Zamek w Czorsztynie. Między historią a legendą

Zamek w Czorsztynie. Między historią a legendą

Zamek w Czorsztynie to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych, jakie mają nam do zaoferowania Pieniny. To malownicze ruiny, położone nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, nad którym wznosi się także drugi zamek w okolicy - lepiej zachowany Zamek Dunajec w Niedzicy. Zamek w Czorsztynie to średniowieczna warownia, która miała za zadanie strzec ważnego traktu handlowego do Węgier. Przez wieki w jego komnatach gościło wielu polskich królów i ważnych osobistości.

Dziś możemy podziwiać tylko jego ruiny - zamek Czorsztyn spłonął bowiem w XVIII w. i nigdy nie podjęto próby jego odbudowy. Piękne ruiny Zamku w Czorsztynie stały się za to natchnieniem dla romantycznych poetów i pisarzy. Miejsce to ma bowiem tak wyjątkowy klimat, że zdecydowanie warto je odwiedzić. Co wiemy o Zamku w Czorsztynie, jakie legendy wiążą się z tym miejscem i jak dziś wygląda zwiedzanie zamku, gdy zdecydowaliście się na Pieniny - o tym wszystkim powiemy poniżej!

 

Gdzie znajduje się Zamek Czorsztyn?

 

Zamek Czorsztyn to jedna z najchętniej uczęszczanych przez turystów atrakcji, jakie oferują Pieniny Spiskie. Został wybudowany na wzgórzu wznoszącym się nad dnem doliny Dunajca, która obecnie przekształcona została w sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Najprawdopodobniej powstał już w XIV w. W drugiej połowie XVI wieku został natomiast przekształcony w zamek królewski, należący do tenuty czorsztyńskiej.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Zobacz: Nie tylko Szczawnica i Krościenko. Co jeszcze warto zobaczyć w Pieninach?

 

Zamek Czorsztyn leży po drugiej stronie jeziora w stosunku do Zamku Dunajec w Niedzicy. Jego odwiedzenie można więc z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem drugiej twierdzy, która jest lepiej zachowana. Z drugi brzeg jeziora można dostać się statkiem i tym samym wzbogacić swoją wycieczkę o rejs po malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim. Zamek w Niedzicy można także podziwiać z tarasu widokowego na terenie Zamku Czorsztyn.

Do Zamku Czorsztyn można także dojechać samochodem. W pobliżu znajduje się parking Pienińskiego Parku Narodowego, na którym możliwe jest pozostawienie samochodu osobowego. Istnieje także możliwość jego odwiedzenia rowerem - w pobliżu biegnie popularna trasa rowerowa Velo Czorsztyn, która również zaliczana jest w poczet wartych zainteresowania atrakcji Pienin.

 

Jak to się zaczęło, czyli burzliwa historia Zamku Czorsztyn w pigułce

 

W czasach swojej świetności Zamek Czorsztyn wznosił się na wysokość 95 metrów ponad dolinę Dunajca. Dziś zwiedzanie zamku polega głównie na podziwianiu tego, co po nim pozostało. Zamek Czorsztyn, w przeciwieństwie do sąsiedniego Zamku w Niedzicy, nie dotrwał bowiem do naszych czasów. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie ma tu nic ciekawego - wręcz przeciwnie! Zamek Czorsztyn jest interesującą atrakcją Pienin głównie ze względu na swoją fascynującą historię. Aby ją lepiej poznać, musimy przenieść się do śedniowiecza i czasów króla Kazimierza Wielkiego.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Sprawdź: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?

 

Pierwsze wzmianki historyczne potwierdzają obecność twierdzy obronnej na tych terenach już w XIII w. Według zapisków kronikarza Jana Długosza, w 1246 r. jej właścicielem miał być Piotr Wydżga herbu Janina. Był to szlachcic ziemi krakowskiej, który swego czasu uczestniczył także w wyprawach krzyżowych do Ziemi Świętej. W skład majątku Piotra Wydżgi wchodziły także inne zamki w okolicy - należał do niego m. in. zamek Rytra, Łącka i Lemiesz. W Zamku Czorsztyn miał także ukrywać się książę Bolesław Wstydliwy podczas najazdu tatarskiego w 1241 r.

 

Przekaz Jana Długosza nie jest jednak oficjalnie przyjęty przez historyków. Wiążą oni bowiem początki Zamku Czorsztyn z osobą św. Kingi - małżonki Bolesława Wstydliwego. Księżna była właścicielką ziemi sądeckiej i włożyła ogromny wysiłek w zagospodarowanie tych ziem. Zamek Czorsztyn najprawdopodobniej jest wymieniany w źródłach jako Zamek Wronin - pierwsze historyczne wzmianki o nim pojawiają się natomiast w XIV w. Pochodzenie zamku z drugiej połowie XIV w. potwierdzają także badania archeologiczne.

 

Czasy Kazimierza Wielkiego i okres świetności 

Zamku Czorsztyn

 

W późniejszych latach Zamek Czorsztyn był systematycznie rozbudowywany. Pełnił bardzo ważną funkcję na tych ziemiach, gdyż znajdował się na ważnym szlaku prowadzącym na Węgry. Rozbudowę zamek najprawdopodobniej zawdzięcza osobie króla Kazimierza Wielkiego - według zapisków Janka z Czarnkowa, król we własnej osobie miał ufundować Zamek Czorsztyn. Natomiast według Jana Długosza, władca jedynie go rozbudował, co wydaje się bliższe prawdzie historycznej.

 

Nie ulega jednak wątpliwości, że Zamek Czorsztyn był jedną z najważniejszych budowli obronnych na ziemiach polskich w tamtych czasach. Jego kluczowym zadaniem była ochrona drogi handlowej na Węgry oraz sprawowanie stałej kontroli w dolinie Dunajca. Znaczącą rolę warowni potwierdza także fakt, że w murach czorsztyńskiego zamku na przestrzeni wieków gościł szereg ważnych osobistości - byli to m. in. Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga i Władysław Warneńczyk. Na terenie zamku znajdowała się także komora celna, a w późniejszych latach także siedziba starostów.

 

Tutaj znajdziesz inne popularne zamki w Polsce:

 

 

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec

Niedzica, ul. Zamkowa

Zamki Niedzica 9.6
Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki

Ryn, ul. Plac Wolności

Zamki Ryn 8.8

 

 

 

W kolejnych latach Zamek Czorsztyn był systematycznie powiększany. Skutecznie opierał się także atakom z zewnątrz. Do jednego z większych napadów na twierdzę doszło podczas wojen husyckich, kiedy to wojska husytów zostały rozgromione w okolicy Zamku Czorsztyn przez oddziały wysłane przez króla Władysława Jagiełłę. Ważnym momentem w dziejach czorsztyńskiego zamku było przejęcie nad nim kontroli przez starostę Jana Baranowskiego. Nastąpiła wtedy znaczna rozbudowa zamku, w wyniku której powstała wysoka na aż cztery kondygnacje baszta Baranowskiego.

 

Zamek Czorsztyn został zdobyty w 1651 r. jednak nie przez obce wojska, lecz przez stojącego na czele powstania chłopskiego na Podhalu Aleksandra Kostkę Napierskiego, z którego osobą wiąże się jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczących zamku Czorsztyn. Aleksander Kostka Napierski zapłacił bowiem srogą karę za swój śmiały czyn - Zamek Czorsztyn został odbity, a przywódca powstania stracony w okrutny sposób. W 1655 r. Zamek Czorsztyn odegrał także bardzo ważną rolę w czasie potopu szwedzkiego - w murach czorsztyńskiego zamku chronił się król Jan Kazimierz w drodze na Śląsk.

 

Ku upadkowi. Schyłek świetności Zamku w Czorsztynie

 

Czasy świetności Zamku Czorsztyn dobiegły końca już w I połowie XVIII w. Upadek warowni rozpoczął się w trakcie walki o tron pomiędzy Augustem II Sasem a Stanisławem Leszczyńskim. Zamek Czorsztyn został jednak trwale zniszczony nie za sprawą działań człowieka, lecz w wyniku działania sił natury. W 1790 r. w jego dach uderzył bowiem piorun, który zapoczątkował pożar. Z potężnej warowni strzegącej szlaku handlowego i pokoju u wrót Pienin pozostały jedynie ruiny, które nigdy nie zostały odbudowane.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

W 1819 r. dobra czorsztyńskie i ruiny zamku zostały zakupione przez rodzinę Drohojowskich, która sprawowała nad nimi pieczę aż do II wojny światowej. W 1945 r. Zamek Czorsztyn został przejęty przez Skarb Państwa i pozostaje jego własnością do dnia dzisiejszego. Obecnie opiekę i zarząd sprawuje nad nim Pieniński Park Narodowy.

 

W latach 50-tych XX w. podjęto pierwsze próby zabezpieczenia ruin zamku przed dalszą destrukcją. Pieczę nad pracami sprawowało Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego nad Wawelu na podstawie projektu prof. Alfreda Majewskiego. W międzyczasie na terenie Zamku Czorsztyn prowadzone były także prace archeologiczne, dzięki którym wiemy dziś, że zamek Czorsztyn z dużym prawdopodobieństwem powstał w drugiej połowie XIV w.

 

Planujesz wizytę w Czorsztynie? Zobacz domki w Pieninach:

 

 

Osada Rokicie

Osada Rokicie

Kluszkowce, ul. Rokicie

Domki Kluszkowce 10
Słoneczne Domki

Słoneczne Domki

Krościenko nad Dunajcem, ul. Słoneczna

Domki Krościenko nad Dunajcem 10

 

 

 

Prace zabezpieczające ruiny zamku trwają nadal, a sam obiekt został włączony do obszaru Pienińskiego Parku Narodowego. Od 1996 r. możliwe jest jego zwiedzanie, z czego ochoczo korzystają turyści z całej Polski. Zamek Czorsztyn to obecnie jedne z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów ruin w naszym kraju, z którymi wiąże się wiele ciekawych legend i ludowych opowieści. Wiele z nich bezpośrednio nawiązuje do postaci historycznych, co dodaje im dodatkowego smaczku i wrażenia wiarygodności.

 

Znane legendy i opowieści o czorsztyńskim zamku

 

Ruiny Zamku Czorsztyn od ponad 200 lat wzbudzają nie tylko ciekawość, ale także pobudzają wyobraźnię. Ruiny Zamku Czorsztyn wzbudzały fascynację już w XIX w. W epoce romantyzmu chętnie pisali o nich znani twórcy, w tym m. in. Maciej Bogusz Stuczyński - znany pisarz, poeta i miłośnik podróży. Według niego, w ruinach można natrafić nie tylko na ślady historii zamku, lecz także na szereg umęczonych dusz, które szukają ukojenia, błąkając się po tym, co zostało ze słynnej warowni.

 

Poznaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Tortury i okrutna śmierć za zdradę

 

Być może poeta miał na myśli m. in. ducha przywódcy powstania chłopskiego Aleksandra Napierskiego. Jak już wspomnieliśmy powyżej, powstanie zakończyło się klęską, a jego przywódca został srodze ukarany - ku przestrodze dla kolejnych śmiałków, którzy mieliby dość odwagi, aby wystąpić przeciwko oficjalnej władzy. Aleksander Kostka Napierski był oficerem wojsk koronnych, który jednak nie pochwalał rządów coraz bardziej rozpuszczonej i krnąbrnej szlachy polskiej. Aby ukrócić ich rządy, w 1651 r. stanął na czele powstania chłopskiego, które zyskało spore poparcie w szeregach umęczonych chłopów. Ci stanęli wraz z nim do boju i m. in. zdobyli Zamek Czorsztyn.

 

Niestety, radość powstańców nie trwała długo. Po dwóch dniach oblężenia, zamek Czorsztyn został odbity przez biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego, a przywódca zbrojnego wystąpienia przeciwko władzy szlachy pojmany do niewoli i osądzony przed krakowskim sądem. Ówczesny wymiar sprawiedliwości nie był łaskawy dla zdrajców, za którego jednogłośnie uznany został Aleksander Napierski.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Nieszczęśnik za karę był poddawany licznym torturom, a na koniec wydano na niego wyrok śmierci. Przywódcę powstania chłopskiego nadziano na naostrzony drewniany pal, a jego nogi zostały przywiązane do dwóch koni. Kat długo przeciągał moment śmierci Napierskiego mimo tego, że ten błagał o litość. Wreszcie śmierć nadeszła, jednak dusza skazańca pozostała na ziemskim padole. Ponoć od czasu do czasu pojawia się w murach Zamku Czorsztyn opłakując klęskę powstania chłopskiego i swoją straszną śmierć.

 

Legenda o dawnym grodzie

 

W czasie prac archeologicznych na terenie ruin Zamku Czorsztyn odnaleziono ślady starszej budowli, która miała znajdować się w tym miejscu w XII lub w XIII w. Być może potwierdzają one legendę, według której w tym miejscu przed wieloma wiekami znajdować się miało wielkie grodzisko. Zamieszkiwali je pobożni, bogobojni ludzie, którzy jednak z czasem utracili swoją wiarę. Mieszkańcy grodu popełniali coraz więcej grzechów, coraz rzadziej odwiedzali kościół oraz drwili z nakazów wiary i religii.

W końcu, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, nadszedł dzień sądu. Skała, na której stał gród pękła i pogrzebała rozpustników pod ziemią. Ślad po nich jednak pozostał - późniejsi mieszkańcy Zamku Czorsztyn, kiedy tylko nastanie północ, ponoć nie raz słyszeli złowieszcze dzwony bijące na alarm i donośne jęki uwięzionych pod ziemią duszyczek, które nie mogą zaznać spokoju.

 

Opowieść o dwóch pasterzach, co szukali skarbu

 

Wśród popularnych czorsztyńskich legend nie mogło zabraknąć także opowieści o ukrytym skarbie i śmiałkach, którzy podjęli próbę jego odszukania i przejęcia na własność. Tymi śmiałkami byli dwaj pasterze, Wojtek i Szymon, którzy przez przypadek dowiedzieli się, że gdzieś w podziemiach Zamku Czorsztyn kryją się nieprzebrane skarby. Za ich ukrycie miał być odpowiedzialny nie kto inny, jak Aleksander Kostka Napierski - wspomniany powyżej przywódca powstania chłopskiego.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Wizja szybkiego wzbogacenia się bez większego wysiłku tak kusiła chłopców, że niewiele myśląc, wybrali się na poszukiwanie skarbu. Nie wiedzieli jednak, że ciąży nad nimi ogromne niebezpieczeństwo - skarby były bowiem przeklęte. Pasterze weszli do zamku pod osłoną zmroku i po długich poszukiwaniach trafili do podziemnej komnaty. Ich oczom ukazały się kosztowności, które zaczęli pakować w co tylko się dało. Kiedy już zapełnili nimi tobołki i kieszenie, ruszyli ku wyjściu. Jednak, ku swojemu ogromnemu zdziwieniu, nie byli w stanie odnaleźć drogi powrotnej - coś w układzie korytarzy w międzyczasie się pozmieniało.

 

Pasterze nie znaleźli więc wyjścia, a w jego poszukiwaniu błąkali się po zamkowych lochach przez wiele dni i nocy. W końcu, jakimś cudem udało im się wyjść na powierzchnię. Jednak to, co zastali na zewnątrz, przeraziło ich jeszcze bardziej niż błądzenie po ciemnych i zimnych korytarzach - ich rodzinna wioska gdzieś zniknęła, drogi stały się szersze, wzdłuż nich stały nieznane kapliczki, a osoby, które napotykali na swojej drodze, były ubrane w przedziwny sposób - czyżby za sprawą klątwy przenieśli się do naszych czasów?

 

Zwiedzanie Zamku w Czorsztynie w praktyce. Zakwaterowanie, dojazd i parking

 

Zamek Czorsztyn to jedna z tych atrakcji turystycznych Pienin, które zdecydowanie trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Nie prezentuje się on co prawda tak okazale, jak znajdujący się od drugiej strony jeziora Zamek Dunajec w Niedzicy, lecz ruiny czorsztyńskiej twierdzy także maja swój niezaprzeczalny urok i niepowtarzalny klimat, który można poczuć, jedynie pojawiając się na ich terenie.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Zamkiem opiekuje się obecnie Pieniński Park Narodowy, jedynym więc kosztem, jaki wiąże się ze zwiedzaniem zamku, jest zakup biletów wstępu na teren parku. Do Zamku Czorsztyn można dostać się na kilka sposobów. Najszybszym i najprostszym sposobem na dojazd na miejsce jest samochód. Zamek Czorsztyn znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym ze Szczawnicy - można dostać się do niego także na piechotę, jeśli wybraliśmy nocleg w Szczawnicy i lubimy długie, piesze wędrówki.

 

Innym sposobem jest dojazd na miejsce rowerem, korzystając z trasy Velo Czorsztyn. Trzecią, bardzo atrakcyjną opcją jest natomiast rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby w pierwszej kolejności zobaczyć Zamek Dunajec, a następnie wsiąść na statek i dopłynąć nim do Zamku w Czorsztynie. Zobaczymy w ten sposób nie tylko dwa wspaniałe zamki, lecz także malowniczy sztuczny zbiornik wodny, nazywany Jeziorem Czorsztyńskim.

 

Noclegi w okolicy. Jakie miejscowości wybrać na swoją bazę wypadową?

 

Oprócz wspomnianej powyżej Szczawnicy, oddalonej od wsi Czorsztyn o ok. 15 km, komfortowego zakwaterowania można poszukać także w innych, popularnych miejscowościach w okolicy. W roli bazy wypadowej nad Jezioro Czorsztyńskie świetnie sprawdzą się noclegi w Nowym Sączu. Miasto jest oddalone o ok. 1 godzinę drogi od Czorsztyna i stanowi doskonałe miejsce na urlop w Pieninach, z którego można dostać się do wielu, dostępnych w regionie atrakcji.

 

 

Przy Deptaku

Przy Deptaku

Nowy Sącz, ul. Wałowa

Apartamenty Nowy Sącz
Apartament Jan

Apartament Jan

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Profesora Henryka Świdzińskiego

Apartamenty Krynica-Zdrój, Krynica Górska 9.9

 

 

Równie dobrym wyborem ma szansę okazać się nocleg w Krynicy-Zdroju. To malowniczo położna w Beskidzie Sądeckim miejscowość, z której do Czorsztyna dojedziemy samochodem w ok. 1,5 h. Zarezerowane w Krynicy-Zdroju zakwaterowanie pozwoli połączyć zwiedzanie obu regionów w czasie jednego urlopu i zobaczyć jeszcze więcej ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc za jednym zamachem.

 

Parking, godziny zwiedzania i bilety wstępu do zamku

 

Na zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie warto poświęcić ok. 1 godzinę czasu. Obiekt mieści się na terenie niewielkiej wsi Czorsztyn. Na końcu ulicy Zamkowej do dyspozycji turystów jest parking, na którym na czas zwiedzania zamku można zostawić samochód. Parking jest bezpłatny przez pierwsze 90 minut, jednak półtorej godziny to czas w zupełności wystarczający, aby zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami czorsztyńskiego zamku. Każdy kierowca przy wjeździe na parking otrzymuje kwit parkingowy.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Zamek Czorsztyn jest otwarty dla turystów przez cały rok. Godziny i dnie zwiedzania są jednak uzależnione od sezonu. W okresie od 1 maja do 30 września, zamek Czorsztyn jest czynny codziennie w godz. 9-18. Od 1 października do 30 kwietnia, ruiny zamku można zwiedzać z wyjątkiem poniedziałków i z święta (w Wielkanoc zamek nieczynny), w godz. 10-15.

 

Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Za parkingiem znajduje się kasa biletowa, w której można zaopatrzyć się w wejściówki uprawniające do wstępu na teren zamku i jego zwiedzanie. Za bilet normalny zapłacimy 10 zł, bilet ulgowy kosztuje natomioast 5 zł. Dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatnie. W sezonie przy kasie działa także sklepik z pamiątkami i regionalnymi przysmakami. Od kasy do zamku dolnego dzieli nas odległość ok. 450 metrów, które pokonamy, idąc prosto przed siebie asfaltową drogą. Co ciekawe, przy bramie znajduje się także druga kasa, w której możemy albo zakupić bilety, albo okazać te kupione już wcześniej.

 

Zwiedzanie Zamku Czorsztyńskiego krok po kroku

 

Zamek Czorsztyn zwiedza się samodzielnie, co oznacza, że na miejscu nie ma przewodnika. Niestety, nie jest to obiekt przystosowany do zawiedzania dla osób niepełnosprawnych, na jego teren nie można także wprowadzać zwierząt domowych. Wybierając się w to miejsce z małymi dziećmi, warto natomiast postawić na chustę lub nosidełko - wózek jest bowiem niewskazany.

Istnieje za to możliwość skorzystania z działającej od 2021 r. aplikacji MOVI GUIDE, którą można pobrać bezpłatnie przy kasie zamku. Należy jedynie zaopatrzyć się we własne słuchawki. Aplikacja opowiada o historii zamku i pozwala skorzystać ze zwiedzania w jeszcze szerszym zakresie.

 

Na początku trasa zwiedzania prowadzi nas do zamku dolnego. Jest to najmłodsza część Zamku Czorsztyńskiego. Na jej terenie znajduje się słynny punkt na terenie budowli zwany basztą Baranowskiego, od nazwiska inicjatora jego powstania. Dalej trasa zwiedzania biegnie wąskim przejściem z ostrym łukiem prosto na zamkowy dziedziniec.

 

Zamek w Czorsztynie pierwotnie składał się z trzech części - zamku dolnego, zamku średniego i zamku górnego. Podczas zwiedzania dolnej jego części, można zobaczyć miejsca, w których w dawnych czasach znajdowały się zamkowe kuchnie i piekarnia, zaopatrujące mieszkańców w świeże jadło. Na terenie zamku dolnego znajduje się także obrys okrągłej wieży o solidnych, grubych murach. Niewiele jednak z niej pozostało do naszych czasów, gdyż wieża została rozebrana po trzęsieniu ziemi.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

W zamkowej kuchni warto natomiast zwrócić uwagę na otwór z korytem, który w dawnych czasach był wykorzystywany do wylewania nieczystości poza zamkowe mury. W pomieszczeniach gospodarczych można z kolei podziwiać kamienną tablicę wykonaną na bazie wulkanicznego kamienia. Została tu umieszczona ku pamięci powstania chłopskiego, które było jednym z ważniejszych momentów w historii zamku Kazimierza Wielkiego.

 

Jednym z najciekawszych momentów towarzyszącym zwiedzaniu Zamku Czorsztyn jest wejście na teren zamku górnego. To właśnie tu znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać naprawdę wspaniały widok. Z tego miejsca ujrzymy m. in. całe Jezioro Czorsztyńskie, malownicze Pieniny, a przy dobrej pogodzie także majestatyczne Tatry. Świetnie widoczny jest stąd także znajdujący się na drugim brzegu jeziora Zamek Dunajec w Niedzicy oraz sama zapora w Niedzicy, dzięki której w dolinie Dunajca powstało sztuczne jezioro.

 

Zamek górny dawniej posiadał jeszcze jedno piętro z komnatami mieszkalnymi, które nie dotrwało jednak do naszych czasów. Możemy więc jedynie domyślać się, jak piękne widoki mogli podziwiać jego mieszkańcy... W pomieszczeniach zamku, które natomiast przetrwały do naszych czasów, na zwiedzających czekają wystawy związane z dziejami zamku oraz jego otoczeniem. W jednej z sal dostępna jest wystawa dotycząca flisaków, łodzi i tratw, którymi w dawnych czasach przewożeni byli turyści na drugi brzeg jeziora. Dziś na podobnych tratwach organizowany jest spływ Dunajcem - jedna z atrakcji Pienin dla aktywnych.

 

W innej sali znajduje się bardzo ciekawa ściana. Jest ona wykonana z wapienia, z odciśniętymi w kamieniu szczątkami amonitów - morskich organizmów, których spiralne kształty są świetnie widoczne. W kolejnej sali napotkamy na tablice opisujące historię zamku, przyrodnicze bogactwa okolicy, a także poznamy historię budowy zapory w Niedzicy. Dzięki starym fotografiom i ilustracjom możemy sobie wyobrazić, jak prezentowała się okolica, zanim zalały ją wody Jeziora Czorsztyńskiego. W lapidarium zobaczymy natomiast kamienne dekoracje okien i drzwi zamkowych, które udało się zachować do naszych czasów.

 

Wizyta w ruinach Zamku Czorsztyn skutecznie udowadnia, że zwiedzanie średniowiecznych ruin może być równie ciekawe i fascynujące, co wędrowanie po dużo lepiej zachowanych zabytkach. To świetna, żywa lekcja historii oraz unikalna szansa na poznanie burzliwych, ale jakże ciekawych dziejów tego pięknego obiektu, który pomimo, że czasy świetności ma już dawno za sobą, nadal dostarcza wiele radości kolejnym pokoleniom zwiedzających.

 

Zdjęcie główne: fot. DzidekLasek / pixabay.com, CC0

Następny artykuł Ostatni dobry moment na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!