Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Bardzo trudne warunki w górach!

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Bardzo trudne warunki w górach!

Jeszcze tydzień temu, większość z nas narzekała na niedobór śniegu. Teraz mamy go aż nadmiar - dotyczy to przede wszystkim miejscowości górskich. Warunki na popularnych stokach narciarskich uległy zdecydowanej poprawie, a w wyższych partiach gór pojawiło się szczególnie niebezpieczne - zagrożenie lawinowe. W których regionach mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją?

Skoro jest zima, to oczywiste, że musi być mroźno i śnieżnie. W pierwszej połowie stycznia, co warto podkreślić, mieliśmy do czynienia z niemal wiosenną aurą. O śniegu na popularnych stokach można było pomarzyć. Większość turystów, która planowała wybrać noclegi w górach, zastanawiała się nad tym, czy tegoroczne ferie zimowe, tak naprawdę mają sens. Wszystko zmieniło się w dniu oficjalnego rozpoczęcia zimowego wypoczynku. W Tatrach, Karkonoszach, czy Bieszczadach pojawiły się intensywne opady śniegu. W wielu miejscach, pokrywa śnieżna przekracza nawet metr. Taka sytuacja spowodowała, że w wielu regionach pojawiły się zagrożenia lawinowe, na które szczególnie należy uważać podczas zimowych wypraw. Gdzie jest najtrudniej?


Zobacz koniecznie: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?


Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach


Każdy turysta, który decyduje się na domki w górach, chyba przywykł już do takiej sytuacji, że z największym zagrożeniem lawinowym, mamy przede wszystkim w Tatrach, czy Karkonoszach. Okazuje się, że również Bieszczady są narażone na takie zagrożenia. Wystarczy wspomnieć, że po ostatnich opadach śniegu, obowiązuje tu pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. 


Szczególnie niebezpiecznie jest w górnych partiach Bieszczad. Zgodnie z informacjami bieszczadzkiej grupy GOPR, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dość trudna sytuacja panuje w tych najpopularniejszych miejscach w Bieszczadach. A są to: Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska, Tarnica, Halicz, Szeroki Wierch, czy Wielka Rawka.


Szlaki górskie są nieprzetarte, a grubość pokrywy śnieżnej dochodzi nawet do pół metra. Do czasu poprawy warunków, dobrze będzie wybrać te bardziej bezpieczne miejsca, by uniknąć ekstremalnych sytuacji.


Sprawdź również: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?


Rzuć wszystko i zarezerwuj noclegi w Bieszczadach:





Bardzo trudne warunki w Tatrach - ostrzeżenie Tatrzańskiego Parku Narodowego


Z równie trudną sytuacją, mają do czynienia ci turyści, którzy wybrali kwatery i pokoje Tatry na miejsce swojego wypoczynku. W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki są nieprzetarte i na wielu z nich zalega warstwa świeżego śniegu. Tatrzański Park Narodowy odradza poruszanie się po tych terenach, które znajdują się powyżej schronisk górskich.



fot. jacky73490 / pixabay.com, CC0

Na Kasprowym Wierchu leży już 132 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 75 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło już 115 cm białego puchu. W najbliższych dnia, prognozuje się kolejne opady, więc sytuacja będzie się pogarszać.


Oprócz trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego, pewnego rodzaju utrudnieniem może być niski pułap chmur, który utrudnia orientację w terenie i może przyczyniać się do błądzenia na szlaku. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych. Jak informuje TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym.


Niezwykle ważne jest również to, że w przypadku poruszania się dolinami górskimi i stosunkowo prostymi szlakami, konieczny może być pewnego rodzaju ekwipunek, taki jak kijki oraz raczki lub raki.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Tatrach:



Pokoje Kania

Pokoje Kania

Czarna Góra, ul. Nadwodnia

Apartamenty Czarna Góra 9.8
Pokoje u Anki

Pokoje u Anki

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Głodowski

Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 9.9



Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach


Podczas trwających ferii zimowych, dużym zainteresowaniem turystów, cieszą się również domki Karkonosze. Jest to region, który charakteryzuje się świetnie rozwiniętą bazą noclegową i licznymi atrakcjami. Znajdziemy tu również ośrodki narciarskie w Karkonoszach, które uznawane są za te najlepsze w Polsce.


Sprawdź: Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?


Karkonoski GOPR zdecydował się ogłosić drugi stopień zagrożenia lawinowego. Dla ruchu turystycznego zamknięto kilka odcinków szlaków: czerwony przez Kocioł Łomniczki, od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego, niebieski na Drodze Jubileuszowej od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie. Niedostępny dla turystów jest również szlak żółty przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, czy szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów. Odradzamy wyjście w góry, dla własnego bezpieczeństwa.


Oto popularne noclegi w Karkonoszach:





Wszystko wskazuje na to, że zagrożenie utrzyma się przynajmniej jeszcze przez kilka dni, szczególnie, że prognozowane są kolejne opady białego puchu. Swoje aktywności górach, postarajcie się planować rozsądnie i pamiętając o bezpieczeństwie.



Następny artykuł Tu zapomnisz o całym...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!