Szlak na Gubałówkę zamknięty? Wiemy, co z popularną trasą!

Szlak na Gubałówkę zamknięty? Wiemy, co z popularną trasą!

Podczas długiego weekendu majowego media obiegła informacja o zamknięciu ostatniego darmowego szlaku turystycznego, prowadzącego na Gubałówkę. Trasa przebiegała przez prywatne tereny, a ich właściciele mieli nie zgodzić się na bezpłatne korzystanie. Co dalej ze szlakiem na Gubałówkę?

Przed weekendem majowym turyści usłyszeli o zamknięciu ostatniego darmowego szlaku na Gubałówkę. Jako pierwszy o sprawie poinformował regionalny “Tygodnik Podhalański”. Autor tekstu napisał, iż właściciele lasu, przez który przebiegał szlak, wystąpili do PTTK o jego zamknięcie.

Zobacz atrakcje w pobliżu Gubałówki:
Estakada pod Gubałówką

Estakada pod Gubałówką

Zakopane, ul. Powstańców Śląskich

Trasy spacerowe 9.0


Szlak na Gubałówkę - informacje o zamknięciu


Na Gubałówkę prowadzi kilka tras, jednak ta biegła z centrum Zakopanego i turyści chętnie z niej korzystali. Poza tym to nie pierwszy raz, gdy właściciele gruntów nie wyrazili zgody na bezpłatne użytkowanie ich terenów. “Tygodnik Podhalański” przypomniał sytuację sprzed kilku lat:

Kilka lat temu został już zlikwidowany szlak na Gubałówkę wzdłuż torów kolejki PKL. Tutaj właściciele nie życzyli sobie, aby tędy przebiegał szlak turystyczny PTTK. Właściciele części terenów postawili na swoim budki i w sezonie pobierają opłatę za przejście. Turystów kierowano na oznakowany czarny szlak przez Gładkie, ale okazało się, że ci sami właściciele mają tu ponad hektar lasu.


Jak czytamy dalej, pracownicy Oddziału Tatrzańskiego PTTK zamazali oznaczenia czarnego szlaku turystycznego, prowadzącego z ulicy Kościeliskiej, przez Gładkie i górną stację kolejki PKL na Gubałówce, do Witowa. Teraz trasa będzie miała swój początek przy stacji kolejki.

Zobacz nocleg w Zakopanem:
Domek góralski Górski Hyr

Domek góralski Górski Hyr

Zakopane, ul. Kościeliska

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Lux-Apart

Lux-Apart

Zakopane, ul. Krzeptówki

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Tatra

Willa Tatra

Zakopane, ul. Rybkówka

Kwatery i pokoje 7.7


Zamknięcie szlaku na Gubałówkę - najnowsze doniesienia


Zamknięcie bezpłatnego szlaku na Gubałówkę wywołało niemałe poruszenie. Na wyborcza.pl czytamy, że bezpośrednim tego powodem były połamane i uszkodzone przez halny drzewa. Wiele z nich blokuje przejście, inne zagrażają bezpieczeństwu turystów.

Właściciele lasu nie chcą jednak ich uprzątnąć, a PTTK nie może tego zrobić, ponieważ grunt jest prywatny. W sprawę włączyły się władze Zakopanego, które chcą się spotkać z właścicielami terenu. Być może uda się wyznaczyć nowy szlak na Gubałówkę:

Jesteśmy skłonni wytyczyć obejście, aby utrzymać szlak przez Gładkie, omijając prywatną nieruchomość. Chcielibyśmy, aby na zbliżające się wakacje ten szlak był dostępny za darmo dla turystów - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.


Willa Mnich

Willa Mnich

Zakopane, ul. Droga Do Daniela

Apartamenty 9.9
Apartamenty Rozeta

Apartamenty Rozeta

Zakopane, ul. Mrowce

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Smrekowa Turnia

Smrekowa Turnia

Zakopane, ul. Smrekowa

Kwatery i pokoje
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Szlak na Gubałówkę - alternatywne trasy


Gubałówka to jedna z największych atrakcji Zakopanego. Wzgórze wznosi się tuż nad miastem, a ze względu na łatwą dostępność – zarówno szlakami pieszymi, jak też dzięki kolejce linowo-terenowej – niezmiennie cieszy się zainteresowaniem turystów. Z Gubałówki roztacza się piękny widok na Tatry i Zakopane, ale wczasowicze szturmują wzgórze nie tylko dla pięknych widoków.

Jest to świetne centrum rozrywki! Latem działa tam piaszczysta plaża i zjeżdżalnia grawitacyjna, a zimą trasy narciarskie. Na turystów czekają też liczne bary i stoiska z pamiątkami.

Aby się tam dostać, nie trzeba korzystać z niedostępnego w tej chwili czarnego szlaku. Do dyspozycji są alternatywne trasy z Zakopanego:

  • Biegnący równolegle do czarnego niebieski szlak przez Wolową Górę;

  • Żółty szlak przez Polanę Szymoszkową, mający swój początek niedaleko dolnych Krupówek;

  • Zielony szlak zaczynający się przy rondzie dr. Chramca, biegnący przez Kotelnicę;

  • Turyści mogą również wnieść opłatę za skorzystanie z prywatnej ścieżki, biegnącej wzdłuż trasy kolejki linowo-terenowej.

Źródło: “Tygodnik Podhalański”, wyborcza.pl

Następny artykuł Aktualne rozporządzenie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej