Weekend w Tarnowie - co warto zobaczyć?

Weekend w Tarnowie - co warto zobaczyć?

Czy wypad do Tarnowa jest dobrym pomysłem na udany weekend? Co możemy znaleźć w mieście? Jakie czekają tam na nas atrakcje i co koniecznie powinniśmy zobaczyć? Z kim najlepiej pojechać tam na urlop: z przyjaciółmi, drugą połówką czy może z całą rodziną? Jeżeli poszukujecie odpowiedzi na te pytania lub po prostu szukacie ciekawego urozmaicenia w krajowych wyprawach, zajrzyjcie do tekstu poniżej. Tam dowiecie się, czy warto spędzić weekend w Tarnowie.

Tarnów jest przepięknym, zabytkowym i klimatycznym miastem województwa małopolskiego. Położone jest pomiędzy Bochnią a Dębicą, nad rzeką Białą i Dunajcem. Miasto kusi turystów przede wszystkim swoją spokojną atmosferą oraz architekturą, za której sprawą miasto zyskało miano “Perły Renesansu”. Tarnów uważany jest także za polski biegun ciepła, dlatego też w pierwszej kolejności miasto na cel powinni obrać pasjonaci historii oraz wszyscy ciepłolubni podróżnicy. Natomiast cisza, spokój oraz urokliwa atmosfera mogą zachęcić zakochane pary do zaplanowania tu romantycznego zwiedzania! 


Atrakcyjny weekend w Tarnowie - od czego zacząć zwiedzanie? 


Najlepszym sposobem na rozpoczęcie udanego weekend w Tarnowie jest oczywiście wizyta na rynku głównym. Tarnowska starówka jest zdecydowanie najpiękniejszym zakątkiem całego miasta, a także jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego w naszym kraju! To właśnie za jej sprawą miasto znane jest jako perła renesansu. Jeżeli rozpoczniemy zwiedzanie Tarnowa od rynku głównego, będziemy mogli od razu poczuć niezwykły urok i klimat miasta. Przepiękny rynek otaczają urokliwe kamieniczki o kolorowych fasadach, a pomiędzy nimi znajdziemy piękne uliczki świetne do fotografowania! Głównym elementem, który czeka na nas na Rynku, jest oczywiście zachwycający Ratusz! 


Piękny i charakterystyczny budynek jest zdecydowanie jedynym z najpiękniejszych renesansowych zabytków w kraju. Stanowi on wizytówkę miasta oraz przykuwa uwagę turystów już z daleka (dlatego też jest tak chętnie fotografowanym obiektem!). Został on wybudowany już w XIV wieku, jako budowla gotycka. Po wielokrotnych przebudowach zyskał w końcu dzisiejszych renesansowych wygląd, który zapewnia mu miejsce w czołówce najpiękniejszych ratuszy w naszym kraju. Jego cechą charakterystyczną jest ceglana dobudówka wieńcząca bryłę budynku. 



Zobacz także: Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce


Co warto zobaczyć w Tarnowie - czyli najważniejsze zabytki w mieście! 

 

  • Bazylika Katedralna NMP


Poza przepięknym Ratuszem, w mieście możemy znaleźć także kilka innych wartych uwagi zabytków. Jednym z najważniejszych i najbardziej okazałych jest Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Monumentalny budynek góruje nad miastem i zachwyca zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz! Przyciąga ona uwagę przede wszystkim swoją 72-metrową wieżą, widoczną niemal z każdego miejsca w mieście. Tarnowska Katedra została wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim, natomiast późniejsza renowacja nadała jej neogotycki charakter. Zaglądając do świątyni, będziemy mogli zobaczyć między innymi piękną kaplicę Rozesłania Apostołów, kruchtę południową z kamiennymi portalem z XVI wieku. Najważniejszymi i najcenniejszymi zabytkami znajdującymi się w katedrze są renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich, uważane za jedne z najpiękniejszych polskich dzieł sztuki z tego okresu - pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej uznawany jest za najpiękniejszą renesansową rzeźbę kobiecą, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie! Dodatkowo warto przyjrzeć się XV-wiecznym stallom oraz gotyckiemu portalowi znajdującemu się pod wieżą.

 


  • Kościół pw. Świętej Rodziny


Duże wrażenie robi na turystach kolejny piękny tarnowski kościół. Kościół ojców Misjonarzy pw. Świętej Rodziny. Przyciąga on spojrzenia za sprawą dwóch imponujących wież. Neogotycka świątynia została wybudowana w latach 1904-1906. Do roku 1939 pełnił on rolę kościoła garnizonowego, pod koniec wojny został uszkodzony, a następnie starannie odremontowany. W jego wnętrzu zobaczymy przede wszystkim neogotyckie wyposażenie, a wśród niego piękną polichromię i witraże secesyjne pochodzące z 1907 roku i zaprojektowane przez Stefana Matejkę – bratanka słynnego malarza. 


  • Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce


W Tarnowie znajdziemy także kilka pięknych drewnianych kościołów wpisanych w Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Pierwszy z nich znajdziemy niemal w centrum miasta. Kościół Najświętszej Maryi Panny (zwany również kościołem „na Burku”) został wzniesiony przed 1458 rokiem! Co czyni go jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce! We wnętrzu świątyni będziemy mogli zobaczyć między innymi pozostałości późnorenesansowej polichromii ornamentalnej pochodzącej z przełomu XVI i XVII wieku. Natomiast ołtarz główny pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, a zdobi go XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zaledwie kilkaset metrów dalej znajdziemy drugą zabytkową drewnianą świątynię. Kościół Świętej Trójcy “na Terlikówce” został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku zgodnie z tradycją gotyckiego budownictwa barokowego. W środku będziemy mogli zobaczyć polichromię z XX wieku, wczesnobarokowy ołtarz z XVII wieku, ołtarze boczne z tego samego okresu oraz renesansowe ołtarze.


Osoby zainteresowane okoliczną architekturą drewnianą mogą udać się do Skrzyszowa, gdzie zobaczą piękny kościół św. Stanisława Biskupa z 1517 roku oraz do miejscowości Zawada. Tam na wzgórzu czeka Kościół parafialny św. Marcina wzniesiony w XV wieku. 


Zobacz także: Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce


  • Ruiny Zamku Tarnowskich


Kolejnym ciekawy miejscem, które warto odwiedzić podczas wizyty w mieście, są ruiny zamku Tarnowskich. Pozostałości twierdzy znajdują się na Górze Św. Marcina, górując nad miastem oraz okolicą. Chociaż w miejscu tym znajdziemy jedynie szczątkowe ruiny, to z pewnością miłośników historii powinna zaciekawić burzliwa przeszłość tego miejsca. Wczasach średniowiecze toczone były tu liczne walki, a zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli - najbardziej znanymi byli oczywiście Tarnowscy. Zamek w XVIII wieku został opuszczony i od tamtej pory ogromne zamczysko powoli popadało w ruinę. Czy warto się tam wybrać jeżeli nie jesteśmy pasjonatami historii? Oczywiście! Jest to świetne miejsce na długi spacer, a na szczycie góry czeka na nas wspaniała panorama miasta!


Pomysł na udany weekend w Tarnowie - co robić w wolnym czasie?


