Z dala od tłumów: Uroczysko Krzywa Góra

Z dala od tłumów: Uroczysko Krzywa Góra

Czasem każdy z nas marzy o tym, by uciec od ciągłego hałasu i zgiełku miasta. Zdarza się jednak, że nie mamy dużo wolnego czasu, a potrzeba kontaktu z naturą duża. Na szczęście miejsc ustronnych jest w Polsce sporo. A jednym z nich jest rezerwat przyrody Uroczysko Krzywa Góra położony na terenie Kampinowskiego Parku Narodowego.

Oaza spokoju w sąsiedztwie dwumilionowej metropolii -czy wyobrażacie sobie takie miejsce? Nie jest to łatwe. A jednak takie miejsce istnieje. To Uroczysko Krzywa Góra leżące w Kampinoskim Parku Narodowym nieopodal Warszawy. Wizyta w tym miejscu to kolejna propozycja dla tych, którzy chcą zamienić dźwięk klaksonów na szum drzew. Dostać się tu można jedną drogą – szlakiem łącznikowym oznaczonym kolorem żółtym, w zachodniej części parku. Choć czterokilometrowa, wiodąca od końcowego przystanku autobusów z Warszawy trasa nie jest łatwa, czekające na miejscu widoki w pełni wynagradzają trud wędrówki. Piętrowe konstrukcje z powalonych drzew, plątanina krzaków, kontrastujące ze sobą piaszczyste wydmy i brunatne bagna. Tak, tak właśnie opisać można Uroczysko Krzywa Góra.

Mówi się, że to jeden z najdzikszych zakątków Kampinoskiego Parku Narodowego. Jednocześnie Uroczysko Krzywa Góra jest rezerwatem ścisłym. Dlatego daleko mu do uporządkowanego lasu - to puszcza w czystej postaci, dlatego też do przejścia przez te bagienne tereny potrzebne są gumiaki. Ci, którzy kochają takie klimaty, poczują satysfakcję odkrywania tajemniczej krainy, do której niewielu ludzi ma dostęp. Nie brak tu także ciekawostek przyrodniczych: w Krzywej Górze rośnie liczący 400 lat Dąb Kobendzy, którego obwód ma blisko 500 centymetrów!


Obszar Ochrony Ścisłej utworzony jako rezerwat w 1959 roku znajduje się na północnym brzegu kanału Łasica, ok. 6 km na południe od Kampinosu. Ochroną objęto tu obszar 1.071 ha, na którym spotkać można różnorodne, kontrastowe środowiska związane z wałem wydmowym w północnej części (klasyczna parabola Krzywej Góry) i terenami bagiennymi z pojawiającymi się grądami – piaszczystymi wyniesieniami. Na wydmach rosną bory mieszane świeże, grądy i dąbrowy świetliste, w kotlinach międzywydmowych bory wilgotne i olsy. Z kolei na bagnach – olsy, łęgi olszowe, turzycowiska. Występują tu rośliny chronione: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, różne gatunki kruszczyków, miodunka wąskolistna, sasanki, konwalie widłaki.

Obszar ten z racji swych rozmiarów i niedostępności jest wielką ostoją zwierzyny. Chętnie bytują tu łosie, dziki, borsuki, w ostatnim czasie również jenoty czy rysie. Swoje gniazda zakładają tu: żuraw, czarny bocian, orlik krzykliwy i inne ptaki drapieżne.

W „Krzywej Górze” rosną dwa pomnikowe dęby szypułkowe. Jeden z nich to ok. 400-letni „Dąb Kobendzy” o obwodzie 530 cm i wys. 25 m. Obok niego umieszczono głaz ku czci patrona – prof. Romana Kobendzy, jednego z założycieli Kampinoskiego Parku Narodowego. Drugim jest rosnący w miejscu zwanym Posada Demboskie obok nieistniejącej gajówki „Dąb Jagiellon”. Ma 550 cm obwodu i jest bardziej rozłożysty, ale częściowo wypróchniały. Trzeci z rosnących tu niegdyś dębów uległ wiatrowi, obecnie zobaczyć można tylko jego próchniejące resztki.

Uroczysko Krzywa Góra to idealne miejsce na wypoczynek dla wszystkich, którzy lubią dziką przyrodę, ciszę i spokój. Tu nie dociera hałas miasta. Tu toczy się zupełnie inne życie.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Zimowy wypoczynek na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!