Hradec Králové - atrakcje i ciekawe miejsca

Hradec Králové - atrakcje i ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć we wschodniej części Czech? Naszym wyborem jest Hradec Králové, miasto, zachwyca już od pierwszego wejrzenia.

Hradec Králové to stolica wschodnich Czech – czym miasto może wywrzeć wrażenie na odwiedzających je turystach? Według nas warta zobaczenia jest jego zabytkowa część, ze starymi kościołami i kamienicami na czele. Ale warto zapuścić się do secesyjnej dzielnicy, a także wybrać atrakcje dla aktywnych. Zapraszamy więc na krótki spacer po Hradcu Královém.

Szukasz noclegów w regionie hradeckim? Sprawdź najciekawsze oferty obiektów, wejdź: Noclegi w kraju hradeckim

 

Hradec Králové – ciekawe miejsca


Spacer po mieście zacznijmy w jego najstarszej części, na Dużym Rynku. To właśnie tu znajdują się jedne z ciekawszych zabytków w Hradcu Královém. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca gotycka katedra pod wezwaniem Ducha Świętego. Powstała z fundacji królowej Elżbiety Ryksy, a ukończono ją w 1307 roku. Jej dwie strzeliste wieże to widok, który każdemu turyście będzie kojarzył się właśnie z Hradcem.

Co poza katedrą? Oczywiście Biała Wieża – jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Z liczącej siedemdziesiąt dwa metry dawnej dzwonnicy zobaczycie nie tylko panoramę miasta, ale również zarysy sudeckich wzniesień. Sama wieża także jest intrygująca, a dość znanym jej elementem są zegary, których wskazówki działają odwrotnie. Duże informują o godzinach, a małe o minutach – dobrze to wiedzieć przed sprawdzeniem czasu na tym specyficznym zegarze.

Miłośnicy architektury powinni zobaczyć budynki, które w duchu secesji i funkcjonalizmu zaprojektowali znani architekci Jan Kotěra i Josef Gočár. W tej części miasta znajduje się też Muzeum Wschodnich Czech – na pewno go nie przeoczycie, gdyż przy wejściu ustawiono pomniki sfinksów. Chyba w całym mieście nie ma lepszego punktu orientacyjnego. W muzeum zgromadzono kolekcje, które pokazują dziedzictwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze regionu.

 

Hradec Králové – atrakcje


Hradec Králové oferuje turystom nie tylko pomniki historii. W tym mieście możecie po prostu dobrze się bawić. Jak? Propozycji jest wiele i wszystko zależy od waszych zainteresowań. Jedną z miejscowych atrakcji będzie widokowy rejs po Łabie. Parowe stateczki Primátor i Królowa Eliška odpływają z portu mieszczącego się przy Bulwarze Smetany. Na ich trasie znajduje się między innymi Muzeum Czech Wschodnich, hydroelektrownia Sandera i kamienny most na Pláckách. Turystyczny rejs statkiem parowym trwa około godziny – atrakcja dostępna jest od maja do października.

Do ciekawych atrakcji Hradca należy aquapark, ze strefą dedykowaną dzieciom, oraz duże miejskie akwarium. Po wejściu do środka otworzy się przed wami zupełnie nowy świat, w którym zobaczycie codzienne życie gatunków ryb pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Utworzono tu specjalną strefę, w której zwiedzający sami mogą je karmić, ale jeśli chcecie zobaczyć, jak robi to nurek, to wybierzcie się tam w czwartek.

 

Hradec Králové. fot. lbokel (Pixabay.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również