Tarcza antykryzysowa 5.0. Już możesz złożyć wniosek

Tarcza antykryzysowa 5.0. Już możesz złożyć wniosek

Kilka dni temu (15 października) weszła w życie tarcza antykryzysowa 5.0. Jest to nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dotyczy przedsiębiorców branży turystycznej, a oprócz tego również estradowej i wystawienniczej.

Ustawa weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego czasu przedsiębiorcy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy. Jedynym sposobem na to, jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Nowelizacja wprowadza trzy formy wsparcia:
  • świadczenie postojowe,
  • dodatkowe świadczenie postojowe,
  • zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Warto dowiedzieć się, na co może liczyć branża turystyczna w ramach wsparcia od rządu.

Zwolnienie ze składek – dla kogo?


Tarcza 5.0 wprowadza zwolnienie z opłacania składek zdrowotnych, na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Ulga dotyczy trzech miesięcy 2020 r. – lipca, sierpnia oraz września – i mogą z niej skorzystać między innymi hotele i inne obiekty, które oferują noclegi. Zwolnienie ze składek przysługuje także przewodnikom turystycznym i pilotom wycieczek, agentom turystycznym czy też firmom organizującym targi.

Aby móc ubiegać się o zwolnienie ze składek, trzeba spełniać formalne wymagania:

  • Podmiot musi być zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.

  • Przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie ze składek, musi być przynajmniej 75% niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu 2019 r.

  • Deklaracje rozliczeniowe i raporty imienne za wskazane miesiące trzeba złożyć najpóźniej do 31 października 2020 r. Natomiast na złożenie samego wniosku o zwolnienie mamy czas do końca listopada.

  • Zwolnienie będzie przysługiwać niezależnie od tego czy składki za lipiec – wrzesień zostały opłacone. Jeżeli tak się stało, należy domagać się od ZUS-u ich zwrotu.

Oprócz tego obiekty noclegowe, które pomiędzy lipcem a wrześniem miały niskie obłożenie i realizowały przychody niższe niż 25% wartości z poprzedniego roku, mogą ubiegać się o dofinansowanie do opłacania składek.

Świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe – kto je otrzyma?


Inne ulgi dla branży turystycznej i eventowej to świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe. Kto je otrzyma i na jakich zasadach?

Świadczenie postojowe

Prawo do skorzystania ze świadczenia postojowego mają przede wszystkim agenci i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznym jednym z warunków ubiegania się o świadczenie jest rozpoczęcie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. Inne są zasady w przypadku przewodników turystycznych. Zgodnie z ustawą o pomoc mogą się ubiegać wtedy, kiedy ich działalność ma charakter sezonowy i w roku 2019 była wykonywana nie dłużej niż 9 miesięcy. Wsparcie przysługuje im, gdy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 r.

Świadczenie postojowe wynosi 2080 zł netto, czyli jest to 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. Można je będzie otrzymać nie więcej niż trzy razy.

Dodatkowe świadczenie postojowe

 

Z dodatkowego świadczenia postojowego mogą skorzystać podmioty, które już wcześniej skorzystały ze świadczenia postojowego. Oprócz tego również muszą odnotować przynajmniej 75% spadek dochodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wysokość świadczenia dodatkowego również wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Można je odebrać trzykrotnie.

Dodatkowe świadczenie postojowe przygotowano z myślą o transporcie turystycznym oraz branży eventowej – zarówno firmach, które zajmują się wystawianiem różnego rodzaju spektakli, jak też występujących w nich osobach. Oprócz tego z dodatkowego postojowego mogą skorzystać prowadzący dyskoteki, pokoje zagadek itp.

Źródło: zus.pl

Następny artykuł Najlepsze szlaki...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!