Spływ Dunajcem, jak go zorganizować?

Spływ Dunajcem, jak go zorganizować?

Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji w Pieninach. Rzeka meandruje pośród wysokich skał, dzięki czemu uczestnicy wyprawy mogą sycić oczy niesamowicie malowniczymi widokami. Podpowiadamy, jak zorganizować taką wycieczkę.

Dunajec to rzeka powstała z połączenia Białego oraz Czarnego Dunajca. W swoim górnym biegu ma wyraźny, górski charakter co objawia się licznymi bystrzami oraz niewielkimi uskokami. Najpiękniejszym jej odcinkiem jest przełom Dunajca, czyli wąski wąwóz wyżłobiony w wapiennych skałach. Według jednej z legend, mówiących o powstaniu tego miejsca, ujście rzeki miał wyrąbać sam król Bolesław Chrobry. Inna wersja opowiada o rycerzu Ferkowiczu, który w tych okolicach ścigał króla węży – trasa ucieczki stwora stała się właśnie krętym przełomem Dunajca.

Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn

Czorsztyn

Zamki 9.4
Zamek Dunajec

Zamek Dunajec

Niedzica, ul. Zamkowa

Zamki 9.6

Bez względu na to, jaka jest jego geneza, przełom Dunajca stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. Na większą skalę wykorzystuje się go już od pierwszej połowy XIX wieku. Ale w dawnych czasach spływ Dunajcem organizowany był tylko dla możnowładców, odwiedzających zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Wszystko zmieniło się w czasach, gdy do Szczawnicy przyjechał Józef Szalay. To właśnie on zachęcał flisaków do zabierania na swoje tratwy ludzi, którzy chcieli obejrzeć najpiękniejszy odcinek przełomu Dunajca.

Najbardziej malowniczy odcinek przełomu zaczyna się niedaleko Sromowiec Niżnych, przy Ostrej Skale. W tym miejscu rzeka tworzy kilka sporych pętli, co sprawia, że dosłownie wije się wśród skał. Dolina zwęża się do kilkudziesięciu metrów, a wysokie wapienne skały górują nad całym otoczeniem. Taki krajobraz rozciąga się na przestrzeni ośmiu kilometrów, dlatego, ze względu na wyjątkowe walory, utworzono tam rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego.

fot. Tomeyk / iStock

Jak zorganizować spływ Dunajcem?


Turyści najchętniej korzystają ze spływu Dunajcem odbywającego się na tratwach nawigowanych przez flisaków. Taka wycieczka zajmuje od dwóch do trzech godzin, podczas których można skupić się wyłącznie na podziwianiu widoków oraz słuchaniu góralskich opowieści.

Nie każdy wie, że tratwa flisacka to tak naprawdę pięć mocno związanych ze sobą czółen. Dla wygody pasażerów mości się je gałązkami jedliny lub świerku. Łodzią steruje dwóch doświadczonych flisaków, odbywa się to za pomocą sprysek, czyli długich żerdzi. Podczas spływu do pokonania jest dystans mniej więcej 15 kilometrów i aż 36-metrowa różnica poziomów.

Spływ Dunajcem – informacje praktyczne

 • Początkowym punktem spływu jest miejscowość Sromowce-Kąty. Znajduje się tam przystań, przy której wybudowano spory parking, oraz kasy biletowe. Drugi przystanek początkowy mieści się w Sromowcach Niżnych, gdzie również działa przystań flisacka.


 • Aby dojechać do punktu początkowego w Sromowcach-Kątach, można skorzystać z własnego auta, które później zostawiamy na tamtejszym parkingu. Innym rozwiązaniem będzie zaparkowanie samochodu na parkingu przy dolnej stacji spływu w Szczawnicy i pojechanie do Sromowiec-Kątów busem. Działa tam bowiem przystanek busów, a miejscowi przewoźnicy dowożą turystów aż do przystani.

 • Spływ Dunajcem odbywa się w codziennie od 1 kwietnia do 31 października. Wyjątek stanowi Niedziela Wielkanocna i Boże Ciało – wtedy flisacy nie pracują. W sezonie letnim kasy biletowe czynne są od 8:30 do 17:00.

 • Bilety na spływ Dunajcem można kupić online (na stronie internetowej organizatora flisacy.pl). Dzięki temu omijamy kolejkę! Trzeba tylko pamiętać o tym, by z wirtualnym biletem udać się poza kolejnością do kasy, w celu przydzielenia do konkretnej łodzi.

 • Do spływu Dunajcem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pamiętać o tym, by zabrać ciepłą bluzę oraz płaszcz przeciwdeszczowy, czyli ubrać się stosownie do pogody.


fot. Nina Maj, zdjecia.nocowanie.pl

Spływ Dunajcem – ceny biletów

Bilety na spływ Dunajcem można kupić bezpośrednio w kasach biletowych na przystaniach początkowych. Udział w wycieczce nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Kupując bilet na spływ, można zapytać o możliwość zakupu biletu powrotnego – organizator często stwarza taką możliwość.

Ile kosztuje bilet na spływ Dunajcem? Niżej  przedstawiamy aktualne ceny:

Spływ Dunajcem do Szczawnicy
 • 1 kwietnia – 30 czerwca oraz 1 września – 31 października: normalny 56 zł + 5 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN, ulgowy 34 zł + 3 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN;
 • 1 lipca – 31 sierpnia: normalny 58 zł + 5 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN, ulgowy 39 zł + 3 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN.

Spływ Dunajcem do Krościenka nad Dunajcem
 • 1 kwietnia – 30 czerwca oraz 1 września – 31 października: normalny 70 zł + 5 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN, ulgowy 41 zł + 3 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN;
 • 1 lipca – 31 sierpnia: normalny 72 zł + 5 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN, ulgowy 46 zł + 3 zł za kartę na Szlak Wodny w PPN.

fot. PSZ_photo / iStock

Rafting i kajakowy spływ Dunajcem


Chociaż kilkugodzinny spływ Dunajcem na flisackiej tratwie to nadal jeden z popularniejszych sposobów na pokonanie rzeki, warto zastanowić się nad raftingiem bądź kajakiem. Jest to szczególnie interesująca opcja dla tych turystów, którzy chcieliby przeżyć ciekawą przygodę i poczuć dreszczyk emocji. Zalecamy jednak, by, przynajmniej za pierwszym razem, skorzystać z usług profesjonalnego instruktora, czuwającego nad bezpieczeństwem. Jeśli nie jest to potrzebne, można po prostu wypożyczyć sprzęt w Niedzicy, Szczawnicy lub Sromowcach.

Zarówno rafting, jak i spływ kajakowy na Dunajcu to uniwersalna propozycja. By wziąć udział w takim przedsięwzięciu, wystarczą minimalne umiejętności i dobra kondycja. Trasy są łatwe i pasują nawet dla rodzin z dziećmi. Rzeka świetnie nadaje się na pierwsze górskie spływy, ponieważ miejscami nurt sam napędza kajak, jest tam także sporo spokojnych etapów, podczas których można podziwiać okolicę. Oczywiście na niektórych odcinkach trzeba się także trochę wysilić, gdyż Dunajec mocno przyspiesza, tworzą się również fale, co wymaga pracy mięśni.

Zobacz noclegi przy trasie spływu:
Domek u Flisaka

Domek u Flisaka

Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego

Kwatery i pokoje 9.6
Góralskie Domki

Góralskie Domki

Szczawnica, ul. Sopotnicka

Kwatery i pokoje 9.6
Pokoje Gościnne Barbara

Pokoje Gościnne Barbara

Krościenko nad Dunajcem, ul. Lubań

Kwatery i pokoje 9.6


Popularnym szlakiem kajakowym jest odcinek z Nidzicy do Szczawnicy, liczący 20 kilometrów. Pokrywa się on z trasą flisacką, czyli prowadzi przełomem Dunajca, co pozwala na cieszenie się niesamowitymi widokami na Trzy Korony i Sokolicę. Inną propozycją wycieczki Dunajcem jest rafting, czyli spływ na bezpiecznych pontonach. Są one stabilne i nie ma ryzyka wywrotki, szczególnie jeżeli wyprawa odbywa się pod okiem instruktora, dlatego mogą wziąć w niej udział nawet osoby, które nie potrafią pływać. Najlepszym szlakiem na rafting Dunajcem jest odcinek Sromowce Niżne – Szczawnica o długości 14 kilometrów.


Co zabrać na spływ Dunajcem?

 • Ręcznik oraz suchą odzież i bieliznę na przebranie. Do pontonu lub kajaka należy założyć obuwie do zamoczenia – na pewno nie klapki, gdyż mogą odpłynąć w siną dal.

 • Gdy jest chłodniej, przyda się kurtka przeciwdeszczowa. Oprócz tego przyda się osłona na głowę oraz krem z filtrem.

 • Jeśli chcemy uwiecznić wyprawę, warto zaopatrzyć się w wodoodporny aparat lub smartfon. Trzeba mieć na uwadze, iż podczas spływu do sprzętu elektronicznego może dostać się woda.

fot. ARTFOTODESIGN / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Najlepsze kierunki podróży...

Komentarze (1)

My również zorganizujemy dla Was Spływ Dunajcem połączony z innymi atrakcjami :) Cały dzień pełen wrażeń :) Ototatry

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej