Wakacje na polskiej pustyni. Dlaczego warto odwiedzić Pustynię Błędowską?

Wakacje na polskiej pustyni. Dlaczego warto odwiedzić Pustynię Błędowską?

Czy podczas planowania swojego letniego wypoczynku, myślałeś kiedykolwiek, by wybrać się na pustynię? Co ważne, nie musi to być Sahara, ani inne państwo europejskie, tylko pogranicze Śląska i Małopolski. To właśnie tu znajduje się największa w Europie i w Polsce - pustynia.

Nie da się ukryć, że planując swój letni wypoczynek, kierujemy się naprawdę rozmaitymi kryteriami. Dla jednych osób liczy się klimat i niezwykłość miejsca, a dla innych - lokalizacja i ilość turystów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że na nasz urlop poszukujemy miejsc ustronnych, w których dominuje cisza i spokój. Do kategorii takich miejsc, należy zaliczyć na pewno Pustynię Błędowską, która znajduje się na pograniczu Śląska i Małopolski. Urlop spędzony na pustyni w Polsce? Tak, to jest możliwe! Może nie ma tu fatamorgany i słońca, które praży jak na Saharze, ale na pewno jest tu na swój sposób wyjątkowo i powinien to w szczególności docenić każdy turysta.

 

 

 


Pustynia Błędowska - magiczne miejsce na pograniczu Śląska i Małopolski


Warto zaznaczyć, że Pustynia Błędowska stanowi niezwykłą atrakcję przyrodniczą i krajoznawczą. Nikogo nie może w związku z tym dziwić określenie, że jest to polska Sahara. Jest to jednocześnie największa pustynia na naszym kontynencie i największy obszar piasków lotnych w naszym kraju. 


Każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów z okolicy, z kraju, a nawet Europy. I nie ma co się dziwić, bo pustynia zachwyca na każdym kroku. W ostatnich dziesięcioleciach teren mocno zarósł i otwartych połaci piasku było niewiele. Jednak teren w ostatnim czasie został odchwaszczony i w związku z tym możemy podziwiać niezwykłą scenerię, z kilku miejsc, które są dostępne dla turystów. 


Sprawdź również: Odkryto tajemnicę kopalni złota na Saharze. W Polsce też mamy takie miejsca!


Co musisz wiedzieć o Pustyni Błędowskiej?


W tym miejscu, warto wspomnieć o kilku najważniejszych faktach, związanych z tym właśnie miejscem.





Pustynia Błędowska to:


  • największy obszar pustynny w całej Europie

  • jej obszar obejmuje aż 40 km2

  • w rzeczywistości, nazwa pustynia nie jest używana - określenie to ma na celu podkreślenie niezwykłości i charakteru tego miejsca

  • około 100 lat temu na tym obszarze można było zaobserwować zjawiska, charakterystyczne dla obszarów pustynnych, czyli burze piaskowe i zjawisko fatamorgany

  • pustynia ta powstała w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców i wycinki drzew na potrzeby górnictwa i przemysłu

  • podczas I, jak i II wojny światowej, Pustynia Błędowska była wykorzystywana jako poligon

  • znajduje na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu

  • jej północną granicę wyznacza Chechło

  • przez obszar Pustyni Błędowskiej, z zachodu na wschód przepływa głęboką doliną rzeka Biała Przemsza, dzieląc ją na dwie nierówne części: mniejszą północną i większą południową

  • istnieje legenda, według której, powstanie Pustyni Błędowskiej było możliwe dzięki nadbałtyckim piaskom - niegdyś na tutejszych terenach wydobywano cynk, ołów i srebro - wszystko to rozzłościło diabłów, którzy postanowili zasypać kopalniane szyby, przynosząc piach z nad morza - piasek rozsypał się po okolicy, tworząc rozległą pustynię.


Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej


W związku z tym, że jest to jedyna pustynia w Polsce, obszar atrakcyjny turystycznie i wpisany do programu ochrony Natura 2000, niezwykle ważne może okazać się to, na jakich zasadach odbywa się zwiedzanie tego miejsca.





Przez Pustynię Błędowską prowadzi Szlak Pustynny PTTK - żółty szlak pieszy, który pokazuje niezwykle atrakcyjne tereny - w sam raz na wyprawę, gdy pogoda sprzyja. Warto odwiedzić podczas wędrówki punkty widokowe, z których możemy podziwiać niezwykłą panoramę. Do pokonania w przypadku wyboru tego szlaku mamy prawie 9 km, a samo przejście powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Gwarantujemy, że wrażenia będą niesamowite. 


Na terenie Pustyni Błędowskiej obowiązuje całkowity zakaz poruszania się samochodami, quadami oraz motocyklami. Ważne jest również to, że pustynia dla turystów jest udostępniona przez cały rok. Zobaczyć zimę na pustyni? Dlaczego nie!


Z jakich miejsc najlepiej podziwiać obszar Pustyni Błędowskiej?


W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że obszary pustynne możemy podziwiać nie tylko z perspektywy wędrówki szlakiem żółtym. Dla turystów przygotowano tu również punkty widokowe, które gwarantują naprawdę niezwykłe widoki. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by zobaczyć to, co najpiękniejsze na Pustyni Błędowskiej?


  • Góra Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.) - to najstarszy, najbardziej popularny i najbardziej rozległy punkt widokowy, który znajduje się wysoko ponad piaskami i daje możliwość podziwiania niezwykłej panoramy pustyni. Jest tu duży, bezpłatny parking, są ławki, wiata piknikowa i tablice informacyjne.

  • Róża Wiatrów w Kluczach - to drewniana platforma o ciekawym kształcie, od którego wzięła się nazwa obiektu. Róża Wiatrów jest przystosowana dla wózków - dziecięcych oraz dla osób niepełnosprawnych. Pozwala podziwiać odkryte piaski Polskiej Sahary i wejść na nie.

  • Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.) - stąd również możemy podziwiać niezwykłe połacie pustynnych piasków - znajduje się tu metalowa platforma widokowa z piękną panoramą Pustyni Błędowskiej. Można też wędrować bezpośrednio po piaskach w okolicy.


Jak dojechać do Pustyni Błędowskiej?


Niezwykle ważny wydaje się być sam dojazd w to miejsce. Warto podkreślić, że możliwości jest kilka. 


Dojazd:


- z Katowic - w stronę Sosnowca, następnie Olkusza i dalej do Chechła


- z Częstochowy - drogą S1 w kierunku Bielska-Białej i następnie E40 przez Olkusz do Chechła


- od miejscowości Klucze - utwardzoną drogą pożarową


Noclegi w okolicy Pustyni Błędowskiej


Analizując dostępną bazę noclegową w okolicy Pustyni Błędowskiej, warto zaznaczyć, że najlepiej jest się zatrzymać w którejś z dwóch miejscowości - w Kluczach lub Chechle. Miejscowości te posiadają naprawdę dobrze rozwiniętą bazę noclegową - możemy tu skorzystać z takich kategorii obiektów, jak kwatery i pokoje, domki, czy agroturystyka. Ceny noclegów rozpoczynają się od 40 zł od osoby za dobę. Pewne jest, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.



U Grzesia

U Grzesia

Toszek, ul. Wiejska

Apartamenty Toszek 9.8
Grodzka hostel

Grodzka hostel

Głogów, ul. Grodzka

Hostele Głogów 9.7




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Chechle lub Kluczach


Mamy nadzieję, że ta propozycja zainteresuje wszystkich turystów i to nie tylko miłośników pustyni. Warto odkrywać niezwykłe zakątki w Polsce, dlatego też wakacje 2021 spędź w naszym kraju - #wypoczywamwpolsce.

 

 


Następny artykuł Jak zostać Top Gospodarzem...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!