  • Muzeum Okręgowe Tarnowa w Ratuszu


W jaki sposób ciekawie spędzić czas wolny w Tarnowie? Możemy zacząć od wizyty w miejscowych muzeach! W mieście warto odwiedzić przede wszystkim muzeum znajdujące się w przepięknym Ratuszu! W znajdującym się w jego wnętrzu Muzeum Okręgowym Tarnowa zobaczymy ciekawą wystawę poświęconą polskiej kulturze szlacheckiej. Czeka tu na nas między innymi kolekcja polskich i orientalnych militariów pochodzących z czasów od XVII do XIX wieku, kolekcja broni palnej wykorzystywanej w celach rekreacyjnych (polowanie, sport czy pojedynki) oraz wystawa szkła i porcelany pochodzących z Polski i Europy Zachodniej. W reprezentacyjnym pomieszczeniu zwanym Sala Pospólstwa będziemy mogli podziwiać galerię staropolskich portretów pochodzących czasów od XVI do XVIII wieku.


Zobacz także: Najciekawsze muzea w Małopolsce


  • Muzeum Etnograficzne 


Kolejnym interesującym miejscem, które możemy odwiedzić w Tarnowie, jest Muzeum Etnograficzne. Znajduje się ono w zabytkowym dworku podmiejskim wybudowanym w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Początkowo tarnowski muzeum posiadało skromne zbiory etnograficzne, które z czasem rozrosły się do liczby ponad 5 tysięcy! Głównym celem instytucji było gromadzenie i prezentowanie eksponatów związanych z kulturą ludową regionu tarnowskiego. Poza tym znalazły się tu obiekty związane z kulturą i życiem Romów - w tarnowskim muzeum etnograficznym została również otwarta pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona tematyce romskiej! W muzeum czekają na nas interesujące wystawy stałe i czasowe dotyczące różnej tematyki. Poza zbiorami etnograficznymi organizowane są wystawy związane z człowiekiem, ruchami społecznymi czy współczesną twórczością artystyczną. Dodatkowo na dziedzińcu muzeum możemy obejrzeć sezonową wystawę plenerową.


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce


  • Szlak Tarnowskich Żydów


Ciekawym i interesującym sposobem na spędzenie czasu w Tarnowie jest spacer Szlakiem Tarnowskich Żydów. Głównym celem specjalnie wyznaczonej trasy miejskiej jest upamiętnienie historycznej obecności ludności żydowskiej w mieście, a także promowanie tego oblicza miasta wśród turystów. Większość trasy przebiega w obrębie oraz okolicach centrum miasta, a więc w miejscu dawnego getta. Szlak ma swój początek na ulicy Weklarskiej i Żydowskiej, będących odnogami głównego rynku. Podążając trasą, zobaczymy między innymi bimę, stanowiąca pozostałości po najstarszej tarnowskiej synagodze (pochodziła ona z XVII wieku), trafimy na ulice Goldhammera - zaslużonego obywatela miasta - przy której zobaczymy zachowane napisy reklamowe wykonane w języku jidysz oraz po polsku. Na placu Bohaterów Getta odnajdziemy pomnik upamiętniający pierwszy transport do obozu zagłady w Auschwitz. Następnie z centrum przejdziemy na cmentarz (klucz do bramy należy wypożyczyć w Muzeum Okręgowym znajdującym się w Ratuszu), natomiast na koniec możemy przejść obok starego młyna Henryka Szancera oraz byłego liceum hebrajskiego. Podróż Szlakiem Tarnowskich Żydów będzie świetną okazją, aby poznać nieco inne oblicze pięknego miasta! 



  • Zabytkowy Dworzec Kolejowy


Będąc na weekend w Tarnowie warto udać się przynajmniej na chwilę na dworzec główny - szczególnie jeżeli do miasta przybyliście w inny sposób niż pociągiem. Dworzec Kolejowy w Tarnowie jest jednym z piękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Imponujący, olśniewający i starannie odrestaurowany dumnie nosi tytuł “Perły Sanacji”. Budynek liczy sobie ponad sto lat. 


Najciekawsze miejsca w Tarnowie, które koniecznie musisz zobaczyć podczas weekendu! 


Spędzając czas w Tarnowie, koniecznie powinniśmy odwiedzić kilka charakterystycznych zakątków. Nadają się one idealnie na krótki odpoczynek, a także zrobienie pamiątkowego zdjęcia! Spacerując po okolicy tarnowskiego starego miasta, możemy zawędrować na ulicę Wałową i tam zatrzymać się na chwilę i przysiąść na ławeczce tuż obok Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta oraz Jana Brzechwy. Ławka Poetów powstała w tym miejscu z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Ławeczka tak dokładnie jest kamiennym murkiem wzniesionym na planie kwadratu, a usiąść możemy tu na płycie z polerowanego kamienia. Siedzących na ławeczce odlanych w brązie postaci artystów wybrali w plebiscycie czytelnicy Biblioteki Publicznej.


Kolejnym ciekawym miejscem wartym spaceru - szczególnie w upalne letnie dni - jest tarnowska fontanna znajdująca się niedaleko dworca kolejowego. Przedstawia ona swoim założeniami przestrzennymi układ słoneczny. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym turystom. Pod wpływem strumienia wody kule przedstawiające planety zaczynają poruszać się wokół własnej osi. Fontannę warto odwiedzić także wieczorem, gdy zostaje ona dodatkowo oświetlona, tworząc naprawdę ciekawy efekt.


Wśród pamiątkowych zdjęć z Tarnowa, poza fotografią Ratusza, obowiązkowo powinna znaleźć się przynajmniej jedna z uwiecznionym kataryniarzem. Znajdziemy do na Placu Bema niedaleko Rynku Głównego. Według dokumentów historycznych oraz starych widokówek przed wojną w Tarnowie z łatwością można było spotkać kataryniarza. Przemierzał on całe miasto i grywał w różnych jego zakątkach, jednak jego ulubionym miejscem była Plac Bema. Dlatego też w tym miejscu postawiono wykonaną z brązu figurę. Kataryniarz stoi w charakterystycznej pozie, na ramieniu ma papugę i oczywiście gra na katarynce. I to naprawdę na niej gra! Zamontowany w rzeźbie mechanizm sprawia, że spacerując w pobliżu usłyszymy charakterystyczną kataryniarską melodię!


Gdzie na spacer w Tarnowie? 


Podczas urlopu w mieście możemy mieć ochotę na oderwanie się od zabytków i atrakcji. Zamiast zwiedzania kolejnej sali muzealnej czy wnętrz zabytkowego kościoła możemy zapragnąć odrobiny świeżego powietrza, ciszy i spokoju. W takim przypadku warto udać się na spacer do parku, lasu czy ogrodu. To świetny sposób na chwile relaksu, zwolnienie tempa i urozmaicenie urlopu. Gdzie w takim przypadku udać się w Tarnowie? Świetnym pomysłem będzie spacer po Parku Strzeleckim. Założony w 1866 roku jest najstarszym parkiem w mieście. Jest to ogród w stylu angielskim. Podczas spaceru będziemy mogli zobaczyć między innymi staw, który latem pokryty jest liliami. Na środku stawu wzniesione zostało także mauzoleum gen. Józefa Bema. W parku zobaczymy także piękny neogotycki pałacyk Towarzystwa Strzeleckiego. Przede wszystkim jednak znajdziemy tu dużo zielenie oraz przestrzenie do spacerów na świeżym powietrzu.


Na spacer warto udać się także do romantycznego parku krajobrazowego Sanguszków, lasu miejskiego rosnącego na Górze św. Marcina czy powędrować na Planty Kolejowe im. Jakubowskiego. 


Atrakcyjne noclegi w Tarnowie: 


Apartament Living Room

Apartament Living Room

Tarnów, ul. Marynarki Wojennej

Apartamenty Tarnów 9.7
Hubertus

Hubertus

Wola Rzędzińska, ul. Wola Rzędzińska

Hostele Wola Rzędzińska
Hostel Inka

Hostel Inka

Tarnów , ul. Hubala-Dobrzańskiego

Noclegi pracownicze Tarnów




Następny artykuł Obostrzenia dla hoteli. Co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!