Wakacje 2022 w Polsce. Jak będą wyglądać?

Wakacje 2022 w Polsce. Jak będą wyglądać?

Za nieco ponad miesiąc, najbardziej wyczekiwany moment w przeciągu całego roku. Wakacje, bo o nich mowa, to ten czas, kiedy wybieramy się na zasłużony wypoczynek, organizując liczne podróże po Polsce. Czy nadchodzące wakacje będą inne od tych, które dobrze znamy i do których się przyzwyczailiśmy? W jakim stopniu na nasze plany wpłynie sytuacja za wschodnią granicą i ciągle galopująca inflacja? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule.

Na samym wstępie warto podkreślić, że na pewno będą to wakacje, które śmiało można określić słowem “inne”. Przypomnijmy, że tegoroczny letni wypoczynek rozpocznie się w dniu 25 czerwca 2022, a zakończy 31 sierpnia 2022 roku.


Pogoda w wielu regionach w Polsce sprzyja, więc coraz chętniej spędzamy swój wolny czas na świeżym powietrzu i odliczamy dni do nadchodzącego, wakacyjnego wyjazdu. 


Widać to również w zapytaniach turystów portalu Nocowanie.pl, którzy z każdym kolejnym dniem coraz chętniej planują swój wakacyjny wypoczynek, rezerwując nocleg w górach, nad morzem, nad jeziorami, czy w zupełnie innej części Polski.


Sprawdź koniecznie: Gdzie wybrać się na długi weekend czerwcowy? Poznaj nasze propozycje!


Jakie to będą wakacje - rekordowe czy spokojne?


Naszą analizę i prognozy na sezon letni, warto rozpocząć od postawienia sobie pytania, jakie to będą wakacje - rekordowe, spokojne, krótkie czy długie, a może spędzone w pobliżu naszego miejsca zamieszkania?


Odpowiedź na te pytanie nie jest jednoznaczna, bo przyzwyczailiśmy się do tego, że Polacy swój wolny czas spędzają na wiele różnorodnych sposobów. Pewnej dozy optymizmu możemy się jednak doszukiwać w dopiero co zakończonym długim weekendzie majowym.


Według danych Nocowanie.pl, z którego w sezonie korzysta nawet 4 mln turystów miesięcznie, chętnych na podróżowanie po naszym kraju nie brakowało - swój wolny czas spędzaliśmy przede wszystkim w górach (Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba) oraz nad morzem - (Trójmiasto, Władysławowo, Kołobrzeg).


Rekordowe obłożenie obiektów noclegowych i wyższe ceny za nocleg w tym roku szły ze sobą w parze. Stawki za nocleg w hotelu, czy pensjonacie były wyższe nawet o 30%. Liczba zapytań o noclegi podczas majówki wyniosła niemal 120 tysięcy, a średni koszt wyjazdu wyniósł w tym roku 871 zł.


Długi weekend majowy pokazał nam wszystkim, że również czas wakacji może być przepiękny i normalny. Nie wszyscy bowiem decydują się na urlop podczas długiego weekendu majowego, natomiast w wakacje każdy, kto może sobie pozwolić na wyjazd, zawsze znajdzie czas, by wybrać się w wybrany przez siebie region w Polsce - przynajmniej na weekend. 


Z punktu widzenia wakacji 2022, niezwykle istotny wydaje się być również temat bonu turystycznego, który nie został jeszcze aktywowany przez niektórych turystów. Pamiętajmy, że mamy na to czas do końca września 2022. Każdy, kto do tej pory nie wykorzystał z dofinansowania w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, może to zrobić np. podczas nadchodzących wakacji, wykorzystując je do opłacenia noclegu lub skorzystania z atrakcji, znajdującej się w danej miejscowości.

 

Sprawdź: Lista miejsc, w których wykorzystasz bon turystyczny


Które miejscowości cieszą się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o wakacje 2022 w Polsce?


W tej kwestii, nie powinno być żadnego zaskoczenia. Tradycyjnie, jak co roku, swój wakacyjny urlop najchętniej spędzimy nad Bałtykiem. Szacuje się, że będzie to nieco ponad 60% turystów. Czołowe pozycje zajmują tu również regiony górskie - przede wszystkim Tatry, Karkonosze, Beskidy i Bieszczady.fot. Nocowanie.pl

Warto również podkreślić fakt, że po pandemii koronawirusa, wśród turystów portalu Nocowanie.pl, dużą popularnością cieszy się trend noclegów w ustronnych miejscach - widać to w zapytaniach, w których coraz częściej pojawia się zainteresowanie spokojnymi wioskami nad Bałtykiem, czy mniejszymi miejscowościami w górach, które nie są Zakopanem.


Według danych portalu Nocowanie.pl (stan na dzień 11.05.2022), najchętniej wybierane będą przede wszystkim miejscowości nadmorskie - szacuje się, że swój urlop spędzi tu ponad 60% wszystkich turystów. Już teraz widać, że sporym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim takie kierunki, jak Władysławowo, Łeba, Kołobrzeg, Krynica Morska, czy miejscowości, znajdujące się na Półwyspie Helskim.


Nieco ponad 20% turystów spędzi swój urlop, wybierając się w góry - Małopolska i Dolny Śląsk. Wiele wskazuje na to, że popularnymi miejscowościami będą tu przede wszystkim Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba oraz miejscowości, znajdujące się w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim - czyli Polańczyk i Solina. 


Pozostałe około 20% to przede wszystkim turyści, którzy spędzą swoje wakacje nad jeziorami, czy w polskich miastach. Wśród jezior, przeważają tu zapytania o nocleg na Mazurach, nad kaszubskimi jeziorami, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, czy akwenami, znajdującymi się w pobliżu dużych miast. Do najchętniej wybieranych miast na wakacje, należy z kolei zaliczyć Wrocław, Gdańsk, Kraków i Warszawę.


Sprawdź oferty noclegów na wakacje 2022:Osada Solina

Osada Solina

Łobozew Dolny, ul. Łobozew Dolny

Domki Łobozew Dolny 9.7
Górska Przystań

Górska Przystań

Murzasichle, ul. Majerczykówka

Pensjonaty Murzasichle 9.7
Willa Rodos

Willa Rodos

Władysławowo, ul. Kwiatowa

Pensjonaty Władysławowo 9.5Ile zapłacimy za wakacje 2022?


W porównaniu do roku 2021 i lat wcześniejszych, w tym roku na pewno wydamy więcej. Nie dotyczy to samego noclegu, ale dosłownie wszystkiego, co związane z podróżowaniem i wypoczynkiem - rosnące ceny paliw, droższe dania w restauracji, czy wzrost cen biletów na komunikację publiczną.fot. Fz / pixabay.com, CC0

Odnosząc się do roku 2021, możemy mówić o wzroście około 30%. Ceny noclegów w popularnych miejscowościach rozpoczynają się od 80 zł od osoby, a średnio kształtują się na poziomie około 100 zł od osoby. Wszystko oczywiście uzależnione jest od standardu obiektu, jego lokalizacji i udogodnień, z których będziemy korzystać.


Według danych portalu Nocowanie.pl, podczas wakacji będą przeważać przede wszystkim noclegi w parze i rodzinne wyjazdy. Średni czas wypoczynku turystów podczas wakacji to 7 dni.


Zobacz również: Czas najwyższy zaplanować wakacje 2022! Gdzie się wybrać?


Jakie to będą wakacje dla obiektów noclegowych?


W przypadku rekordowego zainteresowania noclegami w Polsce, powinny to być udane wakacje dla większości obiektów noclegowych. W tym wszystkim jest jednak pewne “ale”. 


Trudne czasy, związane z inflacją i ciągle rosnącymi stopami procentowymi dotyczą nas wszystkich, również właścicieli obiektów noclegowych. Wzrost cen za prąd i gaz, czy wyższe stopy procentowe, które są stale podnoszone powodują, że również właściciele obiektów noclegowych muszą nieco bardziej kontrolować swoje wydatki. Podniesienie cen świadczonych usług o około 30% jest w tym przypadku zrozumiałe.


Wydaje się, że biznes hotelowy w najbliższym czasie na pewno się nie załamie. Jak widać po zainteresowaniu turystów, chętnie korzystamy z noclegów w Polsce, odkrywając piękno naszego kraju. 


Sytuację, w jakiej obecnie znajdują się hotele i pensjonaty, należy uznać za stopniowy powrót do normalności. Szacuje się, że pełnego rozkwitu można się spodziewać w przeciągu najbliższych dwóch lat - oczywiście, jeśli nie wydarzy się w tym czasie nic nieoczekiwanego.Następny artykuł Zwiedzanie polskich miast...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!