Wambierzyce - to tu znajduje się popularna bazylika. Co warto tu zobaczyć?

Wambierzyce - to tu znajduje się popularna bazylika. Co warto tu zobaczyć?

Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy wypoczynek w górach to prawdziwa przyjemność, niezależnie od pory roku. Panuje tu niezwykły klimat, a liczba dostępnych atrakcji zachęca do spędzania wolnego czasu w naprawdę różnorodny sposób. Czy wypoczywając w Górach Stołowych, miałeś możliwość odwiedzić Wambierzyce i znajdującą się tu bazylikę?

Niezależnie od tego, czy to zima, czy lato, na kwatery i pokoje w górach decyduje się dość liczna grupa osób. Jednym zależy na zdobywaniu górskich szczytów, inni z kolei chcą odkrywać najważniejsze atrakcje turystyczne danego regionu. Jeśli Twój wybór padł na Góry Stołowe, to wiedz, że znajdziesz tu ciekawe atrakcje przyrodnicze, jak i klimatyczne miejscowości, oferujące wiele ciekawych zabytków. Obowiązkowa będzie tu przede wszystkim wizyta w uzdrowiskach regionu, w labiryncie Błędne Skały, wejście na Szczeliniec Wielki, a także wizyta w Wambierzycach, w których znajduje się popularna i niezwykle piękna bazylika.


Zobacz koniecznie: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce


Wambierzyce - najważniejsze informacje


Słysząc nazwę miejscowości Wambierzyce, z pewnością niewiele osób ją kojarzy. Warto jednak podkreślić, że jest to niewielka miejscowość, znajdująca się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Odwiedzają ją pielgrzymi, jak i turyści, którzy zdecydowali się na noclegi w Kotlinie Kłodzkiej lub w Górach Stołowych.fot. Karol Wiak

Należy zaznaczyć, że Wambierzyce są określane mianem śląskiego Jeruzalem. A wszystko za sprawą znajdującej się tu bazyliki, którą przez cały rok odwiedzają tłumy pielgrzymów z całej Polski.


Miejscowość zamieszkuje mniej niż 1000 osób, co pokazuje, z jakim spokojem mamy tu do czynienia. Jeśli weźmiemy pod uwagę zabytki tej miejscowości, to są to przede wszystkim stajnie z drugiej połowy XIX wieku, hotel, który obecnie funkcjonuje jako dom wycieczkowy, zespół kalwarii, kaplice na górze Tabor i górze Kalwaria, kaplice i bramy na obszarze miasta, z XVII w., przebudowane w XIX w., ale najważniejsza jest Wambierzyce bazylika. To właśnie do niej przyjeżdżają pielgrzymi i turyści z całej Polski, a zdarza się, że i z Europy. W czym tkwi wyjątkowość tej świątyni?


Poznaj: 5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?


Wambierzyce sanktuarium - cel wizyty pielgrzymów i turystów


Odwiedzając Wambierzyce, niemal każdy kieruje się w stronę bazyliki. Jest to Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. To dość charakterystyczna świątynia, znajdująca się na wzniesieniu.


To barokowa świątynia, znajdująca się na wzniesieniu, na którym w XII wieku w niszy wysokiego drzewa znajdowała się figura Matki Bożej. Według kronik na początku XIII wieku w tym miejscu Jan z Raszewa odzyskał wzrok, w związku z tym postanowiono wybudować tu kościół w 1263 roku. Okres w którym wybudowano świątynię, która przetrwała po dzień dzisiejszy to lata 1715-1723. Każdego roku, to święte miejsce jest odwiedzane przez tłumy turystów i pielgrzymów. Warto wstąpić tu na chwilę modlitwy podczas naszego wypoczynku.fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Świątynia w Wambierzycach stała się bazyliką w roku 1936, kiedy to jeszcze Wambierzyce znajdowały się na terytorium Niemiec. Wambierzyce bazylika składa się z  11 kaplic oraz licznych krużganków poprowadzonych dookoła owalnej nawy. Uwagę zwraca również wykonana zapewne w XIV wieku postać Matki Boskiej Królowej Rodzin, wyrzeźbiona oczywiście w drewnie lipowym. Figurka ma 28 cm wysokości, a głowy Marii i dzieciątka okraszają złote papieskie korony.


Zastanawiasz się, jak zaplanować swoje wakacje w Kotlinie Kłodzkiej? Przeczytaj koniecznie: Wakacyjny tydzień na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?


Kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny powstał na planie czworoboku. Świątynia została podzielona na trzy części, a mianowicie na: prezbiterium, owalną nawę główną i biegnące wokół krużganki. Bazylika znajduje się w centrum wsi, więc traficie do niej bez żadnego problemu.


Wambierzyce atrakcje - najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku


Okazuje się, że Wambierzyce to nie tylko bazylika, ale również najdłuższa na Dolnym Śląsku kalwaria na Dolnym Śląsku. Znajduje się ona na wzniesieniu, po drugiej stronie świątyni. To właśnie, z jej powodu, Wambierzyce są określane jako śląska Jerozolima.fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz: Wyjątkowe drogi krzyżowe w Polsce. Gdzie warto się wybrać?


Kalwaria liczy aż 80 stacji i kilkanaście bram. Droga Krzyżowa powstała tu po 1732 roku. Na górę, podobnie, jak do bazyliki, prowadzą schody, które są dość strome. Można stąd podziwiać przepiękną panoramę na bazylikę oraz na Szczeliniec Wielki. Kawałek dalej znajdują się cztery, pośniedziałe, sporych rozmiarów dzwony, będące darem od dawnych niemieckich mieszkańców Wambierzyc. Dlatego też są na nich niemieckie napisy.


Ciekawostką, o której warto wspomnieć w przypadku Wambierzyc jest to, że znajduje się tu największa ruchoma szopka w Polsce.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Wambierzycach:Agroturystyka Limba

Agroturystyka Limba

Radków, ul. Ratno Dolne

Agroturystyka Radków 9.8
Nad Cedronem

Nad Cedronem

Wambierzyce, ul. Wiejska

Kwatery i pokoje Wambierzyce 10.0
Pokoje Gościnne u Reni

Pokoje Gościnne u Reni

Wambierzyce , ul. Ks. Tadeusza Michalika

Kwatery i pokoje Wambierzyce 10.0Warto odwiedzić to miejsce, zarówno ze względów religijnych, jak i turystycznych. To prawdziwa perełka Dolnego Śląska.Następny artykuł TOP 3 miejsca na Wielkanoc...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej