Wyszehrad: 6 miejsc, które musisz zobaczyć

Wyszehrad: 6 miejsc, które musisz zobaczyć

Turystyczne atrakcje Węgier to nie tylko piękny Budapeszt i ogromny Balaton. Kraj może pochwalić się również uroczymi miasteczkami, wśród których na pewno wyróżnia się historyczny Wyszehrad.

Wyszehrad, dawna stolica Królestwa Węgier, o której każdy słyszał na lekcji historii. Dzisiaj to urocze turystyczne miasteczko, oddalone od Budapesztu o około czterdzieści kilometrów. Spędzając urlop na Węgrzech, warto poświęcić chociaż jeden dzień, by poznać najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca Wyszehradu.

 

Szukasz noclegów w uroczym Wyszehradzie? Sprawdź oferty w tym mieście, wejdź: Noclegi w Wyszehradzie

 

Pałac królewski

 

Pałac królewski w Wyszehradzie to jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście. Wybudował go około 1320 roku pierwszy król z dynastii Andegawenów Karol Robert. W drugiej połowie wieku jego syn, Ludwik Węgierski, przekształcił pałac w przepiękną rezydencję, w której wpływy gotyckie mieszały się renesansowymi. Zwiedzając to miejsce warto zwrócić uwagę na otoczony krużgankami dziedziniec z kopią studni Herkulesa i wykonaną z czerwonego marmuru Lwią Fontanną. Obecnie w dawnej siedzibie węgierskich władców mieści się muzeum. Bilet wstępu kosztuje 1300 forintów (dla dorosłych) oraz 650 forintów (dla dzieci, uczniów i studentów).

Każdego roku w drugim tygodniu lipca na dawnym Placu Turniejowym, mieszczącym się przy pałacu, odbywają się Międzynarodowe Turnieje Zamkowe. Wydarzenie upamiętnia słynny zjazd, w którym w 1335 roku wzięli udział król czeski Jan, Kazimierz Wielki i Karol Robert, król Węgier. Na trzy dni Wyszehrad powraca do średniowiecznej tradycji turniejów rycerskich i gier zamkowych. Poza walkami publiczność ma szansę oglądać pokazy tańca średniowiecznego, popisy sokolników i komediantów. Osoby zainteresowanie udziałem w tym wydarzeniu, muszą wcześniej kupić bilety (szczegóły dostępne są on-line na palotajatekok.hu/pl).

 

Zamek wyszehradzki


Miejscem słynnego średniowiecznego zjazdu był nie pałac królewski, ale stojący na wzgórzu zamek obronny. Wybudowano go w 1250 roku – jak na ówczesne czasy była to budowla nie tylko wyjątkowo potężna, ale i luksusowa. O znaczeniu zamku świadczy fakt, iż przechowywano tam węgierskie klejnoty koronne. Pomiędzy XIII a XV wiekiem warownię cały czas przebudowywano i wzmacniano. Niestety zabiegi te nie zdały się na wiele, gdyż wyszehradzki zamek poddał się najazdowi tureckiemu, podczas którego został zniszczony.

Obecnie zamek stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w mieście, ale i w kraju. Udostępniony jest zwiedzającym, którzy mogą tam obejrzeć między innymi wystawę dawnej broni. Warto zajrzeć też do muzeum figur woskowych, gdzie przedstawiono scenę Zjazdu Wyszehradzkiego. Wejście na zamek jest biletowane – warto wybrać opcję, w którą wliczono zwiedzanie muzeum figur. Taki bilet kosztuje niewiele więcej niż standardowy, obejmujący wyłącznie wstęp na teren dawnej warowni.

 

Wieża Salomona


W Wyszehradzie koniecznie trzeba zobaczyć Wieżę Salomona, duży obiekt, znajdujący się w dolnym zamku i będący elementem systemu fortyfikacji wybudowanych przez króla Belę IV. Skąd nazwa? W Wyszehradzie więziono króla Salomona (koronowanego w 1057 roku), jednak miało to miejsce na dwieście lat przed powstaniem wieży. Wygląda więc na to, że Wieża Salomona została nią przez pomyłkę… Ale nie tylko węgierski władca miał być tam przetrzymywany. Podobno w wieży więziono również słynnego Vlada Palownika, stanowiącego pierwowzór wampira Drakuli.

Wieża Salomona udostępniana jest zwiedzającym od początku maja do końca września. Bilet wstępu kosztuje 700 forintów (dla dorosłych) oraz 350 forintów (dla dzieci, uczniów oraz studentów).

 

Wzgórze Sibrik i pozostałości obozu rzymskiego


Wzgórze Sibrik znajduje się niedaleko wyszehradzkich zabytków. Stanowi świetny punkt widokowy na całą okolicę – przede wszystkim na zjawiskowy Dunaj. Turyści, którzy zdecydują się na krótką wędrówkę zobaczą tam jednak ślady zamierzchłej historii. Szczyt wzniesienia zajmują pozostałości obozu rzymskiego Pone Navata z fortecą wzniesioną za panowania cesarza Konstantyna I. Później wzgórze przejęli Słowianie.

 

Palotaház


Latem warto odwiedzić ulicę Duna-parti 1, gdzie znajduje się miejsce o nazwie „Palotaház”. Miejscowi rzemieślnicy odtwarzają tam pracę swoich poprzedników ze średniowiecza. Na turystów czekają tam przepiękne wyroby rękodzielnicze, wykonywane dawnymi technikami. Można zajrzeć do warsztatu kowalskiego, kamieniarskiego oraz podejrzeć sposób wytarzania naczyń ceramicznych. Warto odwiedzić również papiernię, w której panuje prawdziwa atmosfera średniowiecznego skupienia. Na koniec wizyta na tamtejszym rynku, gdzie turyści mogą kupić pamiątki związane z historią i dawną kulturą Wyszehradu.

 

Muzeum Palinki

 

Węgry słyną nie tylko z wybornych win, ale również z palinki. W Wyszehradzie znajduje się mini-muzeum poświęcone temu trunkowi. Mieści się przy drodze na zamek, ekspozycja zajmuje piwnicę jednej z kamienic przy głównej ulicy. Na miejscu można zwiedzić między innymi destylarnię, zaprojektować własną etykietę czy też nabyć oryginalny trunek.

 

fot. David Spender (Flickr.com CC BY 2.0)

Następny artykuł 5 szlaków turystycznych dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!