Sezon narciarski 2020/2021 oficjalnie rozpoczęty. Gdzie się wybrać?

Sezon narciarski 2020/2021 oficjalnie rozpoczęty. Gdzie się wybrać?

Dobre wiadomości dla wszystkich miłośników białego szaleństwa na stokach narciarskich. Jeszcze kilka dni temu, funkcjonowanie wyciągów narciarskich w nadchodzącym sezonie zimowym było niepewne, na skutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Okazało się jednak, że po rozmowach polskiego rządu z branżą narciarską, funkcjonowanie stoków narciarskich będzie możliwe, przy odpowiednich ograniczeniach. Mamy już pierwsze efekty. Obecnie w Polsce funkcjonują 3 wyciągi narciarskie, a na innych popularnych naśnieżanie w pełni. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że w przeciągu minionego tygodnia, funkcjonowanie stoków narciarskich stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że tegoroczne ferie zimowe będą skumulowane w jednym terminie dla wszystkich dzieci w Polsce, tj. od 4 do 17 stycznia włącznie, bez możliwości przemieszczania się. Swoje przysłowiowe “trzy grosze” dorzucił również minister Jarosław Gowin, który zapowiedział, że wyciągi narciarskie również będą zamknięte.


Na szczęście okazało się, że rozmowy ministra Gowina z branżą narciarską przyniosły zamierzony skutek i możliwe będzie funkcjonowanie wyciągów narciarskich, przy określonych ograniczeniach. 


Więcej informacji na temat obostrzeń znajdziesz tutaj: Są wytyczne dla ośrodków narciarskich w Polsce

 

Jak do rozpoczęcia sezonu przygotowują się ośrodki narciarskie?


Nie da się ukryć, że większość właścicieli ośrodków narciarskich głęboko odetchnęła z ulgą. Pomimo zapowiedzi rządu o zamknięciu ośrodków, nie przerwali przygotowań do otwarcia stoków. Bo jak mówią, do sezonu przygotowuje się przez cały rok, nie na kilka tygodni wcześniej.Stacja Narciarska Kazimierz Dolny

Stacja Narciarska Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny, ul. Puławska

Wyciągi narciarskie 10.0
Również wyciągi narciarskie, znajdujące się w województwie lubelskim, rozpoczęły przygotowania. Jak zaznacza Marcin Świderski, właściciel Stacji Narciarskiej Kazimierz:


Będziemy działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Choć u nas, w ośrodkach z wyciągami orczykowymi, nie zmieni się wiele w pracy wyciągów. Będą nas obowiązywały tylko obostrzenia dotyczące działalności gastronomicznej czy pracy wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Wypożyczalnia będzie działała w trybie ograniczonym. Osoby chcące wypożyczyć sprzęt narciarski będą wchodziły do pomieszczenia pojedynczo, a kolejka będzie się znajdowała na zewnątrz. Sprzęt narciarski będzie dezynfekowany po każdym użyciu.


 

 

 

 

W pełnej gotowości do rozpoczęcia sezonu są również właściciele Ośrodka Narciarskiego w Rąblowie. Jak zapewnia Kazimierz Antoń, jego właściciel:

 

Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie sezonu. Czekamy tylko na odpowiednią pogodę i ruszamy z naśnieżaniem. Na pewno będzie nieco trudniej niż w poprzednich latach, jednak nie przewiduję większych problemów w funkcjonowaniu ośrodka. Pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, trzymany będzie dystans, sprzęt narciarski będzie dezynfekowany a posiłki wydawane będą tylko na wynos.

 


Pierwsze wyciągi narciarskie już rozpoczęły sezon - gdzie się wybrać?


Na tę chwilę czekał chyba każdy miłośnik białego szaleństwa na stokach, niezależnie czy to narty, czy snowboard. W popularnych miejscowościach górskich, a dokładnie w Szczyrku, Tyliczu i Bukowinie Tatrzańskiej w tym tygodniu rozpoczęły sezon tutejsze ośrodki narciarskie.


Warto jednak podkreślić, że na pozostałych stokach trwają zaawansowane prace i naśnieżanie, dzięki czemu już w następnym tygodniu i w okolicach Mikołajek powinna zacząć funkcjonować większość popularnych ośrodków narciarskich.


Zastanawiasz się nad tym, który ośrodek narciarski wybrać w nadchodzącym sezonie? Sprawdź koniecznie: Gdzie na narty w Polsce?


Nie da się ukryć, że otwarcie pierwszych wyciągów napawa optymizmem i pozwala wierzyć w to, że sezon narciarski będzie w pełni udany dla wszystkich. Z drugiej strony rządzący podkreślają, że otwarcie wyciągów nie jest przysłowiowym “zielonym światłem” do zimowych wyjazdów w góry.


Swoje funkcjonowanie rozpoczęły już następujące wyciągi:Wyciąg narciarski UFO - OlczańSki

Wyciąg narciarski UFO - OlczańSki

Bukowina Tatrzańska, ul. Olczański Wierch

Wyciągi narciarskie
  • Wyciąg narciarski UFO w Bukowinie Tatrzańskiej


Ten ośrodek narciarski jako jeden z pierwszych w Polsce, każdego roku rozpoczyna sezon narciarski. Stok znajduje się na północno-wschodnim zboczu Wierchu Olczańskiego, co gwarantuje możliwość podziwiania pięknej panoramy Bukowiny Tatrzańskiej i bezpiecznego uprawiania sportów zimowych. 


Stok o długości 400 metrów jest naśnieżany, ratrakowany i sztucznie oświetlony. Z powodzeniem swoich sił mogą tu spróbować zaawansowani narciarze, jak i Ci początkujący. W pobliżu stoku znajduje się duży parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, jest też możliwość nauki jazdy na nartach pod czujnym okiem instruktora. Wyciąg zaprasza codziennie od 9.00 do 21.00.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Bukowinie Tatrzańskiej

 

 

Kompleks Narciarski Biały Krzyż

Kompleks Narciarski Biały Krzyż

Szczyrk, ul. Przelecz Salmopolska

Wyciągi narciarskie 8.0

 

 


  • Kompleks Narciarski Biały Krzyż w Szczyrku


Ta propozycja na pewno ucieszy osoby, przebywające i mieszkające w Beskidach. Swój sezon rozpoczął tu również jeden z tutejszych popularnych ośrodków narciarskich, a mianowicie Kompleks Narciarski Biały Krzyż. Jego lokalizacja jest niezwykłym atutem - znajduje się bowiem na Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.).

 


Dla gości przygotowano tu 2 wyciągi: orczykowy “Biały Krzyż” o długości 300 m oraz talerzykowy “Bartuś” o długości 200 m. Oprócz tego, na terenie kompleksu znajduje się również trzecia trasa: Harnaś o długości 300 m. Trasy są oświetlone, sztucznie dośnieżane i ratrakowane. Warunki dostosowane są zarówno do początkujących amatorów białego szaleństwa, jak i doświadczonych narciarzy. Kompleks Biały Krzyż w rozpoczętym już sezonie zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 i w weekendy w godzinach 8.00-20.00.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Szczyrku

 

 

Centrum Narciarskie MasterSki

Centrum Narciarskie MasterSki

Tylicz, ul. Kazimierza Pułaskiego

Wyciągi narciarskie

 

 


  • Centrum Narciarskie Master-Ski w Tyliczu


Trzecim wyciągiem, który aktualnie rozpoczął już sezon narciarski jest Centrum Narciarskie Master-Ski w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim. Jest to znany i ceniony ośrodek, przeznaczony dla całej rodziny. Zlokalizowany jest w samym sercu Tylicza na wysokości 680 m n.p.m.


Dla narciarzy przygotowano tu kolej krzesełkową oraz trzy wygodne i bezpieczne wyciągi, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, szkołę narciarską, bezpłatny parking i zaplecze gastronomiczne.


Wypoczywający tu narciarze mają do dyspozycji znajdujący się przy tarasie widokowym karczmy wyciąg szkoleniowy. Jest to dobre miejsce dla dzieci, które dopiero stawiają pierwsze kroki na stoku. Na bardziej wymagających narciarzy czeka szeroka trasa, która sprzyja jeździe na krawędzi.


Ciekawą propozycją jest trasa rodzinna, na której mogą jeździć zarówno początkujące, jak i zaawansowane osoby.


Stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany i ratrakowany. W rozpoczętym już sezonie można tu szusować od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-20.00 i od piątku do niedzieli w godzinach 8.00-20.00.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Tyliczu


To dopiero początek. Sezon narciarski powinien się rozkręcać z każdym kolejnym dniem i swoje funkcjonowanie rozpoczną już kolejne ośrodki narciarskie. Mamy nadzieję, że tegoroczny sezon narciarski będzie pełen wspaniałych, zimowych przygód. Wszystkim narciarzom życzymy połamania nart!


Następny artykuł Są wytyczne dla ośrodków...

Komentarze

Zobacz również