Ruszamy w góry! Bieszczadzkie Połoniny

Każdy, kto choć raz był w Bieszczadach, z pewnością zechce tu powracać w kolejnych latach. Przepiękne góry, wspaniały klimat i Połoniny, które stanowią jeden z popularnych celów turystów tu wypoczywających. W tym artykule podpowiadamy, jak zaplanować wędrówkę, by była ona najprzyjemniejsza i pełna wspaniałych widoków.

Przez ostatnie lata Bieszczady zapełniły się turystami, jednak dla większości dalej są one regionem mitycznym, postrzeganym jako dziki, trudnodostępny. Specyfika tych gór wyróżnia się przede wszystkim podkreśloną odrębnością kulturową, bukowymi lasami, czy też właśnie połoninami, które stanowią popularne miejsce wędrówek turystów.

 

Bieszczadzkie połoniny to nic innego, jak rozległe hale górskie, które wznoszą się nad granicą bukowych lasów regla dolnego. Najbardziej znane i popularne połoniny w Bieszczadach to: Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) i sąsiadująca z nią Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.). Uznawane są one za najpiękniejsze połoniny w polskich górach i każdego roku przyciągają do siebie tłumy turystów. Wycieczkę można zaplanować w ten sposób, by jednego dnia zdobyć obie połoniny. To nic trudnego, bo znajdują się one w bardzo bliskiej odległości od siebie, a dla takich widoków naprawdę warto.

 

Podkreślić należy fakt, że bieszczadzkie połoniny wcale nie muszą mieć w swojej nazwie słowa „połonina”, by nią być. Dlatego też oprócz tych wcześniej wymienionych, do połonin należy również zaliczyć Bukowe Berdo, Rawki, Szeroki Wierch, czy Kopa Bukowska, należąca wraz z Haliczem i Rozsypańcem do Połoniny Bukowskiej. W naszym artykule zaprezentujemy 3 najpopularniejsze połoniny: Wetlińska, Caryńska i Bukowe Berdo.

 

Połonina Wetlińska – trasa i najważniejsze informacje

 

To masyw górski i połonina w Bieszczadach Zachodnich. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Jest to masyw o kilku wierzchołkach, a jego kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą Orłowicza. Na samym szczycie znajduje się popularne wśród miłośników gór schronisko górskie Chatka Puchatka. Roztacza się stąd niezwykły rozległy widok na Bieszczady.

 

Stosunkowo krótkie i dogodne podejście od parkingu z przełęczy Wyżnej powoduje, że jest to bardzo zatłoczona trasa w sezonie letnim.

 

Na Połoninę Wetlińską można dotrzeć czterema szlakami:

 

- Szlak czerwony – Główny Szlak Beskidzki: Smerek – Przełęcz Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne

- Szlak żółty – Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska (schronisko)

- Szlak żółty i czarny – camping Górna Wetlinka – Połonina Wetlińska (schronisko)

- Szlak żółty – Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej)

- ścieżka przyrodnicza „Pełnik”: Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przełęcz Wyżna i camping Górna Wetlinka

 

W związku z tym, że trasa od Przełęczy Wyżna jest zazwyczaj bardzo zatłoczona, proponujemy spacer i przejście całym grzbietem połoniny, zaczynając od słynącego z pięknej panoramy Smereka, następnie przez Przełęcz Orłowicza, grań Szarego Berda i w końcu dotarcie do najwyższego wierzchołka Połoniny Wetlińskiej, czyli Osadzkiego (1253 m n.p.m.).

 

Trasa prowadzi głównie przez bukowe lasy. Jest piękna i niezbyt trudna. Bliżej szczytu Smereka naszym oczom ukazują się niezwykłe widoki, a na samym szczycie jest jeszcze lepiej. Warto zrobić sobie tu odpoczynek. Można stąd dostrzec m.in. Połoninę Wetlińską, będącą celem naszej wędrówki, jak również Wielką Rawkę, Wysoki Dział, czy też miejscowości Wetlina i Smerek. Ze Smereka schodzimy na Przełęcz Orłowicza, gdzie krzyżują się szlaki. Następnie poruszamy się ścieżką biegnącą wzdłuż głównego grzbietu Połoniny Wetlińskiej. Naszym oczom ukazują się widoki na połoniny i bieszczadzkie szczyty. Za przełęczą czeka na nas bardzo ciekawy odcinek, związany z przejściem wzdłuż grzędy wychodni piaskowcowych Szarego Berda. Wzdłuż niżej położonej jego grani znajdują się niezwykle charakterystyczne i powykrzywiane drzewa – taki stan rzeczy związany jest z panującymi tutaj warunkami. Po prawej stronie mijamy Hnatowe Berdo i po chwili docieramy do Osadzkiego Wierchu, będącego drugim co do wysokości i najwyższym dostępnym szlakiem turystycznym w Połoninie Wetlińskiej. Możemy stąd podziwiać panoramę Połoniny Caryńskiej i grupy Tarnicy.

 

Połonina Caryńska – trasa i najważniejsze informacje

 

To druga popularna połonina w Bieszczadach, położona między dolinami Prowczy i Wołosatego. W masywie połoniny wyróżnia się cztery kulminacje, z najwyższym szczytem Kruhlym Wierchem (1297 m). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148. Południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom. Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów. Przy bardzo dobrej widoczności, z połoniny można zobaczyć odległe o ponad 100 km ukraińskie Gorgany, czy odległe o 180 km Tatry.

 

Połoninę Caryńską prowadzą trzy szlaki piesze:

 

- Szlak czerwony – Główny Szlak Beskidzki na odcinku Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne

- Szlak zielony – Przysłup Caryński – Połonina Caryńska – Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka

- Ścieżka przyrodnicza „Buk” Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne oraz Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska

 

Bez wątpienia najładniejszą trasą jest ta z Ustrzyk Górnych, prowadząca przez Małą Rawkę. Jest niezbyt długa, ale wymagająca dobrej kondycji. W większości prowadzi wspaniałymi górskimi halami, z dalekimi widokami na wszystkie strony świata. To jedna z najładniejszych wycieczek bieszczadzkich. Z samego szczytu połoniny możemy czerwony szlakiem przejść grania w kierunku wschodnim i zejść zielonym na Przysłup Caryński lub czerwonym szlakiem powrócić do Ustrzyk Górnych. Połonina Caryńska jest popularnym celem wycieczek, jednak jeśli wyjdziemy odpowiednio wcześniej na szlak, to możemy cieszyć się samotnym podziwianiem widoków.

 

Bukowe Berdo – trasa i najważniejsze informacje

 

Przed nami kolejna popularna połonina, mimo że jej nazwa zupełnie na to nie wskazuje. Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) jest również chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów każdego roku. Jest to masyw górski w postaci podłużnego pasma o trzech kulminacjach. Charakteryzuje się liczną obecnością piaskowcowych skałek. Szczytowe partie zajmuje połonina. Z samej góry rozciąga się rozległy widok na północ i wschód, głównie tereny ukraińskie.

 

Szlaki turystyczne prowadzące na Bukowe Berdo:

 

- Szlak niebieski na odcinku Pszczeliny – Widełki – Bukowe Berdo – Krzemień – czas potrzebny na pokonanie wynosi około 3 godzin i 45 minut

- Szlak żółty – Muczne – bukowe Berdo – czas potrzebny na przejście to koło 1 godzina 15 minut z Mucznego i następnie niebieskim szlakiem jeszcze około godziny

 

Największym atutem jednego i drugiego szlaku są przede wszystkim widoki. Zobaczymy stąd równoległy Szeroki Wierch i na drugim planie Rawki, w kierunku zachodnim Połoninę Caryńską i Wetlińską oraz Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec i szczyty po ukraińskiej stronie. Doskonałe uzupełnienie wędrówki stanowi przejście przez Szeroki Wierch. Dla wytrwałych, doskonałą propozycją może być połączenie wędrówki z wejściem na Tarnicę lub Halicz.

 

Fakty, mity i ciekawostki

 

Na koniec nie mogło zabraknąć ciekawostek związanych z popularnymi bieszczadzkimi połoninami.

 

Połonina Wetlińska:

- znajduje się tu schronisko „Chatka Puchatka”

- większa część połoniny znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- nazwa połoniny pochodzi od wsi, leżącej u jej podnóża

- na Połoninie Wetlińskiej wykonywano zdjęcia do filmu „Bandyta” w 1997 roku

 

Połonina Caryńska:

- wyróżnia się tu cztery kulminacje

- nazwa połoniny pochodzi od wsi Caryńskie (nieistniejącej)

- połonina w całości objęta jest ochroną Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 

Bukowe Berdo:

- na jednej z grani znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Marianowi Hadło, wieloletniemu prezesowi Bieszczadzkiej Grupy GOPR z napisem: „Zaszumiały Cię powietrza i wyszedłeś sam na szlak. Ten ostatni, ten najlepszy przyszedł Pan i dał Ci znak. Marianowi Hadło „Bacy”, Przyjaciele”

- na Bukowym berdzie w 2013 roku miała miejsce ostatnia głośna akcja ratunkowa GOPR, związana z ewakuacją uczestników szkoły przetrwania

- na Bukowym Berdzie znajdziemy wiele miejsc porośniętych jarzębiną, co głównie jesienią wygląda naprawdę wyjątkowo

 

Źródło informacji:

 

portalgorski.pl

gorydlaciebie.pl

pl.wikipedia.org

 

fot. JerzyGorecki (pixabay.com, CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również