Wracają restrykcje? Pakiet alertowy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia

Wracają restrykcje? Pakiet alertowy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia

W poniedziałek 29 listopada odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, przedstawiciela Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki oraz dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Grzegorza Juszczyka. Urzędnicy zapowiedzieli wprowadzenie “alertowego pakietu obostrzeń”.

Poniedziałkowa konferencja prasowa została poświęcona nowemu wariantowi koronawirusa oraz czwartej fali, która obecnie przetacza się przez Polskę. Jednak do Europy dotarł wariant Omikron dotarł do Europy – co według ministra zdrowia zmienia dotychczasowe, dość optymistyczne, prognozy przebiegu pandemii w Polsce.

Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii #COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią - mówił minister Niedzielski podczas konferencji.


W planie jest więc wprowadzenie “alertowego pakietu obostrzeń”, który ma dotyczyć przede wszystkim uszczelniania polskich granic oraz wprowadzenia ograniczeń krajowych. Nowe obostrzenia mają zostać wprowadzone 1 grudnia i potrwają do 17 grudnia 2021 r.

Alertowy pakiet obostrzeń - najważniejsze informacje


Od 1 grudnia 2021 Polska uszczelnia granice. Co to oznacza?

  • Przede wszystkim wprowadzony zostanie zakaz lotów do Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe.

  • Oprócz tego osoby, które wracają z tych krajów, muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

  • Dla podróżujących z krajów non-Schengen zostaje wprowadzone wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR, wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

W kwarantannę nie wpadają jednak osoby, które zostały w pełni zaszczepione preparatami uznanymi przez Unię Europejską.

We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów. Wszystkie próbki będą poddane sekwencjonowaniu - mówił Krzysztof Saczka z GIS.


Zostają wprowadzone ograniczenia krajowe


Od 1 grudnia 2021 roku zostają wprowadzone również ograniczenia krajowe: 

  • Z 75% na 50% zmienia się limit obłożenia: w kościołach, gastronomii, hotelach, kinach, teatrach (i innych instytucjach kultury), obiektach sportowych (basenach, aquaparkach itp.) Co ważne, minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że z tych restrykcji zwolnione są osoby, które zostały w pełni zaszczepione.

  • Ze 150 na 100 osób zmniejsza się limit osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach, uroczystościach takich jak wesela oraz dyskotekach.

  • Zmienia się limit osób na metr kwadratowy, które mogą przebywać m.in. w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach oraz obiektach handlowych – od 1 grudnia jest to jedna osoba na 10 m2.

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się również, że w planach jest zwiększenie kontroli przedsiębiorców w zakresie przestrzegania limitów. Jeśli zostaną stwierdzone uchybienia, wtedy nakładane będą kary.

Następny artykuł 7 pomysłów na świąteczne...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej