Sugestie klientów. Jak mogą pomóc właścicielom obiektów noclegowych?

Sugestie klientów. Jak mogą pomóc właścicielom obiektów noclegowych?

Jako właściciel obiektu noclegowego na pewno często zastanawiasz się, co zrobić, by goście dobrze się u ciebie czuli, miło wspominali pobyt, i – co najważniejsze – wracali. Dzięki jednej z funkcjonalności, a mianowicie sugestiom do opinii, które są widoczne tylko dla ciebie, dowiesz się, co myślą o noclegu turyści: co im się podobało, a nad czym jeszcze warto popracować. Przekonaj się, dlaczego warto z tego korzystać.

Na co zwracają uwagę turyści


Możliwość dodawania sugestii do opinii to jedna z nowych funkcjonalności. Turyści chętnie z niej korzystają, pozostawiając swoje uwagi, które widoczne są tylko dla właściciela obiektu. Przeważająca większość to opinie pozytywne, jednak pojawiają się też wpisy negatywne i dotyczą najczęściej uprzejmości i kultury gospodarzy, a także porządku czy estetyki panujących w obiekcie.

Przyjrzeliśmy się temu, na co zwracają uwagę turyści podczas pobytów. Przekonaj się, czy spełniasz wymagania potencjalnych gości.

 

Wyposażenie, szczegóły mają znaczenie


Blisko połowa sugestii od turystów dotyczyła kwestii związanych z wyposażeniem.

Wyposażenie łazienki
Tutaj na pierwszy plan wysuwa się wyposażenie łazienki – turystom brakuje przede wszystkim wieszaków na ręczniki oraz ubrania. Warto też pomyśleć o suszarce na ubrania, która rozwiąże problem, co robić z mokrymi rzeczami po powrocie z plaży. Goście oczekują też, że na wyposażeniu będą ręczniki, takie udogodnienie coraz częściej staje się standardem.

Istotne jest, aby zadbać o ciepłą wodę dla gości. Czy bojler ma odpowiednią wielkość i ciepły prysznic będzie mogła wziąć więcej niż jedna osoba? Wśród sugestii od turystów pojawiają się także niedogodności związane z głośno chodzącą pompą do wody. Zadbaj również, by uchwyt do słuchawki prysznicowej był w dobrym stanie i zamontowany na odpowiedniej wysokości. Jeśli wybrałeś w łazience prysznic, jak większość obiektów, postaraj się utrzymać kabinę w czystości. Kamień na ściankach zniechęca turystów.

Na co jeszcze turyści zwracają uwagę w łazience? To wielkość umywalki i jej umocowanie na odpowiedniej wysokość – turyści często sugerują, że w obiektach zamontowane są za małe umywalki. Oprócz tego jakość papieru toaletowego i umieszczenie go na uchwycie, razi natomiast rozrzucenie rolek na spłuczce. Goście sugerują też, że wolą korzystać z mydła w płynie, niż w tradycyjnej kostce, które jest mniej higieniczne. O czym jeszcze zdarza się zapominać? Między innymi o koszu na śmieci, dywaniku, macie antypoślizgowej oraz… odświeżaczu powietrza.

Niby oczywiste, a gdy zabraknie pojawia się problem. Mowa o półce w łazience. Szczególnie Panie mają kłopot, gdy nie ma miejsca na ich kosmetyki. Dobrze, gdy jest to coś więcej niż półeczka przy lustrze. Pomyśl również o półeczce pod prysznicem, aby gość miał gdzie postawić szampon czy żel pod prysznic.

Jeśli w łazience znajduje się okno, to brak zasłony czy rolety nie jest pożądanym elementem. Przecież w takim miejscu ceniona jest przede wszystkim prywatność.

Wyposażenie kuchni
Jeżeli udostępniasz swoim gościom kuchnię lub aneks, zadbaj, by znalazł się w nim podstawowy sprzęt. Odpowiedniej wielkości cicha lodówka czy kuchenka mikrofalowa – tego oczekują turyści. Według nich elementem, którego często brakuje są szklanki czy czajnik. A może warto zadbać o przyjemny początek dnia, montując w kuchni ekspres do kawy? Gdy w kuchni istnieje możliwość przyrządzenia własnego, ciepłego posiłku, bo zamontowana jest kuchenka, sprawdź, czy na stanie znajdują się odpowiednie naczynia i sztućce, garnki oraz pokrywki.

Goście, którzy korzystają z kuchni, chcą mieć możliwość zostawienia po sobie porządku. Daj im taką szansę, udostępniając papierowe ręczniki czy ściereczki. Na ich brak turyści zwracali uwagę najczęściej.

Wyposażenie sypialni
Tutaj najważniejszym elementem jest łóżko, zadbają więc o wygodny materac i mocną konstrukcję ramy. Istotna jest również odpowiednia długość łóżka, licząca przynajmniej dwa metry. Kolejny bardzo ważny element to czysta i świeża pościel – zmieniana dla każdego nowego gościa.

Wśród wyposażenia pokoi turystom często brakuje również lampek nocnych, przy których lepiej się zrelaksować czy przeczytać lekturę do poduszki. Przy łóżku warto postawić szafkę nocną, której często brakuje w pokoju. Jeżeli tylko miejsce na to pozwala, zamontuj w pokoju półkę lub szafę na ubrania gości, warto zaopatrzyć ją w kilka wieszaków na ubrania. Do komfortu przyczynia się również cisza w pokoju. Nie pozwól, by gościom przeszkadzały odgłosy z sypialni sąsiadów za ścianą. Dobrze wyciszony pokój jest koniecznym warunkiem, by zapewnić komfort wczasowiczom.

Sugestie gości odnoszą się także do zamontowanych w pokojach telewizorów. Powinny być one większe oraz nowsze. Jeżeli twoim zdaniem sprzęt nie wymaga jeszcze wymiany, bo był niedawno zakupiony, sprawdź, czy dobrze odbiera poszczególne kanały. Oferowanie gościom dużego kineskopowego telewizora z jednym słabo odbierającym kanałem nie będzie w ich ocenie atrakcyjne. Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu pokoi tv, może warto pomyśleć chociaż o radiu?

Inne udogodnienia
Szczególnie nad morzem goście ubolewają, gdy w wyposażeniu pokoju nie znajdą leżaków, parawanu, parasola czy innych akcesoriów umilających czas na plaży.

Latem zadbaj, aby gościom nie przeszkadzały w pokoju komary lub inne owady, montując w oknach moskitiery. W upalne dni szczególnie doceniana może być klimatyzacja, czy zwykły wiatraczek.

Jeśli pokoje mają balkon, nie pozwól, aby można było swobodnie po nim przejść z jednego pokoju do drugiego. Goście skarżą się wtedy na brak prywatności. W takich przypadkach balkon powinien być dzielony. Na komfort i poczucie bezpieczeństwa wpływa również główne wejście, odnotowaliśmy kilka zgłoszeń o niedziałającym zamku w drzwiach wejściowych.

W twoim obiekcie zamontowane jest oświetlenie z czujnikiem ruchu? Sprawdź, czy jest odpowiednio ustawione. Często goście skarżą się, że w połowie drogi światło gaśnie, albo co gorsze czujnik jest tak wrażliwy, że zapalone światło budzi wszystkie osoby w pokoju. Odpowiednio dostosowane światło jest bardzo ważne.

Zdarza się, że goście pytają o żelazko i deskę do prasowania, może warto zaopatrzyć się choć w jedną ogólnodostępną sztukę. Panie na pewno docenią wśród wyposażenia suszarkę do włosów. Jeśli nie w każdym pokoju, to przyda się chociaż jedna ogólnodostępna sztuka. Natomiast gdy decydujesz się przyjmować gości na pobyty dłuższe niż siedem dni, zastanów się, czy nie powinieneś udostępnić im pralki.

Turyści doceniają też ekologiczne podejście do środowiska. Jeśli segregujesz śmieci, oznacz odpowiednio kosze do segregacji. Zadbaj również o wystarczającą liczbę worków na śmieci. Przy dłuższych wizytach jeden worek umieszczony w koszu to zdecydowanie za mało.

Gdy okolica sprzyja rekreacji np. jeździe na rowerze, zadbaj, by goście mieli, gdzie przypiąć rowery. Może warto pomyśleć o wiacie lub zadaszeniu albo chociaż stojakach na rowery? Wśród dodatkowych atrakcji i form rozrywki, turyści sugerują stół do ping ponga. Jeżeli masz wolną przestrzeń w budynku, może warto wykorzystać ją właśnie w ten sposób? Najmłodsi turyści z pewnością docenią trampolinę. A osoby mobilne, podróżujące własnym autem, parking na samochód.

Wi-Fi
Wiele sugestii turystów dotyczyło Wi-Fi. Znalazły się tu wpisy zarówno o bardzo słabym sygnale, jak też zupełnym braku sieci. W dzisiejszych czasach jest to element bardzo ceniony przez turystów, zadbaj również, by informacje o dostępności były rzetelne. Turysta będzie bardzo zawiedziony, gdy w ofercie widnieje informacja o sieci bezprzewodowej, a jest ona dostępna tylko w głównym pokoju.

 

Dbałość o estetykę


Turyści zwracają uwagę na otoczenie, w jakim przebywają. Ich pobyt na pewno umilą dekorację. Nie każdy musi mieć zmysł wnętrzarski, ale zawieszenie kilku obrazków z krajobrazem danego regionu na pewno ociepli wnętrze. Może warto też zainwestować w kolorowe zasłony, czy firany, które dodadzą wnętrzu domowego charakteru? Dla prywatności gości niezbędne są również rolety w oknach.

 

Czystość pokoi i całego obiektu


Aż dziesięć procent wszystkich sugestii turystów dotyczyło właśnie tej kwestii. Wymieniali przede wszystkim niedokładne sprzątanie pokoi, w których często znajdowali włosy czy stare jedzenie… Dlatego przed przyjęciem nowych gości koniecznie dokładnie odkurz dywan i podłogi. Zwróć też uwagę na zapach, gdyż to jest kolejna kwestia podejmowana przez turystów. Być może wystarczy ładny odświeżacz powietrza lub konieczne będzie sprawdzenie wentylacji.

W przypadku łazienek i toalet często pojawiały się wpisy o zatkanym odpływie, który z łatwością można oczyścić specjalnymi środkami, czy też zwykłą sodą i octem. Poważnym problemem jest pleśń i grzyb w łazience. Nie tylko brzydko wyglądają i nieprzyjemnie pachną, ale są również bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W tym przypadku oprócz stosowania preparatów odgrzybiających, konieczna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Jeżeli już mowa o wentylacji, zadbaj o czystość kratki wentylacyjnej. Te problemy często dotyczyły regionów nadmorskich. W górach turyści często narzekali na dziwny zapach wody. Zadbaj również o czystość kabin, dodatkowo kotara powinna być świeża i niezniszczona. Istotna jest również czysta toaleta.

 

Zadbana posesja


Jak już wspomnieliśmy, turyści zwracają uwagę na otoczenie, w którym przebywają. Zadbaj więc o posesję: przystrzyż trawnik, wyrównaj teren, przygotuj plac zabaw dla dzieci. Powinien być bezpieczny i atrakcyjny dla maluchów, więc warto ustawić na przykład huśtawkę, trampolinę, piaskownicę, ślizgawkę czy karuzelę. Pamiętaj również, by zabezpieczyć śliskie schody – w takim przypadku wystarczą nakładki na stopnie.

A może przystosowałeś swój obiekt  dla niepełnosprawnych albo rodziców z wózkami? Wspomnij o tym koniecznie w ofercie!

 

Pomóż gościom się odnaleźć


Turyści sugerują, żeby w pokojach, czy też miejscu ogólnodostępnym znajdowały się mapki okolicy lub ulotki lokalnych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Nawet najlepiej przygotowany gość, może nie być świadomy istnienia miejsca, które jest dobrze znane lokalnym mieszkańcom. Warto podczas wprowadzenia gości do pokoju zapytać o ich plany i delikatnie podsunąć ciekawe propozycje. Na pewno nikt nie będzie miał nic przeciwko, gdy gospodarz opowie kilka ciekawostek na temat miejscowości, czy znajdujących się w niej zabytkach.

 

Zadbaj o jakość obsługi


Informacje w ofercie
Twój kontakt z klientem rozpoczyna się w momencie, gdy czyta on twoją ofertę. Zadbaj więc o odpowiednie informacje w niej zawarte, jak również oznaczenia. Na przykład przyjmowanie gości ze zwierzętami. Zazwyczaj turysta posiadający pupila dopytuje o taką możliwość, ale wyobraź sobie jak przykrą niespodziankę musi mieć, gdy przyjeżdża do obiektu i jednak okazuje się, że zwierzęta nie są akceptowane.

Bardzo istotne są również aktualne informacje na stronie internetowej. Umieść w ofercie poprawny adres oraz oznacz lokalizację na mapie, zadbaj by podana odległość od centrum, czy wybranych lokalizacji, odzwierciedlała stan faktyczny. Ważne, by dostępny był cennik. Pamiętaj o zdjęciach dobrej jakości – powinny być aktualne i przedstawiać prawdziwy stan obiektu (turysta będzie oczekiwał tego, co na nich zobaczy).

 

Nie jesteś pewny, czy twoja oferta jest odpowiednio przygotowana? Zobacz, jak to zrobić, wejdź:
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 1
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 2


Obsługa
Osobisty kontakt z gośćmi właścicieli obiektów noclegowych zazwyczaj przebiega poprawnie. Tylko w pojedynczych przypadkach padały sugestie, że w dużych ośrodkach warto pomyśleć o recepcji, a właściciel obiektu powinien być bardziej kontaktowy.

Doba hotelowa
W tym temacie turyści sugerują, że doba jest za krótka. Właściciele często są elastyczni i umożliwiają gościom wcześniejsze zakwaterowanie. Należy jednak dać sobie odpowiedni czas na dokładne posprzątanie pokoju po poprzednich gościach. Zadbaj również o komfort gości, wprowadzając ciszę nocną – koniecznie napisz o tym w regulaminie obiektu.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci poznać dokładne potrzeby turystów. A wprowadzenie ich w życie przyczyni się do większej konkurencyjności twojego obiektu na rynku.

 

fot. nastya_gepp (Pixabay.com CC0)

 

 

Następny artykuł Pogoda na 2 tydzień...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!