Zagrzeb - atrakcje i ciekawe miejsca

Zagrzeb to największe chorwackie miasto, będące zarazem stolicą tego kraju. Tę metropolię zamieszkuje obecnie ponad milion osób. Mimo tego, miasto zachowało swój urok i daleko jest mu to znanych stolic europejskich, w których prym wiodą coraz wyższe budowle, drapacze chmur i pościg za pieniędzmi. W Zagrzebiu jest zaskakująco spokojnie, wszystko płynie tu swoim rytmem, nikt się do niczego nie śpieszy. Zastanawiacie się, co takiego niezwykłego jest w tym mieście? Nie wiecie, co wyróżnia Zagrzeb spośród innych miast? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie kilku miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacji w Zagrzebiu, aby przynajmniej w ten sposób pokazać Wam wspomnianą już magię i zachęcić do wizyty w tym mieście.

Wybierając się na wakacje do Chorwacji, większość osób wybiera miasta położone nad morzem, chcąc spędzić beztrosko czas na plaży i złapać trochę promieni śródziemnomorskiego, chorwackiego słońca. Dlaczego jednak nie udać się przy okazji wizyty w Chorwacji do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich - Zagrzebia?

 

Marzycie o wyjeździe do Zagrzebia? Chcielibyście na własne oczy przekonać się, jakie atrakcje może zapewnić Wam to miasto? Już dziś zaplanujcie urlop w stolicy Chorwacji! Koniecznie zapoznajcie się z ofertą noclegów w tym mieście: Noclegi w Zagrzebiu.

 

W tym wyjątkowym mieście, położonym nad rzeką Sawą, próżno szukać wielkomiejskiego zgiełku, drapaczy chmur, korków na drogach czy pracowników dużych korporacji, którzy wydają się stale gdzieś pędzić. W Zagrzebiu panuje wszechobecny spokój, a czas... Jakby płynął zupełnie innym rytmem, niż byśmy się tego spodziewali. Jesteście mieszkańcami innej stolicy europejskiej i nad miejskimi wakacjami nawet przez chwilę się nie zastanawiacie? To błąd. Zagrzeb może miło Was zaskoczyć. Jesteście ciekawi jakie są zabytki tego chorwackiego miasta? Nie wiecie w jakie miejsca udać się, spędzając urlop w Zagrzebiu? Zastanawiacie się, jakie atrakcje mogą spotkać Was w stolicy Chorwacji? Przygotowaliśmy dla Was listę "punktów obowiązkowych", które musicie zobaczyć, podróżując do Zagrzebia.

 

Wybieracie się na urlop do Chorwacji, ale nie zdecydowaliście jeszcze w jakim mieście chcielibyście go spędzić? Sprawdźcie ofertę noclegów w miastach, będących jednymi z najpopularniejszych kierunków obieranych przez turystów:

Noclegi Omis
Noclegi Hvar
Noclegi Makarska

 


Plac bana Josipa Jelačicia

 

Plac bana Josipa Jelačicia to centralny punkt Zagrzebia, otoczony z każdej strony secesyjnymi i modernistycznymi, wielopiętrowymi kamienicami. Na samym środku tego placu znajduje się charakterystyczny pomnik, przedstawiający siedzącego na koniu bohatera, który zginał walcząc o niepodległość kraju, a którego imię nosi ten teren. W pobliżu placu bana Josipa Jelačicia znajdują się najważniejsze współcześnie zabytki chorwackiej stolicy. Są to między innymi Uspinjača, a więc jedna z najkrótszych w Europie kolei linowo-terenowych czy Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. A skoro o niej mowa...

 

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 

Ta katedra to pełen zabytków, wiekowy kościół, dawniej zbudowany w myśl architektury romańskiej, jednak po całkowitym zniszczeniu budowli, został odrestaurowany w stylu gotyckim. Poprzez różnego rodzaju przeobrażenia i powstałe zniszczenia, katedrę przebudowywano wielokrotnie, ostatni raz - w stylu neogotyckim w roku 1880. Wówczas dobudowano fasadę zwieńczoną dwiema neogotyckimi dzwonnicami o wysokości 104 i 105 metrów, które stały się później wizytówkami i prawdziwymi symbolami miasta.

 

Chcielibyście odwiedzić osobiście plac bana Josipa Jelačicia i wypić pyszną kawę, delektując się czarem Zagrzebia? Już dziś zaplanujcie w nim swój urlop. Ofertę sprawdzonych noclegów w tym mieście znajdziecie tutaj: Noclegi w Zagrzebiu.

 

 

Jezioro Jarun

 

Historia jeziora Jarun jest niemal tak długa, jak dzieje miasta, czy płynącej przezeń rzeki Sawy. Ten zbiornik wodny wpisał się na stałe na kartach historii chorwackiej stolicy - i nic w tym dziwnego, jezioro jest niezwykle piękne i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części kraju. Ze względu na mnogość atutów, Jarun jest nawet nazywany "zagrzebskim morzem". Koniec więc z wymówkami, że na wakacje wybierzecie Split czy Zadar, ze względu na dostęp do morza. Zagrzeb też ma morze, tylko żeby je ujrzeć - trzeba użyć odrobiny wyobraźni. Sama wizyta nad Jarunem z pewnością usatysfakcjonuje całe rodziny. Rodzice będą mogli poopalać się na kamienistej plaży wokół jeziora wiedząc, że ich dzieci kąpią się w tym czasie w czystej wodzie jeziora, a pieczę nad ich bezpieczeństwem sprawuje ratownik.  Nastolatkowie, lubiący imprezować, przekonają się natomiast, że w Zagrzebiu można żyć intensywnie nie tylko za dnia, ale również w nocy. A to wszystko za sprawą klubów studenckich w sąsiedztwie Jaruna.

 

 

Kamienna Brama

 

Kamienna Brama to jedyna do dziś zachowana z czterech takich wrót prowadzących do miasta. To miejsce traktowane jest przez mieszkańców, ale i turystów, jako wyjątkowe - święte. Okazuje się bowiem, że to właśnie przy Kamiennej Bramie odnaleziono, po niezwykle potężnym i niszczycielskim pożarze z roku 1731, ocalałą drewnianą figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Od tamtego czasu aż do dziś dnia niemal zawsze można przy dawnych wrotach do miasta spotkać kogoś modlącego się o cud. I uwaga - takowe się zdarzają, o czym świadczyć mogą tablice dziękczynne, przytwierdzane w pobliżu.

 

Chcielibyście przekonać się na własnej skórze czy Kamienna Brama spełni Wasze życzenie? Jeśli tak, musicie koniecznie wybrać się do Zagrzebia. Ofertę sprawdzonych noclegów w stolicy Chorwacji możecie znaleźć tutaj: Noclegi w Zagrzebiu.

 

 

Muzeum Nieudanych Związków

 

Rozstaliście się właśnie z - jak Wam się wydawało - miłością życia? Nie wiecie jak odreagować to zerwanie? Proponujemy Wam urlop w Zagrzebiu, gdzie możecie odwiedzić Muzeum Nieudanych Związków. Brzmi jak dowcip? Nie dajcie się zwieść - takie muzeum naprawdę istnieje i, co istotne, cieszy ogromnym powodzeniem wśród turystów odwiedzających stolicę Chorwacji. Na pomysł stworzenia takiego obiektu wpadła pewna para artystów, którzy po rozstaniu zażartowali, że z pamiątek po drugiej osobie mogliby stworzyć całe muzeum. Tak też zrobili. Wkrótce gabloty zaczęły wypełniać się po brzegi - swoje pamiątki dawali im znajomi, a później nawet nieznajomi. Znaczącą pamiątką wśród eksponatów muzealnych jest... Siekiera, którą ofiarowała w poczet muzealnych skarbów pewna Niemka. Okazało się, że siekiera posłużyła jej za narzędzie do zniszczenia mebli w mieszkaniu byłego partnera, który zostawił ją dla innej kobiety. Można więc stwierdzić, że siekiera była pewnego rodzaju terapią. I to taką, która, jak się okazuje, pomaga!

 

Planujecie urlop w Chorwacji, ale nie zdecydowaliście jeszcze dokładnie w jakim mieście go spędzicie? Przejrzyjcie ofertę noclegów w kierunkach niezwykle popularnych wśród turystów:

Noclegi Kvarner

Noclegi Północna Dalmacja

Noclegi Południowa Dalmacja

 

 

Biblioteki

 

Jesteście fanami książek? Nie wyobrażacie sobie dnia bez wizyty w bibliotece? W Zagrzebiu poczujecie się jak w domu... Albo jak w ogromnej bibliotece. To miasto, będące najważniejszym ośrodkiem kultury w Chorwacji, może się pochwalić wieloma bibliotekami, z których część ma piękną tradycję. Będąc na urlopie w Zagrzebiu wybierzcie się na przykład do Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej, Biblioteki Miasta Zagrzebia, Biblioteki Miejskiej, Biblioteki "Andrija Štampar", Biblioteki Knežija, Biblioteki Vladimira Nazora, Biblioteki Medvešćak czy Biblioteki i Czytelni Bogdana Ogrizovicia. Ciągle Wam mało? Możecie odwiedzić też Centralną Bibliotekę Albańczyków czy Centralną Bibliotekę Rusinów i Ukraińców.

 

Wybieracie się na wakacje do chorwackiej Puli, Splitu, Trogiru albo Hvaru ale nie wiecie jakie atrakcje dostępne są w tym mieście? Przeczytajcie nasze artykuły, które z pewnością pomogą Wam zaplanować udany wypoczynek w tych pięknych miastach:

Pula - atrakcje i ciekawe miejsca

Split - atrakcje i ciekawe miejsca

Trogir - atrakcje i ciekawe miejsca

Hvar - atrakcje i ciekawe miejsca

 

 

Wspomniane wyżej to tylko niektóre z niezliczonej liczby atrakcji, z jakimi możecie się spotkać, będąc na wakacjach w Zagrzebiu. Jeśli planujecie wycieczkę objazdową po pięknej Chorwacji, koniecznie odwiedźcie także inne miasta, chętnie wybierane przez turystów. Sprawdźcie oferty noclegowe popularnych kierunków:

Noclegi Mljet

Noclegi Rab

Noclegi Pula

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również