Wielkanoc 2020 poza domem - 5 pomysłów na podróże

Wielkanoc 2020 poza domem - 5 pomysłów na podróże

Świąteczne wyjazdy to trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Widać wyraźnie, że Polacy stawiają na jakość czasu spędzanego z bliskimi, stąd pomysł zmiany otoczenia i skupienia się na budowaniu relacji. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, gdzie warto pojechać, by jeszcze lepiej docenić wartość Świąt Wielkanocnych?

Święta Wielkanocne to czas, który kojarzy się z wiosną i nowym życiem, a przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami. Czas spędzony z bliskimi to wyjątkowa wartość, przysłaniana często przez wir przygotowań – czyste okna i suto zastawiony stół stają się ważniejsze od rozmowy i poczucia wspólnoty. Jeśli uważasz, że tak właśnie wyglądają twoje święta, zabierz ludzi, których kochasz i spędź Wielkanoc poza domem.

Nie musisz rezygnować przy tym z tradycyjnych form świętowania – hotele i inne obiekty noclegowe w całym kraju oferują atrakcyjne pakiety, uwzględniające polskie zwyczaje wielkanocne. Poza tym świąteczny wyjazd może otworzyć cię na kulturę innych regionów oraz ich wyjątkowe zwyczaje.

Wielkanoc 2020 poza domem – Kraków


Wyjazd podczas Świąt Wielkanocnych można potraktować jako city break i wybrać się do większego miasta, jak na przykład Kraków. Dlaczego właśnie taki wybór? W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie – bogata oferta galerii i muzeów, z Wawelem na czele, zaspokoi potrzebę obcowania z kulturą. Podczas rodzinnych spacerów można odwiedzić bulwary wiślane, zieleniejące Planty i malowniczy Rynek, pod którym działa niezwykle interesująca podziemna trasa. Multimedialne i archeologiczne ekspozycje tworzą wspaniałą wystawę, która przenosi turystów w daleką przeszłość, ukazując, jak wyglądało miasto przed wiekami. Na zmęczonych zwiedzaniem czekają restauracje z kuchnią z całego świata. W Krakowie świąteczny weekend upłynie niczym mgnienie oka.

Kraków słynie również z wyjątkowych wielkanocnych tradycji – jedną z nich jest Emaus, odbywający się w Poniedziałek Wielkanocny. To odpust o wielowiekowej tradycji, który po raz pierwszy został zorganizowany w XVI wieku, a jego tradycja przetrwała do dzisiaj. Emaus odbywa się na Salwatorze przy klasztorze Sióstr Norbertanek i kościele św. Norberta i jest chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców miasta, jak też turystów. Inny popularny krakowski zwyczaj stanowi Rękawka, festyn utrzymany w średniowiecznym stylu, odbywający się dzień po lanym poniedziałku na Kopcu Kraka i Wzgórzu Lasoty. To nawiązanie do XVII-wiecznej tradycji, gdy we wtorek po Wielkanocy bogaci mieszczanie zrzucali ze szczytu kopca  słodycze, owoce, jajka i monety dla ubogich, żaków oraz dzieci.

Wielkanoc w Krakowie. Gdzie nocować?
Podczas Świąt Wielkanocnych można na przykład zarezerwować któryś z apartamentów w Krakowie. Właściciele często przygotowują specjalne oferty, umożliwiając na przykład negocjowanie cen w przypadku dłuższego pobytu lub gdy rezerwacja dokonywana jest z dużym wyprzedzeniem. Apartamenty w Krakowie to świetny wybór dla osób, które chcą spędzić czas wyłącznie w rodzinnym gronie, ciesząc się radosną atmosferą Świąt Wielkiej Nocy.

Wielkanoc 2020 poza domem – miejscowości Warmii i Mazur


Wczesną wiosną miejscowości położone na Warmii i Mazurach są oazą ciszy i spokoju. To właśnie tam docenisz czas spędzony z rodziną, spacery pośród zielonych łąk i lasów okrywających się świeżymi liśćmi. Zachwycisz się ciszą jezior i doświadczysz, czym jest prawdziwy slow life. Oczywiście region ma do zaoferowania nie tylko czyste lasy i jeziora, podczas Świąt Wielkanocnych można pozwiedzać urokliwe miasta i miasteczka – do urzekających miejsc należy między innymi niewielki warmiński Reszel, położona niedaleko Święta Lipka oraz Lidzbark Warmiński z imponującym zamkiem. W głębi Krainy Tysiąca Jezior warto odwiedzić malownicze Ruciane-Nida lub położoną w sercu Puszczy Piskiej wieś Krutyń.

Na Warmii i Mazurach można również spotkać się z wyjątkowymi wielkanocnymi tradycjami, jak na przykład chodzenie po kołaczach, które odbywało się w Wielki Piątek. Tego dnia wiejscy chłopcy odwiedzali gospodarstwa, uderzali w kołatki i śpiewali wielkopostną pieśń „Któryś za nas cierpiał rany”. W regionie aż do końca drugiej wojny światowej nie znany był natomiast zwyczaj sobotniego święcenia pokarmów, odprawiano jedynie wieczorne nabożeństwo, podczas którego palono krzyż, a popiół zabierano do domu, co miało chronić przed wypadkami losowymi.

Wielkanoc na Warmii i Mazurach. Gdzie nocować?
Wielkanocne oferty noclegowe na Warmii i Mazurach dotyczą zarówno hoteli, jak też pensjonatów, domków oraz gospodarstw agroturystycznych. Możesz więc wybrać miejsce, które będzie odpowiadać twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli chcesz zaszyć się w domku położonym pośród mazurskich lasów, masz taką możliwość! Szukasz hotelu, gdzie poczujesz się „zaopiekowany”? To też jest do osiągnięcia! Pensjonaty i hotele w regionie mają oferty wielkanocne obejmujące między innymi pełne wyżywienie, uroczyste śniadanie wielkanocne, a niektóre przygotowują koszyczki z pokarmami, które można zabrać do kościoła na święcenie, lub organizują warsztaty przygotowywania dekoracji i pisanek wielkanocnych.

Wielkanoc 2020 poza domem – Zakopane


Wyjazd na Święta Wielkanocne do Zakopanego to zawsze dobry pomysł, jest to bowiem moment przejściowy, gdy stolica polskich Tatr nie przeżywa takiego oblężenia jak zimą czy latem. Można więc cieszyć się przechadzką po Krupówkach i wyjść w góry – ale na wczesną wiosnę rekomendowane są raczej spacery po dolinach, gdyż w wyższych partiach szlaki nadal mogą być pokryte śniegiem i lodem. Poza tym Zakopane, niezależnie od pory roku i liczby turystów, zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Przyczynia się do tego oryginalna zakopiańska architektura i zabytki, jak wille projektu Stanisława Witkiewicza, oraz możliwość relaksu z widokiem na Tatry.

Zwyczaje wielkanocne na Podhalu i w samym Zakopanem nie różnią się od tych, które znane są w całej Polsce. W Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, a w Niedzielę Wielkanocną górale uczestniczą w uroczystej rezurekcji, a później jedzą wielkanocne śniadanie. Ciekawą tradycją regionu jest wielkopiątkowe wyrabianie masła – zwyczajowo wykorzystywano je do leczenia chorób. Poza tym zakopiańska kosołecka (koszyczek) powinna być wyplatana z jałowca, a umieszczone w niej pisanki zabarwione na czerwono w wywarze z łupin cebuli.

Wielkanoc w Zakopanem. Gdzie nocować?
Oferty na Wielkanoc w Zakopanem obejmują zarówno pobyty w pensjonatach i hotelach, gdzie na gości czekają dodatkowe atrakcje, jak też pokoje gościnne i apartamenty, w sam raz na rodzinny wyjazd. Możesz więc świętować kameralnie, po swojemu, lub korzystać z przygotowanych na Wielkanoc atrakcji. Należy do nich szykowanie koszyczków, pisanek i święcenie pokarmów, uroczyste wielkanocne posiłki i konkursy, a poza tym także wieczory z góralskimi gawędami i muzyką.

Wielkanoc 2020 poza domem – Kazimierz Dolny


Kazimierz Dolny to jedna z perełek Lubelszczyzny. Miasto niezmiennie zachwyca klimatycznymi ryneczkiem otoczonym renesansowymi kamienicami, nad którym góruje zamek i baszta z czasów Kazimierza Wielkiego. Wiosennym celem spacerów są urokliwe wąwozy, na czele z Korzeniowym, wiślane bulwary i Góra Trzech Krzyży. To wspaniały punkt widokowy, można bowiem podziwiać leżące niżej miasteczko i meandrującą rzekę. Tym wszystkim możesz się cieszyć w już w Święta Wielkanocne, gdyż miasteczko właśnie w tym czasie budzi się do życia.

Czy Wielkanoc w Kazimierzu Dolnym może być wyjątkowa? Oczywiście! Czeka tam na ciebie niezwykle malownicza okolica oraz mnóstwo przytulnych restauracji. Do tego w tym niedużym miasteczku nad Wisłą doświadczysz wyjątkowego śmigusa-dyngusa. Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny w samo południe na kazimierski rynek zajeżdżają wozy bojowe strażaków ochotników, a druhowie polewają wodą wszystkie zgromadzone tam osoby.

Wielkanoc w Kazimierzu Dolnym. Gdzie nocować?
Mimo że Kazimierz Dolny jest niewielkim miasteczkiem, to ma niezwykle bogatą bazę noclegową, obejmującą szereg kategorii. Znajdziesz tam zarówno przytulne pokoje gościnne, jak też apartamenty położone tuż przy rynku, pozwoli ci to zaplanować Wielkanoc po swojemu, w otoczeniu urokliwego miasteczka. Ale możesz również skorzystać ze specjalnych ofert hoteli oraz pensjonatów, które stawiają na rozrywkę. Pakiety obejmują na przykład wspólne zdobienie pisanek i święcenie pokarmów w farze, degustowanie lokalnych potraw oracz uroczyste posiłki. Oczywiście każdy obiekt przygotowuje odrębną ofertę, więc warto poznać je bliżej i znaleźć propozycję szytą na swoją miarę.

Wielkanoc 2020 poza domem – Kołobrzeg


A może Wielkanoc chcesz spędzić, słuchając szumu fal? Możesz pojechać na wybrzeże, do malowniczego Kołobrzegu, gdzie czeka na ciebie powietrze przesycone jodem oraz mnóstwo atrakcji. Jego symbol stanowi latarnia morska, stojąca przy nabrzeżu, tam również zaczyna się promenada biegnąca aż do molo, które jest świetnym miejscem widokowym na Bałtyk i ciągnącą się wzdłuż niego plażę. Poza tym Kołobrzeg uchodzi za znane uzdrowisko, więc jeśli wybierzesz się tam z bliskimi, możesz liczyć na wyjątkowy mikroklimat oraz aerozol morski. Podczas Świąt Wielkanocnych odetchnij pełną piersią!

Charakterystycznym zwyczajem wielkanocnym na Pomorzu był tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Te dwie postne potrawy tak obrzydły Pomorzanom, że żegnali się z nimi „z przytupem”. Żur zamaszyście wylewano z garnków, a śledzie przybijano do drzewa lub wieszano. W zachodniej części regionu przygotowywano pisanki, które później chowano w domach i ogrodach, a później bawiono się w ich szukanie. Wydmuszkami ozdabiano też gałązki bazi, które służyły do przystrajania domostw. Ciekawą tradycją było rozpalanie ogni wielkanocnych, czyli „Osterfeuer”, służących do palenia słomianej kukły symbolizującej zimę.

Wielkanoc w Kołobrzegu. Gdzie nocować?
Szukając noclegu na Wielkanoc w Kołobrzegu nadal można trafić na atrakcyjne ceny i promocje. Przed sezonem wielu właścicieli obiektów noclegowych decyduje się na zaoferowanie rabatu, więc wypoczynek blisko plaży staje się bardziej osiągalny. Wśród ofert dominują apartamenty, oferujące komfortowe warunki pobytu oraz prywatność, do tego są doskonale zlokalizowane, więc nie potrzebujesz martwić się odległościami i kłopotliwymi dojazdami. Możesz zwiedzać, spacerować po plaży i nadrabiać czas z bliskimi – przecież na co dzień nie masz go zbyt wiele.

Następny artykuł Polska Zobacz Więcej...

Komentarze (1)

Zuzanna Ansek

Rok temu na wielkanoc razem z rodziną wyjechaliśmy do Ustki. Była to bardzo spontaniczna decyzja, ale jak się okazało warto czasami zaryzykować. Znaleźliśmy wolne pokoje w hotelu Grand Lubicz (grandlubicz.pl) i musze przyznać, że jest to najpiękniejszy hotel w jakim kiedykolwiek byłam. SPA, baseny, restauracja, sprefy zabaw na najmłodczych dzieci. Tam jest chyba wszystko!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!