Sesje zdjęciowe i śluby w Tatrach. Co warto wiedzieć?

Sesje zdjęciowe i śluby w Tatrach. Co warto wiedzieć?

Podczas każdej, wyjątkowej podróży po Polsce lubimy uwieczniać chwile i niezwykłe krajobrazy za pomocą aparatu fotograficznego. Niektórzy z nas robią to profesjonalnie, korzystając z dobrej jakości sprzętu, inni wykonują selfie i rodzinne zdjęcia z wykorzystaniem aparatu w telefonie. To, co nas zachwyca, to przede wszystkim wspaniałe panoramy, które dominują w polskich górach. Najbardziej obleganym regionem w Polsce są Tatry. Nikogo w związku z tym nie powinno dziwić, że to właśnie te góry są chętnie wybierane przez pary na ślub cywilny lub wyjątkową sesję fotograficzną. Co w związku z tym warto wiedzieć?

Ślub to zawsze wyjątkowa chwila w życiu każdej osoby, która wstępuje w związek małżeński. Pary zazwyczaj dokładają wszelkich starań, by ten dzień był wyjątkowy pod każdym względem. I chodzi tu zarówno o sam ślub, wesele, jak i sesję zdjęciową, która jest wykonywana zarówno w tym wspaniałym dniu, jak i kilka dni po uroczystości w plenerze.


Większość par zgodnie twierdzi, że najpiękniejsze zdjęcia wyjdą w Tatrach. Każdy turysta, który tu wypoczywał, z pewnością przynajmniej raz podczas wędrówki dostrzegł przechadzające się pary - Pana Młodego w garniturze i Panną Młodą w pięknej sukni. Ich cel wizyty jest tu jasny - wykonać te najlepsze zdjęcia w plenerze. Coraz częściej w Tatrach odbywają się również śluby cywilne. A czy wiesz, ile to wszystko kosztuje i jakimi zasadami należy się kierować?


Poznaj: Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć?


Ile trzeba zapłacić za filmowanie i robienie zdjęć w Tatrach?


Pomimo tego, że fotografowanie i filmowanie do własnych celów, na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego jest dozwolone i bezpłatne, to za samą sesję ślubną, nagrywanie materiałów komercyjnych, czy za ślub cywilnych trzeba już zapłacić. Wymagane tu będzie również zezwolenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.fot. art08 / AdobeStock, CC0

Warto wiedzieć, że:


 • profesjonalne fotografowanie i filmowanie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wymaga pisemnego zezwolenia dyrektora, które wydawane jest po złożeniu odpowiedniego wniosku - w przypadku zdjęć filmowych trzeba go złożyć z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a w przypadku np. sesji ślubnych w zupełności wystarczą dwa dni; wniosek można złożyć elektronicznie przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego, wchodząc w zakładkę “Kontakt”

 • otrzymanie zezwolenia nie upoważnia nas do wykonywania zdjęć, bo trzeba jeszcze zapłacić.


Ceny za profesjonalne filmowanie w Tatrach przedstawiają się następująco:


 • osoby tworzące materiał filmowy wykorzystywany w cyklicznych serwisach informacyjnych, pogodowych, reportażach - bezpłatnie; w przypadku realizacji tego typu materiałów poza szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego, będzie to kwota wysokości tysiąca złotych;

 • filmy edukacyjne za każdy dzień zdjęciowy - 500 zł za ujęcia ze szlaku turystycznego i 1000 zł za ujęcia poza szlakiem;

 • 10 000 zł za nagrania komercyjne i reklamowe za dzień w przypadku mediów masowego przekazu;

 • 5 000 zł za dzień kampanii z treściami edukacyjnymi;

 • 20 000 zł za nagrania komercyjne i reklamowe, jeśli są realizowane poza szlakiem;

 • 2 000 zł za nagranie materiałów do programów rozrywkowych i seriali (ujęcia ze szlaku turystycznego);

 • 10 000 zł za nagranie materiałów do programów rozrywkowych i seriali (ujęcia spoza szlaku turystycznego).


Nieco taniej przedstawia się tu temat fotografowania. Cennik wygląda następująco:


 • 5 000 zł - sesja zdjęciowa do kampanii reklamowej;

 • 150 zł za każdy dzień w przypadku uroczystości rodzinnych, w tym sesji ślubnych;

 • roczny abonament fotografa na sesje w Tatrach to koszt 1 000 zł.


Fotografowanie jest Twoją wielką pasją? Sprawdź: 5 najlepszych miejsc na jesienne fotografowanie w Polsce


Jakie zasady obowiązują podczas fotografowania?


Warto również zaznaczyć, jakie zasady obowiązują podczas fotografowania. Przede wszystkim nie można schodzić ze szlaków i wykorzystywać dronów do wykonywania ujęć. Uczestnicy sesji muszą przestrzegać regulaminu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Sprawdź propozycje sal weselnych w Tatrach:

 

 

 


Jeżeli otrzymaliśmy odpowiednie zezwolenie, to zwalnia to parę młodą i fotografa z zakupu biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie ma możliwości otrzymania zezwolenia na wjazd samochodem na obszar parku.


Ślub cywilny w Tatrach - ile to kosztuje?


Ostatnie lata pokazały, że coraz więcej par decyduje się na śluby cywilne, które bardzo często organizowane są w wyjątkowych i nietypowych miejscach. Taka możliwość ślubu cywilnego z obecnością urzędnika państwowego istnieje również w Tatrach. Co ważne, na uroczystość można tu wybrać jedynie miejsca wskazane przez dyrekcję TPN, takie jak np. Polana Chochołowska, Smreczyński Staw, Kalatówki, Morskie Oko, czy Kasprowy Wierch.


Tego typu przyjemność będzie nas kosztować 2 000 zł.


Planujesz sesję zdjęciową w górach? Sprawdź oferty noclegów w Tatrach:

Jak widać, trzeba spełnić kilka ważnych wymogów, by móc wykonać swoją wymarzoną sesję zdjęciową. Warto jest jednak wybrać wspaniałe tatrzańskie panoramy, bo tego typu pamiątka zostaje z nami na całe życie.


Źródło: WP Turystyka / Tatrzański Park NarodowyNastępny artykuł Jesienne wyjście w góry. O...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej