Wilno i Kowno - "Pieśń wieków" - święto pieśni tysiąclecia Litwy

Wilno i Kowno - "Pieśń wieków" - święto pieśni tysiąclecia Litwy

Litwa słynie jako kraina pieśni. Do dziś pieśni liczące po kilkaset, a nawet tysiąc lat rozbrzmiewają na litewskich wsiach. Jak twierdzą Litwini, nic nie jest w stanie lepiej wyrazić litewskiego światopoglądu, nostalgicznego charakteru, subtelnego pojmowania piękna i dobra, jak właśnie pieśń.

Litewskie Święto Pieśni porównuje się do sztandaru, pod którym zbierają się i jednoczą twórcy z całego kraju – śpiewacy, tancerze, wykonawcy muzyki instrumentalnej, mistrzowie sztuki ludowej, aktorzy, kompozytorzy, pisarze, choreografowie, malarze, reżyserzy – artyści profesjonalni i amatorzy.

 

Pierwsze Święto Pieśni na Litwie odbyło się w 1924 r. w Kownie. Zgromadziło 3 tysiące wykonawców i 10 tysięcy widzów! (Dziś przyciąga 40 tysięcy, a cała Litwa ogląda je w telewizji). Z czasem przerodziło się w imponujący ruch kulturalny. W 2003 roku zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO jako tradycja krajów bałtyckich.

 

Święto Pieśni jest organizowane na Litwie co cztery lata. Najbliższe przypada w tym roku i odbędzie się na początku lipca w Wilnie i w Kownie. Rozpocznie się cyklem imprez, który symbolicznie odtworzy drogę Litwy od starożytnej kultury bałtyckiej do współczesnej kultury zachodniej. Dzień Folkloru zostanie poświęcony różnorodnej semantyce Ziemi. Wieczór Zespołów i Dzień Tańca ukażą cykliczny i historyczny upływ czasu. W programie znajdzie się także Dzień pieśni uczniów, dzień zmodernizowanego folkloru i inne.

 

Kulminacją imprezy jest Dzień Pieśni. Na wielkiej, specjalnie zbudowanej w wileńskim Parku Vingis estradzie, 18 tysięcy wykonawców zaśpiewa najpiękniejsze utwory z dotychczasowych Świąt Pieśni, a także nowe, stworzone specjalnie na Tysiąclecie Litwy. Wyróżnikiem tego dnia jest śpiewanie a capella.


Tegoroczny Dzień pieśni ma być najsilniejszym akcentem obchodów Tysiąclecia Litwy, stąd też jego nazwa - "Pieśń Wieków".

Festiwalowi towarzyszą wystawy sztuki ludowej, parady orkiestr dętych, spektakle teatrów amatorskich, pochody uczestników Święta.

 

 

Źródło: www.dainusvente.lt

Następny artykuł Żegluga Ostródzko-Elbląska...

Komentarze (1)

Heida

Oferuje ladne mieszkanie 2 pokojowe o pow. 50 m2 w Kownie (Kaunas) ok. 5 km od centrum. Pokoje 17 m2, 12 m2, lazienka z prysznicem i WC oddzielnie. W mieszkaniu znajduja sie 2 podwojne lozka o wymiarach 140 cm x 200 cm. Moze w nim zamieszkac do 4 osob (max 5 osob). Oplata za mieszkanie wynosi: 1,2 osoby - 100 zl za noc; 3 osoby - 130 zl; 4-5 osob - 150 zl. W mieszkaniu jest TV, lodowka, pralka automatyczna, zmywarka.
Bezplatny parking osiedlowy.

Email: heidasinkunaite@yahoo.com; tel. 0-0370 683 96591
Zdjecia oferowanego mieszkania wysylam osobom zainteresowanym na emaila.
Istnieje rowniez mozliwosc wynajmu mieszkania na dlugie okresy.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej