7 atrakcji w Gdańsku. To trzeba zobaczyć!

7 atrakcji w Gdańsku. To trzeba zobaczyć!

Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast, które można zobaczyć na polskim wybrzeżu. Na turystów czeka tu wiele atrakcji, takich jak plaże, zabytki i szereg rozrywek! Planujesz wycieczkę do Gdańska? Przygotowaliśmy listę siedmiu miejsc, jakie warto umieścić na swojej trasie zwiedzania.

Aby poznać Gdańsk, na pewno trzeba spędzić w mieście trochę czasu. Podczas jednodniowej wycieczki turyści dadzą radę zobaczyć ledwie kilka wybranych miejsc w centrum! Jakich? Przygotowaliśmy krótką, subiektywną listę gdańskich atrakcji, która może okazać się pomocna w planowaniu zwiedzania nieoficjalnej stolicy Pomorza.

Jeśli planujesz wyjazd, już teraz zobacz noclegi w Gdańsku:



Co warto zobaczyć w Gdańsku? 7 ciekawych miejsc i atrakcji


Historia Gdańska sięga wczesnego średniowiecza. Po raz pierwszy nazwa osady została wymieniona w “Żywocie św. Wojciecha” z 999 roku. Od tego czasu miasto nieustannie się rozwija – od wieków jest ośrodkiem handlowym i akademickim, a teraz turystyczną perełką Pomorza. Każdego roku historyczne ulice przemierzają tysiące turystów, którzy chcą poczuć wyjątkowy klimat Gdańska.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w mieście? Poznaj nasze propozycje!

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.2


Spacerując po Starym Mieście w Gdańsku na pewno każdy trafi na Długi Targ. Znajduje się tam wiele pięknych kamienic, a wśród nich on - bóg morskiego żywiołu Neptun.

Fontanna Neptuna stanowi jeden z symboli miasta, idealnie podkreśla związek Gdańska z morzem. Stoi w tym miejscu od 1633 roku – inicjatorem powstania fontanny był burmistrz Bartłomiej Schachmann, natomiast autorem projektu Abraham van den Blocke. Całość to prawdziwe dzieło sztuki, fontanna zdobiona jest bowiem całą plejadą morskich stworów. Nic dziwnego, że stanowi jedno z miejsc, gdzie turyści fotografują się najchętniej.

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Gdańsk, ul. Wielkie Młyny

Muzea Gdańsk 9.2


W Gdańsku na turystów czeka wiele muzeów, w których turyści poznają dzieje miasta. Chcemy polecić jedno z nich, wyjątkowe Muzeum Bursztynu, znajdujące się w ścisłym centrum. W końcu nic tak nie kojarzy się z Morzem Bałtyckim, jak przejrzyste grudki zastygłej żywicy.

W muzeum turyści poznają historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz to, w jaki sposób wykorzystywali go ludzie od czasów najdawniejszych do współczesności. Oczywiście muzeum prezentuje też najpiękniejsze okazy, wśród których nie brakuje tzw. inkluzji, czyli zatopionych w żywicy zwierząt i roślin.

Gdański żuraw


Żuraw to kolejny z symboli miasta. Można go zobaczyć na nabrzeżu Motławy, ponieważ jest to jeden z najstarszych w Gdańsku dźwigów portowych. Jego obecny wygląd nawiązuje do tego z XV wieku, gdy pełnił też funkcje obronne. Oryginalny żuraw składał się z dwóch murowanych baszt, między którymi zainstalowano drewniany mechanizm wyciągowy.

W 1945 roku konstrukcja została zniszczona – drewniane elementy spłonęły doszczętnie, natomiast ceglane zostały mocno naruszone. Na szczęście żuraw został odbudowany, a później przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu. Jeśli nie uda się zwiedzić jego wnętrza, to mimo wszystko warto zobaczyć go na żywo.

Muzeum Zegarów Wieżowych / Muzeum Nauki Gdańskiej


Muzeum Nauki Gdańskiej (wcześniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jest to jedna z najstarszych świątyń parafialnych w Gdańsku. W prezbiterium można zobaczyć grobowiec Jana Heweliusza, wybitnego astronoma i konstruktora instrumentów naukowych. Wydaje się więc, że wybór siedziby muzeum jest jak najbardziej trafiony.

Atrakcją muzeum są oczywiście zabytkowe mechanizmy zegarowe, a oprócz tego taras widokowy, mieszczący się na szczycie kościelnej wieży. To świetny punkt obserwacyjny dla osób chcących zobaczyć panoramę Głównego Miasta.

Rejsy Żeglugi Gdańskiej

Rejsy Żeglugi Gdańskiej

Rejsy Żeglugi Gdańskiej

Gdańsk, ul. Długie Pobrzeże

Promy Gdańsk 9.4


Przy Długim Pobrzeżu na Motławie znajduje się przystań statków wycieczkowych. To świetna atrakcja dla osób, które chcą zobaczyć miasto od strony rzeki. Do wyboru są jednostki różnego typu – od stylizowanych na dawne galeony, po zwykłe niewielkie statki turystyczne białej floty.

Należą one do Żeglugi Gdańskiej, a sztandarowe propozycje to rejsy turystyczne na Hel oraz na Westerplatte. Warto wybrać zwłaszcza tę drugą opcję, ponieważ zwiedzanie tego miejsca dla każdego jest dużą lekcją historii.

Westerplatte

Szlak turystyczny

Szlak turystyczny

Gdańsk, ul. Westerplatte

Trasy spacerowe Gdańsk 9.6


Westerplatte to ważne miejsce dla Polaków, będące symbolem męstwa, honoru i bohaterstwa. Dzięki monumentalnemu pomnikowi Obrońców Westerplatte jest doskonale widoczne na przykład z pokładu statku wycieczkowego.  

W latach 70. XX wieku złożono tu prochy mjr. Sucharskiego, który na początku września 1939 bronił powierzonego mu posterunku. Przez Westerplatte biegnie szlak turystyczny, rozpoczyna się przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a kończy u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża. Jego przejście zajmuje około dwóch godzin.

Plaże w Gdańsku


Zwiedzanie może okazać się męczące, dlatego warto złapać oddech i wybrać się na którąś z gdańskich plaż. W mieście są cztery duże kąpieliska, z czego najpopularniejsze to te w dzielnicach Stogi oraz Brzeźno. Przy plaży w Brzeźnie powstało molo, będące jednym z turystycznych hitów Gdańska. Jego długość to aż 130 metrów, stanowi więc wspaniałe miejsce dla spacerowiczów oraz osób, które szukają relaksu.

Kolejne popularne kąpieliska w Gdańsku to Jelitkowo oraz Sobieszewo. Latem trudno jest tam znaleźć wolne miejsce.

#wypoczywamwpolsce

Następny artykuł Szczepienie przeciwko...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!