Urlop w Bieszczadach czy Peneda-Geres National Park? Podobieństwa i różnice

Urlop w Bieszczadach czy Peneda-Geres National Park? Podobieństwa i różnice

Z pewnością bardzo często zastanawiasz się nad tym, gdzie spędzić swój wymarzony urlop. Odkryć niezwykłe miejsca w Polsce, czy wybrać się w zupełnie nowe i nieznane zagraniczne kierunki? Jest jednak coś, co łączy jedno i drugie. Przed nami prezentacja kolejnego zagranicznego miejsca, które jest łudząco podobne do tego, co możemy znaleźć w atrakcyjnych turystycznie regionach w Polsce.

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Nie da się ukryć, że ta myśl przyświeca wielu osobom i to nie tylko w sezonie letnim. Bieszczady to przede wszystkim “dzikość przyrody”, niezwykły klimat i wspaniałe widoki górskie. Dla tych, co poszukują miejsca na wypoczynek nad wodą, mamy również dobrą informację. Wystarczy, że odwiedzicie Polańczyk, Solinę lub Zawóz, które zlokalizowane są tuż nad Jeziorem Solińskim


Czy Bieszczady mogą być swego rodzaju przykładem bardziej “egzotycznego” miejsca? Z pewnością tak! W szczególności, że w ich przypadku zauważalne jest bardzo duże podobieństwo do Peneda-Geres National Park, znajdującego się w Portugalii. Czy wypoczywając w Bieszczadach, możesz poczuć się jak na Półwyspie Iberyjskim? Przygotowane przez nas porównanie pokaże Ci, że może tak być!


Sprawdź koniecznie: Odkryj Lesko i Sanok. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Bieszczadach?


Bieszczady i Peneda-Geres National Park - najważniejsze informacje

Bieszczady są jednym z chętniej odwiedzanych regionów górskich w Polsce. Najczęściej są wybierane przez rodziny z dziećmi i osoby, które poszukują ciszy i spokoju. Nie ulega żadnej wątpliwości, że są to najbardziej “dzikie” góry w Polsce, wyróżniające się niezwykłą przyrodą i malowniczymi widokami górskimi. W bieszczadzkich lasach spotkasz również dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, czy też wszystkie węże, które występują na obszarze naszego kraju. Warto pamiętać, że jedynym jadowitym wężem w Polsce jest żmija zygzakowata. Do najwyższego szczytu górskiego w Bieszczadach należy zaliczyć Tarnicę (1346 m n.p.m.), natomiast do najpopularniejszych miejscowości należą: Cisna, Terka, Wołosate, Wetlina, Ustrzyki Dolne i Górne, Lutowiska, Wołkowyja, Zawóz, Polańczyk, Solina i Baligród.


Bieszczady to nie tylko góry. Tu każdy znajdzie dla siebie coś wspaniałego. Są to m.in. wszechobecne zabytki, stare cerkwie, czy też liczne atrakcje dla dzieci. Pewne jest to, że w Bieszczadach nikt nie powinien się nudzić. O tym, jak jest tu wspaniale, warto przekonać się osobiście.

 

 

fot. ElToro25 / pixabay.com, CC0


Skoro w opinii wielu osób, Bieszczady są łudząco podobne do Peneda-Geres National Park, to warto wspomnieć kilka słów o tym magicznym miejscu, które można odwiedzić podczas wypoczynku w Portugalii. Jest to jedyny park narodowy, znajdujący się na terytorium Portugalii. Park został utworzony 8 maja 1971 roku, ze względu na zainteresowanie państwowej i międzynarodowej społeczności naukowej, celem ochrony ziemi, wody, flory (na terenie parku można znaleźć endemiczne gatunki liliowatych i paprotników), fauny i krajobrazu, zachowania tych wartości dla ludzkości i zasobów naturalnych. Celem istnienia parku jest również edukacja i turystyka. Park jest częścią utworzonego w 2009 roku rezerwatu biosfery Gerês-Xurés, który jest transgraniczny z Hiszpanią.


W jego obrębie znajdują się trzy pasma górskie: Serra da Penada, Serra Amarela i Serra de Geres. Najwyższy szczyt parku to Nevosa, który ma 1546 m n.p.m. Teren parku jest zasobny w wodę, dlatego też można tu znaleźć wiele strumieni, wodospadów i rzek. Między innymi dzięki temu park cechuje duża bioróżnorodność, zarówno pod kątem flory, jak i fauny.


Park Narodowy Peneda-Geres jest idealnym miejscem dla wielbicieli natury. Podobna sytuacja ma miejsce w naszych Bieszczadach.


Przeczytaj: Solina jak Zapora Hoovera. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Bieszczady i Geres - podobieństwa i różnice


W czym tkwią podobieństwa, a w czym różnice, jeśli chodzi o oba te miejsca. Postanowiliśmy je ze sobą zestawić i doszliśmy do następujących wniosków:


  • zarówno Bieszczady, jak i Peneda-Geres National Park to parki narodowe

  • pomiędzy najwyższymi szczytami jest 200 metrów różnicy na korzyść Peneda-Geres

  • oba miejsca są świetną opcją dla miłośników przyrody, wędrówek i wypoczynku nad wodą

  • pobyt w tych miejscach umożliwia wiele opcji dla aktywnej turystyki

  • symbolem Peneda-Geres jest sarna, natomiast symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś

  • oba miejsca posiadają duże zasoby wody

  • są chętnie odwiedzane przez krajowych, jak i zagranicznych turystów

  • oba miejsca posiadają doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną

  • Peneda-Geres graniczy z Hiszpanią, natomiast Bieszczady z Ukrainą i Słowacją

  • górskie obszary, w jednym i drugim przypadku, są bardzo rzadko zaludnione, a wioski zachowały swoją klasyczną i oryginalną architekturę.


Zobacz również: Bieszczady na 3 dni. Planujemy wypoczynek!


Noclegi w Bieszczadach


Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Bieszczadachdomki. Odosobnione i przestronne gwarantują ciszę, spokój oraz dużą swobodę. Najkorzystniej zwrócić jednak uwagę na obiekty z kategorii „kwatery i pokoje”, gdzie koszt noclegu może wynieść nawet 40 złotych. Na wyposażeniach pokoi znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, nowoczesne telewizory, dostęp do internetu bezprzewodowego oraz dobrze wyposażonej kuchni.


Średnia cena noclegów w Bieszczadach wynosi 174 złote. Najkorzystniejsze oferty można znaleźć wśród obiektów z kategorii pokoje i kwatery. Koszt noclegu może tam wynieść 40 złotych. Właściciele niektórych obiektów mogą wprowadzać zmiany w swoich cennikach na czas trwania weekendu.Domki Bieszczadzkie Marzenie

Domki Bieszczadzkie Marzenie

Polańczyk, ul. Myczków

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domek U Marysi

Domek U Marysi

Polańczyk, ul. Myczków

Domki 9.8
Rzuć wszystko i zarezerwuj swój wymarzony nocleg w Bieszczadach


Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas porównanie sprawi, że będziecie chcieli podróżować po Polsce, by móc poczuć się jak w zagranicznych kurortach. Odkryj wyjątkowe miejsca w Polsce - #wypoczywamwpolsce.Następny artykuł Do Jastrzębiej Góry z bonem...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej