To był wyjątkowy rok! Dokąd podróżowaliśmy w 2021 roku?

To był wyjątkowy rok! Dokąd podróżowaliśmy w 2021 roku?

Pożegnanie 2021 roku i powitanie 2022 to dobry czas na podsumowania i noworoczne postanowienia. Niektóre z nich dotyczą również podróży po Polsce. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie tego, co działo się w 2021 roku i które miejscowości i regiony były najchętniej odwiedzane.

O wyjątkowości Polski nie trzeba nikogo przekonywać. W naszym kraju możemy odkrywać naprawdę wyjątkowe miejsca, które stanowią idealną opcję na wypoczynek o każdej porze roku. Skoro lato, to na topie są miejscowości nadbałtyckie, jesienią i zimą prym wiodą góry i przede wszystkim Tatry. Czy tak było również w 2021 roku?


Gdzie najchętniej wypoczywaliśmy w 2021 roku?


Statystyki miejscowości i regionów pochodzą z danych portalu Nocowanie.pl, dotyczących zapytań turystów, począwszy od 1 stycznia 2021, a skończywszy na 31 grudnia 2021


Rok 2021 był bez wątpienia tym czasem, kiedy branża turystyczna powoli powracała do normalności po ogólnopolskim lockdownie, kiedy to funkcjonowanie obiektów noclegowych było w dużym stopniu utrudnione.


Ten rok należy uznać za rekordowy, szczególnie podczas wakacji. Większość Polaków zdecydowała się na wypoczynek w kraju, przez co w popularnych turystycznie miejscach mieliśmy do czynienia z prawdziwym oblężeniem. Miało to miejsce przede wszystkim nad morzem, w Tatrach, czy w Karkonoszach.


Pomimo 75% konieczności zapełnienia wolnych miejsc w obiektach noclegowych, przeżywały one istne oblężenie. Spora część osób w tym czasie zdecydowała się również wykorzystać bon turystyczny, który można aktywować do końca września 2022 roku. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2021 najchętniej wybieranymi regionami były: Pomorze i Pomorze Zachodnie, które łącznie zebrały nieco ponad 60% wszystkich ogólnych zapytań, kierowanych przez turystów oraz Małopolska (13,5 %). Na czwartym miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Dolny Śląsk (około 7%)


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Podsumowanie wakacji 2021 - ceny noclegów i preferencje Polaków


TOP 10 miejscowości najchętniej odwiedzanych przez Polaków w roku 2021


Przygotowane przez nas zestawienie nikogo nie powinno dziwić. Nie ma żadnej większej niespodzianki, a w ścisłej czołówce można znaleźć praktycznie te same miejscowości, które cieszą się największym zainteresowaniem turystów od wielu lat.


W roku 2021 były to:


  1. Zakopane

  2. Władysławowo

  3. Karpacz

  4. Łeba

  5. Krynica Morska

  6. Mielno

  7. Kołobrzeg

  8. Sarbinowo

  9. Szklarska Poręba

  10. Gdańsk


Analizując powyższe dane, można śmiało dojść do wniosku, że w 2021 najchętniej wybieranym regionem było morze - w czołowej 10. znajduje się aż 7 miejscowości nadbałtyckich, przy tylko 3 z gór.

Wyniki z całego roku są niemalże zbliżone do tego, z czym mieliśmy do czynienia podczas wakacji, kiedy to właśnie morze cieszyło się nieco ponad 60% popularnością.


Zastanawiasz się, jak będzie wyglądało podróżowanie w 2022 roku? Sprawdź: Trendy turystyczne w 2022 roku. Jak będziemy wypoczywać i gdzie podróżować?


Które kategorie noclegów cieszyły się największym zainteresowaniem turystów?


Nie da się ukryć, że każdy region w Polsce posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, a co za tym idzie - znajdziemy tu różnorodne kategorie noclegów. Turyści najchętniej wypoczywali w kwaterach i pokojach (zdecydowało się na nie około 40% wszystkich osób), domkach (26%), apartamentach (13%).


Chętnie wybierane były również takie kategorie, jak pensjonaty (10%) i wille (4%).Następny artykuł 5 niezbędnych rzeczy na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!