Szczepienie przeciwko COVID-19, a nocleg w obiekcie - najważniejsze informacje

Szczepienie przeciwko COVID-19, a nocleg w obiekcie - najważniejsze informacje

Stopniowe znoszenie obostrzeń, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, powoduje wiele pytań i niejasności. Jak dobrze wiemy, od 8 maja 2021 hotele i pensjonaty wznowiły swoją działalność, oferując jedynie 50% dostępnych miejsc. Czy do limitu są wliczane osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19?

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej ministra zdrowia - Adama Niedzielskiego, do informacji publicznej podane zostały kolejne informacje związane ze znoszeniem kolejnych obostrzeń w ramach trwającej pandemii koronawirusa.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Konferencja ministra zdrowia. Plan znoszenia obostrzeń od 6 do 25 czerwca


Jak zapowiedział Niedzielski, do wszelkich limitów obowiązujących podczas imprez, zgromadzeń, czy targów, nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione. A co w przypadku noclegów w jakimkolwiek obiekcie, oferującym takie usługi?


Czy osoby zaszczepione są wliczane do limitów, jeśli chodzi o noclegi?


Odnosząc się do imprez, targów i zgromadzeń, minister Niedzielski zaznaczył, że:


Organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy dany uczestnik imprezy jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Uczestnik natomiast będzie zobowiązany do udowodnienia, że został zaszczepiony. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, pozwalającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia.


Nie da się ukryć, że spora część właścicieli hoteli i pensjonatów, zastanawia się nad tym, czy osoby zaszczepione mogą korzystać z usług noclegowych w obiekcie, poza wyznaczonym limitem. Nie ma jednoznacznej deklaracji, że te przepisy obowiązują również w przypadku świadczenia usług noclegowych.


Nieco więcej bardziej szczegółowych informacji na ten temat, można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów, z dnia 4 czerwca 2021 roku. Zgodnie z nim:


  • Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie są wliczane do limitu osób - przypomnijmy, że w przypadku hoteli i pensjonatów, obowiązuje limit 50% dostępności pokoi - ust. 19b. Do ograniczeń, o których mowa w ust. 3, 6a, 7, 16, 19a, 20, 22, 23, 26, 27, 31 pkt 7–9, ust. 34, 34a, 34b i 35, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.


Warto podkreślić, że obecnie nie są znane oficjalne zasady, dotyczące tego, m.in. w jaki sposób hotelarze mają zweryfikować osoby zaszczepione, jak traktować zajęty pokój, gdy tylko jeden z gości w nim przebywający jest zaszczepiony, a drugi nie oraz jak ma wyglądać oświadczenie gościa.Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej