleziono również fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce, również fragmenty grzęzideł do sieci, kafli naczyniowych, a nawet kawałki szybek okiennych. Odkrycia te świadczą o tym, że średniowieczne Mikołajki były bogatą osadą targową.
- ul. Michała Kajki . Przy budynkach nr 9-10 znaleziono fragmenty skór związanych z produkcją obuwia. W tym rejonie z pewnością mieszkali szewcy (XVII-XVIII w.)

Następny artykuł VI Giżycki Tydzień Żeglarski

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!