5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?

5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?

To miejsca szczególne pod wieloma względami - zachwycają swoim pięknem i mają w sobie element świętości - dla tych powodów przyjeżdżają tu katolicy i turyści z całej Polski. Czym charakteryzują się święte góry w Polsce i gdzie możemy je zobaczyć?

Pielgrzymki są obecne w życiu wielu osób od wielu lat. Jedni wybierają popularne sanktuaria znajdujące się na świecie, inni z kolei te polskie, niezwykłe miejsca, w których każdy może prosić Boga o potrzebne łaski i błogosławieństwo na kolejne dni życia. W Polsce organizowane są przede wszystkim pielgrzymki piesze i autokarowe. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać się sami, by w spokoju i bez ograniczeń móc pobyć z samym sobą i ze swoimi własnymi myślami.


Popularne i święte miejsca w Polsce to przede wszystkim kościoły, sanktuaria, miejsca objawień, czy też święte góry, którym w tym artykule zamierzam poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego akurat góry? Od wielu wieków chrześcijanie odwiedzali świątynie znajdujące się na górskich szczytach i wzniesieniach. Miało to przede wszystkim związek z tym, że kościoły i kaplice były dobrze widoczne i tym samym górowały nad otoczeniem. W dawnych czasach świątynie, które znajdowały się na górze, były również trudniejsze do zaatakowania lub złupienia przez wojska i rozbójników.


Nie da się ukryć, że w Polsce prawdziwą “mekką” i miejscem, które każdy chrześcijanin powinien odwiedzić, jest Jasna Góra w Częstochowie. Na tym jednak święte góry w Polsce się nie kończą. Być może niektórych z nich w ogóle nie znacie. Czas w związku z tym nadrobić zaległości i wybrać się na nie przy możliwej, najbliższej okazji, np. podczas nadchodzących wakacji.


Sprawdź również: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce


Jakie “święte góry” można odwiedzić w Polsce?





Zanim przejdziemy do zaprezentowania “świętych gór”, które można odwiedzić w Polsce, warto jest skupić się na tym, czy tak naprawdę jest święta góra. To bez wątpienia miejsce otaczane specjalną czcią, na którym znajduje się kaplica, kościół, sanktuarium lub miejsce objawień. Góry były więc zarówno przedmiotem kultu, jak i szczególnym miejscem kultu. W wielu legendach i opowiadaniach symbolizowały one siedziby bogów.


Oprócz wcześniej wspomnianej Jasnej Góry, w Polsce, znajdziemy 5 innych, wyjątkowych miejsc, w których każdy chrześcijanin może poczuć obecność Boga. Które to miejsca? Sprawdźmy!

 

  • Święta Góra Grabarka


Przegląd świętych gór w Polsce, rozpoczynamy od miejsca, które jest szczególnie wyjątkowe dla wyznawców religii prawosławnej. Znajduje sie ona w regionie nieodkrytym i pełnym tajemnic, a mianowicie - na Podlasiu. Historia tego miejsca jest niezwykle bogata - sięga XVIII wieku. 

 

 

 

 

Zgodnie z legendą, podczas epidemii cholery, która miała miejsce w 1710 roku, mieszkaniec Siemiatycz miał sen, z którego wynikało, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę z krzyżem. Opowiedział o tym parochowi parafii unickiej, ks. Pawłowi Smoleńskiemu, który uznał to za objawienie Boże i zaprowadził ludność na wzgórze. Ci, którzy napili się wody ze strumienia - ocaleli. Podobno po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w wyniku choroby. W tym samym roku ocaleńcy wznieśli na samej górze drewnianą kaplicę. Ta jednak podpalona w 1990 roku spłonęła całkowicie. W 1998 roku świątynia została odbudowana i została udostępniona do zwiedzania


Możemy się wybrać to w miejsce o każdej porze roku. W dni powszednie turyści i pielgrzymi mogą zwiedzać to miejsce w godzinach od 10 do 17, w soboty od 11 do 17, a w niedzielę od 13 do 17. Do dziś ludzie przychodzą do cudownego źródełka obmywają swoje chore i obolałe miejsca, piją wodę ze studni i zabierają ją do domów. Obecnie studnia otoczona jest nową kapliczką z 2001 roku. Na samej górze znajdziemy również tysiące krzyży, które każdego skłaniają do zadumy, refleksji i modlitwy - niektórzy pozostawiają tu swoje własne krzyże - prosząc o łaskę i błogosławieństwo. Góra Grabarka na pewno ma swój klimat - warto odwiedzić to miejsce, nie tylko podczas pobytu na Podlasiu.

 

 

 

 


Sprawdź oferty noclegów w pobliżu Grabarki


  • Góra Świętej Anny


To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych polskich świętych gór. Znajduje się w województwie opolskim, które nie jest może zbyt oblegane przez turystów, ale na pewno wyjątkowe na wyjazd o każdej porze roku. Sama Góra Świętej Anny to miejsce szczególne, odwiedzane przez liczne pielgrzymki z całego kraju. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium z 52-centymetrową figurką patronki, która to według legend była matką Maryi. 



fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Cudowna rzeźba powstała około 1480 roku, zawiera również relikwie. Sama świątynia została wzniesiona pod koniec XV wieku z fundacji Mikołaja i Krzysztofa Strzałów. Przebudowa obecnej świątyni miała miejsce w 1665 roku, a następnie w XVIII wieku. Każdego roku odbywają się tu pielgrzymki wiernych z całej Polski. Miejsce to słynie nie tylko ze wspaniałego sanktuarium. Warto podkreślić, że w maju 1921 roku powstańcy śląscy stoczyli tam zaciekłą pięciodniową bitwę z oddziałami niemieckiego Freikorpsu. Miało to miejsce podczas III powstania śląskiego. Jeśli przebywamy w województwie opolskim, warto odwiedzić to miejsce.

 

 

 

 


Wybierz dla siebie nocleg w Świętej Annie

 

  • Góra Igliczna


Większości osób sama nazwa Góra Igliczna może niewiele mówić. Bardziej znana i częściej używana w tym przypadku jest nazwa sanktuarium Maria Śnieżna, znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to sanktuarium maryjne, znajdujące się na wysokości około 800 m n.p.m. By dojść w to miejsce, potrzeba nieco wysiłku, ale dla pielgrzymów nie stanowi to żadnego problemu. Tutejsza świątynia została wybudowana w późnobarokowym stylu z końca XVIII wieku. Sanktuarium wzniesiono w pobliżu miejsca, w którym pierwotnie stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem. Została ona przywieziona w 1750 roku z pielgrzymki do Mariazell w Austrii. Rzeźba ta była kopią tamtejszej Madonny. Piętnaście lat później okolicę nawiedziła potężna wichura, która obaliła również drzewo, nie uszkodziła jednak samej figury. Miejscowa ludność poczytała to za znak od Boga i przeniosła figurę w bezpieczniejsze miejsce, a w 1776 zbudowano dla niej nową, drewnianą kaplicę.



fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Dotychczasowa kaplica przestała wystarczać w latach 70. XVIII wieku. Nie mogła pomieścić licznych wiernych przybywających na wieść o cudownych uzdrowieniach, dlatego postanowiono zbudować w jej miejsce nowy kościół. Kamień węgielny pod kościół wmurowano 18 czerwca 1781 roku. 


Maria Śnieżna stanowi cel licznych pielgrzymek i wycieczek, również tych o charakterze ściśle turystycznym. Najłatwiejsze dojście prowadzi z Międzygórza (trzy warianty trasy). Przed zwiedzaniem sanktuarium turyści są zwyczajowo proszeni o złożenie drobnej ofiary pieniężnej. Nieopodal znajduje się schronisko „Na Iglicznej” z ok. czterdziestoma miejscami noclegowymi i bufetem. W pobliżu również węzeł kilku szlaków turystycznych.

 

 

Domki Pod Brzozą

Domki Pod Brzozą

Bystrzyca Kłodzka, ul. Droga Wojewódzka 392

Domki Bystrzyca Kłodzka 9.2

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Międzygórzu

 

  • Sanktuarium na Świętym Krzyżu


Kolejna święta góra znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Mowa tu o sanktuarium, znajdującym się na Łysej Górze o wysokości 594 m n.p.m. To nie tylko miejsce atrakcyjne turystycznie, ale również najstarsze polskie sanktuarium i miejsce, w którym złożono Relikwie Drzewa Świętego. Warto podkreślić, że od okresu średniowiecza stanowi cel pielgrzymek chrześcijan. Według legendy, relikwie zostały podarowane opactwu benedyktynów przez węgierskiego królewicza Emeryka, który zgubił się w lesie w pogoni za jeleniem. W zamian za odnalezienie drogi, anioł polecił mu zostawić na górze to, co ma najcenniejszego – relikwie.



fot. Nocowanie.pl

Relikwie można zobaczyć  w kaplicy Oleśnickich, złożone w pancernym tabernakulum. Drzewo Krzyża Świętego zostało uformowane w krzyżyk o podwójnym ramieniu i oprawione w bogato zdobioną blachą. Taki krzyż jest zwany karawaką i w XVII i XVIII wieku uchodził za cudowną obronę przed zarazami. Warto podkreślić, że na Łysej Górze, oprócz sanktuarium, znajduje się również Muzeum Misyjne, krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, Kaplica Oleśnickich, Krużganek - miejsce spotkań i wieża widokowa, z której każdy może podziwiać niezwykłą panoramę najbliższej okolicy.

 

 

Agroturystyka Azyl

Agroturystyka Azyl

Krajno Zagórze, ul. Krajno Zagórze

Agroturystyka Krajno Zagórze 9.5
Górski Ogród

Górski Ogród

Łagów, ul. Wola Łagowska

Agroturystyka Łagów 9.4
Dolina Łysicy

Dolina Łysicy

Bodzentyn, ul. Kielecka

Kwatery i pokoje Bodzentyn 9.9

 

 


Oto najlepsze oferty noclegów w okolicy Świętego Krzyża


  • Wzgórze Żar


Przegląd świętych gór kończymy na Wzgórzu Żar, znajdującym się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium mieści się na wysokości 527 m n.p.m. i stanowi cel wielu pielgrzymek z Polski i nie tylko. Znajduje się w mikroregionie Wzgórz Lanckorońskich. Wzgórze to nazywane było również Górą Włodkową lub Zamczyskiem. Na jego szczycie znajdują się resztki ruin zamku książąt oświęcimskich z XIV wieku, a na wschodnich stokach położona jest Golgota – część dróżek kalwaryjskiego sanktuarium.



fot. Janusz / zdjecia.nocowanie.pl

Warto podkreślić, że sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów składa się z bazyliki i klasztoru, położonych na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą.


W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 17 listopada 2000 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. To jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego - łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Najważniejszym elementem sanktuarium jest bez wątpienia obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Ideą przewodnią tego miejsca jest z kolei odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa. Podobnie, jak wcześniej wspomniane miejsca również i tu podkreślić należy niezwykła historię tego miejsca, sięgającą XVII wieku. Jest to miejsce szczególne, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że w 2019 roku odwiedziło je blisko 2 miliony pielgrzymów z całej Polski.

 

 

Nasturcja

Nasturcja

Kalwaria Zebrzydowska, ul. Barwałd Górny

Agroturystyka Kalwaria Zebrzydowska 10
Willa Bajka

Willa Bajka

Lanckorona, ul. Zamkowa

Pensjonaty Lanckorona 9.3
Noclegi Pod Tujami

Noclegi Pod Tujami

Kalwaria Zebrzydowska, ul. gen. Kościuszki

Kwatery i pokoje Kalwaria Zebrzydowska

 

 


Znajdź dla siebie nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej


Mamy nadzieję, że prezentacja “świętych gór” w Polsce zachęci Was do odwiedzenia tych miejsc przy pierwszej, możliwej okazji. O ich wyjątkowości i mocy warto przekonać się osobiście.




Następny artykuł Nowa atrakcja turystyczna w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!