Pomajówka. Weekendy w maju Polacy spędzą poza domem!

Pomajówka. Weekendy w maju Polacy spędzą poza domem!

Otwarcie hoteli to wiadomość, która cieszy zarówno branżę, jak też turystów. Od razu po ogłoszeniu tej informacji, podróżni zaczęli planować wyjazdy. Już wiemy, że najbliższy weekend majowy Polacy spędzą poza domem – podobnie jak kolejne.

W ciągu ostatnich dni często słychać określenie “pomajówka”. Dotyczy ono najbliższego weekendu po otwarciu hoteli, które będzie miało miejsce w sobotę 8 maja. Kiedy luzowanie obostrzeń w turystyce zostało ogłoszone, turyści na masową skalę zaczęli rezerwować noclegi.

Czytaj więcej:
Otwarcie hoteli w maju. Od razu wzrosła liczba rezerwacji!

W dzień konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia, która miała miejsce 28 kwietnia, portal Nocowanie.pl odnotował największy ruch użytkowników w ciągu całego miesiąca. To jasne potwierdzenie, że Polacy tylko czekali na pewną informację dotyczącą otwarcia hoteli. Ci, którzy do tego momentu jeszcze się wahali, zyskali potwierdzenie, że ich plany nie zostaną pokrzyżowane.

Pomajówka, turyści odbiją sobie długi weekend?


Z naszych obserwacji wynika, że turyści nie będą czekać z wyjazdami do czerwcówki, tylko skorzystają z pierwszej nadarzającej się okazji. Tą jest oczywiście 8 i 9 maja, przypadające w sobotę i niedzielę. Trzeba też pamiętać, że za święto ustawowo wolne od pracy, jeśli wypada w sobotę, należy się odbiór dnia wolnego w innym terminie.  

Gdzie w najbliższy weekend będzie najwięcej osób? Największym zainteresowaniem turystów cieszą się obiekty noclegowe, które zlokalizowane są na terenie województwa małopolskiego. Trafia tam 26,7% wszystkich zapytań o wolne terminy podczas pomajówkowego weekendu! Nie brakuje też bardziej zaskakujących wyborów, takich jak majowy wyjazd nad morze oraz pierwszy od dawna city break!

Czytaj również: Nowy trend turystyczny wśród Polaków - city break po polsku

Weekend w maju. 10 najpopularniejszych kierunków


Najwięcej zapytań i rezerwacji na najbliższy weekend dotyczy województwa małopolskiego. Położone jest tam przecież jedno z miast, które stanowi ulubione miejsce wypoczynku Polaków. Niezależnie od pory roku Zakopane znajduje się w kręgu zainteresowań turystów. Teraz do zlokalizowanych tam obiektów noclegowych trafia aż 8% wszystkich zapytań wysyłanych przez osoby poszukujące noclegu na weekend!

Szałas na Wilczniku

Szałas na Wilczniku

Zakopane, ul. Na Wilcznik

Domki Zakopane 10.0
Domek na Równi

Domek na Równi

Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki

Domki Zakopane 10.0


Na drugim miejscu mamy kolejny kurort z województwa małopolskiego, a jest nim Szczawnica (5,6%). Co ciekawe, topową trójkę najpopularniejszych weekendowych lokalizacji zamyka Kołobrzeg (3,2%)! Jak widać korzystne prognozy pogody zachęcają do wypoczynku nad morzem. Poza tym przed sezonem nad Bałtykiem łatwiej jest o tani nocleg w atrakcyjnej lokalizacji.

Zaskakującym gościem zestawienia popularnych kierunków jest Kraków (3%). W pierwszym roku pandemii turyści wybierali bowiem miejsca położone na uboczu, dalej od miejskich ośrodków. Chętniej wybierano zalesione okolice albo mniej uczęszczane jeziora. Teraz, mając do dyspozycji wolny weekend, Polacy wracają do miast!  Za takim wyborem przemawia nie tylko tęsknota, ale też otwarcie muzeów i galerii, które działają od 4 maja. W perspektywie jest powrót ogródków restauracyjnych, a później całej gastronomii. Centra polskich znowu ożyją i łatwiej będzie zaplanować rozrywki w trakcie pobytu.


Inne miasta, które w najbliższy weekend zyskały na popularności, to Karpacz (2,8%), Łeba (2,7%), Świnoujście (2,5%), Kazimierz Dolny (2,4%), Kudowa-Zdrój (2,2%) oraz Sandomierz (2,1%).

Ceny noclegów w weekend


Turyści, którzy planują wyjazd w najbliższy weekend, najchętniej wynajmują kwatery i pokoje. Sporo osób podjęło tę decyzję spontanicznie, dlatego będą wypoczywać w mniejszym gronie – w parze albo z najbliższą rodziną. Osoby chcące mieć dla siebie więcej miejsca, rezerwują głównie domki oraz apartamenty.

Ile wyniesie weekendowy nocleg w popularnych kurortach? W Zakopanem średni koszt noclegu dla jednej osoby to 57 zł, w Szczawnicy 53 zł, a w Kołobrzegu 52 zł. Stawki w topowej trójce są więc dosyć wyrównane. Cena noclegu w Krakowie oraz Łebie to z kolei 56 zł, nieco drożej jest w Karpaczu, bo 57 zł. Zdecydowanie najwyższe koszty noclegu mamy w Świnoujściu, około 64 zł za osobę, powyżej 60 zł zapłacimy też w Kazimierzu Dolnym. Natomiast w Sandomierzu oraz Kudowie-Zdroju stawki wynoszą odpowiednio 55 zł oraz 54 zł.


Wyżej przedstawiliśmy średnie stawki, jakie obowiązują w popularnych kurortach. Ostateczna cena zależy od standardu wybranego obiektu, jego lokalizacji czy też udogodnień, których turysta oczekuje podczas pobytu.

Wyjazdy na weekend w maju


Pierwszy weekend maja to dopiero preludium przed kolejnymi wyjazdami. Widzimy bardzo duże zainteresowanie wyjazdami w terminie 14-16 maja oraz 21-23 maja. Jest też dużo zapytań na ostatni tydzień miesiąca, ponieważ wiele osób chce przedłużyć sobie czerwcówkę. Niektórzy też chcą przyśpieszyć długi weekend, omijając w ten sposób największe tłumy wczasowiczów.


Następny artykuł Muzea i galerie znów są...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej