Aktualne rozporządzenie Rady Ministrów. Otwarcie hoteli, ale nie tylko!

Aktualne rozporządzenie Rady Ministrów. Otwarcie hoteli, ale nie tylko!

Wieczorem 6 maja 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane aktualne Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje, które dotyczą między innymi zasad działania hoteli oraz innych obiektów noclegowych!

Na publikację najnowszego rozporządzenia, dotyczącego zasad luzowania obostrzeń, czekaliśmy z zapartym tchem. Już od soboty 8 maja dla turystów otwierają się hotele, w planach jest odmrożenie również innych gałęzi gospodarki.


Otwarcie hoteli i łagodniejsze zasady bezpieczeństwa


Złagodzenie obostrzeń jest wynikiem spadającej dziennej liczby zachorowań. Dzięki temu, że w tej chwili utrzymuje się na stabilnym poziomie, luzowanie restrykcji następuje według harmonogramu, który został podany przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.


Szczególnie wyczekiwaną zmianą jest otwarcie hoteli - nastąpi ono już 8 maja 2021! W najnowszym rozporządzeniu czytamy, jak mają funkcjonować tego typu obiekty.

  • Obiekty hotelarskie, o których mowa w artykule 36 pkt 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.  o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, mogą udostępniać gościom 50% pokoi znajdujących na terenie danego obiektu. Takie zasady mają obowiązywać do 5 czerwca 2021 r.

    Uwaga: wymienione wyżej punkty ustawy dotyczą hoteli, moteli oraz pensjonatów.

  • Chociaż hotele otwierają się 8 maja, to restauracje hotelowe jeszcze nie będą dostępne. Posiłki oraz napoje mają być dostarczane gościom do pokoju hotelowego. Usługa dotyczy wyłącznie osób, które zostaną zakwaterowane przynajmniej na jedną dobę hotelową.

  • Od 15 maja otwarte mogą być ogródki restauracyjne, a od 29 maja – restauracje. Dotyczy to również lokali w hotelach. Kiedy już to nastąpi, należy zachować ścisły reżim sanitarny oraz przestrzegać szczegółowych wytycznych, takich jak odstępy pomiędzy stolikami wynoszące 1,5 metra.

  • W momencie otwarcia, hotele mogą udostępniać jedynie pokoje gościnne. Baseny pozostają zamknięte do 29 maja, później mogą działać z 50% obłożeniem. Podobnie jak inne usługi, które należą do PKD 96.04.Z (np. sauna, łaźnie, masaże, solarium).

Zobacz oferty noclegów w Polsce:
MAZURYchillout

MAZURYchillout

Skorupki, ul. Skurupki

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domki na Berdzie

Domki na Berdzie

Polańczyk, ul. Zawóz

Domki 9.7


Koniec z maseczkami – ale tylko na otwartym powietrzu


W nowym rozporządzeniu znajduje się również punkt, który reguluje kwestie noszenia maseczek. Od 15 maja nie będzie konieczności zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Na razie łagodniejsze podejście do tej kwestii ma obowiązywać do 5 czerwca 2021.

Poza tym nadal maseczki nadal obowiązują w zamkniętych pomieszczeniach oraz miejscach ogólnodostępnych.

Czytaj więcej: Koniec z noszeniem maseczek wcześniej niż planowano? Warunek ministra spełniony!

Źródło: Dziennik Ustaw

Następny artykuł Nocleg w stodole? Poznaj...

Komentarze (1)

XXx

miesiąc temu
Innymi słowy apartamenty działają na 100% obłożenia od 8.05 do 5.06.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej