Seniorzy boją się podróżować? Niekoniecznie!

Seniorzy boją się podróżować? Niekoniecznie!

Obecna sytuacja w kraju znacząco wpłynęła na podróżnicze plany turystów. Mimo otwarcia granic, większość decyduje się na pozostanie na miejscu i organizuje wyjazdy w obrębie Polski, co widać po oblężeniu, jakie przeżywają najpopularniejsze kurorty. Jest jednak grupa, która ogranicza plany wakacyjnych podróży. Z dostępnych danych wynika, że osoby w wieku 55+ mają mniejszy udział w grupie turystów szukających noclegów na Nocowanie.pl niż jeszcze rok temu.

Wiele tygodni społecznej izolacji spowodowało, że Polacy, którzy przeszli na pracę i nauczanie zdalne, zapragnęli odrobiny swobody. Kiedy tylko zdjęto większą część obostrzeń, dało się zauważyć duże rozluźnienie. Gdy 4 maja właściciele obiektów noclegowych otrzymali zielone światło na przyjmowanie rezerwacji noclegowych, turyści szybko skorzystali z szansy zaplanowania wakacyjnego wyjazdu. Liczba wysyłanych zapytań wyraźnie wzrosła, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się terminy wakacyjne.

Końcówka czerwca i pierwsze dni lipca jasno pokazują, że Polacy już nie chcą siedzieć w domu. Jeśli, z różnych względów, nie mogą wyjechać na urlop, często decydują się na weekendowy wypad na przykład na najbliższe pojezierze. Sprzyja temu wakacyjna pogoda – na plaży, w górach i nad jeziorami są prawdziwe tłumy. Rzadko kto zachowuje też wymagany dystans, co jest oczywiście nieodpowiedzialne i nie powinno mieć miejsca.

Seniorzy są w grupie ryzyka


Zachorować może każdy, ale w grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby starsze. Ich układ odpornościowy jest bowiem osłabiony, często muszą się też zmagać z chorobami przewlekłymi. W przypadku seniorów zasłanianie nosa i ust, dezynfekowanie rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego wydaje się szczególnie ważne. Coraz trudniej zapanować jednak nad polskimi turystami, którzy chcą korzystać ze słonecznych wakacji i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Seniorzy czują obawę przed takim postępowaniem, co przekłada się na ich plany wypoczynkowe.

Podróże seniorów, jak wygląda sytuacja?


Na stronie rządowej, gdzie publikowane są bieżące zasady dotyczące koronawirusa, widnieje zalecenie dla osób starszych, by ograniczali przebywanie w miejscach publicznych. Ważne jest również utrzymywanie dwumetrowej odległości od innych, przestrzeganie zasad higieny oraz zasłanianie nosa i ust, jeżeli nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej. To wszystko sprawia, że seniorzy mogą odczuwać obawę przed podróżami, zwłaszcza jeżeli korzystają z transportu zbiorowego.

Do tej pory największym zainteresowaniem turystów z grupy 55+ cieszyły się kurorty i polskie uzdrowiska. Osoby starsze mogły tam przebywać w otoczeniu zieleni, a oprócz tego korzystać z bazy i zabiegów sanatoryjnych. Wyjazdy wypoczynkowe często łączyły się więc z pobytami zdrowotnymi. Najchętniej wybieranymi destynacjami były między innymi Kołobrzeg, Ciechocinek, Nałęczów czy Krynica-Zdrój. Uzdrowiska te słyną z czystego powietrza, więc leczy się tam także choroby układu oddechowego oraz krążenia.


Sprawdziliśmy, czy w te wakacje osoby 55+ nadal interesują się tymi kierunkami. Wszędzie jednak zauważalne są spadki – udział seniorów w grupie planującej wyjazd do Ciechocina w tym roku wynosi tylko 3,7%, gdy rok temu było to 15,4%, do Kołobrzegu chce wyjechać jeszcze mniej starszych turystów – odsetek ten sanowi 0,6%, gdy rok temu było to 6,2%. Praktycznie nie odnotowujemy zainteresowania Nałęczowem, Krynicą-Zdrojem czy Rabką-Zdrój, które jeszcze w 2019 roku temu cieszyły się dużą popularnością wśród seniorów.

Wyjazdy seniorów – wyjątek od reguły


Większość kurortów i uzdrowisk odnotowuje wyraźny spadek zainteresowania wśród grupy wiekowej 55+. Jednak są miejsca, stanowiące wyjątek. Osoby starsze chętniej sprawdzają noclegi w Augustowie i Polańczyku, co wiąże się z trendem wypoczynku w zacisznych miejsca, z dala od tłumu. Podlasie i Bieszczady znakomicie wpisują się w ten klucz.

Augustów jest niedużym miasteczkiem, otoczonym lasami i jeziorami, leżącym na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski. Wśród walorów uzdrowiskowych tego miejsca warto uwzględnić borowinę, leczniczą wodę, wykorzystywaną do zabiegów leczniczych, a przede wszystkim świeże powietrze. W połączeniu ze spokojną okolicą, otrzymujemy miejsce do wypoczynku na miarę obecnych czasów. Docenia to właśnie grupa turystów w wieku 55+, której udział wzrósł z 1,8% w roku 2019 do 3,6% w roku 2020.

Apartament Arkadia

Apartament Arkadia

Augustów, ul. Sucharskiego

Apartamenty Augustów 9.7
Domki Victoria

Domki Victoria

Polańczyk, ul. Spokojna

Domki Polańczyk 9.9

Jeszcze większy wzrost zainteresowania (z 0,8% do 3,3%) odnotował Polańczyk. Jest to bieszczadzkie uzdrowisko, zlokalizowane na brzegu Jeziora Solińskiego, otoczone lasami iglastymi, dzięki czemu wczasowicze oddychają powietrzem przesyconym olejkami eterycznymi, pochodzącymi z drzew. Do naturalnych bogactw Polańczyka zaliczamy nie tylko klimat, ale także wody mineralne, wykorzystywane do kąpieli leczniczych, jak też kuracji pitnych. Osoby, decydujące się spędzenie wakacji w tej miejscowości, mogą cieszyć się nie tylko odnową biologiczną. Dzięki lokalizacji nad Soliną, do dyspozycji wczasowiczów jest plaża, kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można również wybrać się na zwiedzanie zapory solińskiej, będącej jedną z największych okolicznych atrakcji turystycznych.

Następny artykuł Jak nie być “Januszem” na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!