Zamek Karpień i szczyt Trojak - szlaki i ciekawostki

Zamek Karpień i szczyt Trojak - szlaki i ciekawostki

Wyprawa na Zamek Karpień i szczyt Trojak to wspaniały pomysł na dłuższy spacer, gdy aktualnie spędzamy czas w Lądku-Zdroju czy okolicy. Trasa nie należy do najtrudniejszych a widoki rozciągające się z góry są wręcz zachwycające. W poniższym tekście znajdziecie garść praktycznych informacji a także kilka ciekawostek związanych z tymi dwoma miejscami. Zapoznajcie się z tym i ruszajcie na szlak!

Szczyt Trojak


Trojak (wys. 766 m n.p.m.) to rozległy szczyt w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich. Na szczycie znajduje się atrakcyjny punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na niemal całą Kotlinę Kłodzką.

Góra wznosi się nad uzdrowiskową częścią Lądka-Zdroju i część zabudowań miasta wspina się na jej zachodnie zbocze. Dla kuracjuszy szczyt ten stanowi częsty cel spacerów i wycieczek. Opasany jest dwiema pętlami dróg nazywanymi Wielką Okólną i Małą Okólną, między którymi prowadzi kilka krótszych, które trawersują zbocze. Drogami tymi, ku Przełęczy Karpowskiej wiodła dawniej odnoga Solnej Drogi z Kłodzka na Morawy.

Trojak zbudowany jest ze skał metamorficznych, głównie różnych odmian gnejsów, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. I prawie w całości zalesiony wilgotnym borem świerkowym z domieszką buka, modrzewia, jodły i jesionu. Na południowo-zachodnim stoku, wzdłuż potoku Jadwiżanka położone jest Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza.

Na północnym stoku w części podszczytowej istniała dawniej wieś Karpno, która od 1945 r. pozostaje niezamieszkana. Na stromym północno-zachodnim zboczu wybudowano w 1979 r. orczykowy wyciąg narciarski "Wartek", zaś kilka lat temu postawiono na szczycie platformę widokową.

Gnejsy, z których zbudowana jest góra częściowo wystają ze stoku tworząc skały, atrakcyjne turystycznie i wspinaczkowo. Skały te, razem ze Stołowymi Skałami na zboczu Królówki są opisywane w literaturze pod wspólną nazwą Skałki Lądeckie. Wytyczono w nich blisko 80 dróg wspinaczkowych zakładając wzdłuż nich stałe punkty asekuracyjne (tzw. spity).

Przez Trojak przechodzą znakowane szlaki turystyczne. Węzeł szlaków znajduje się przy tzw. Rozdrożu Zamkowym na przełęczy Kobyliczne Siodło.

  • Szlak turystyczny niebieski: z Lądka-Zdroju do Starego Gierałtowa (międzynarodowy szlak E3)
  • Szlak turystyczny zielony: z Przełęczy Lądeckiej do Przełęczy Gierałtowskiej,
  • Ścieżka krajoznawcza czerwona biegnąca pętlą: Lądek-Zdrój, zamek Karpień, Stołowe Skały, Stójków, Ladek-Zdrój.

Jest tam również postawiona wiata turystyczna i siedziska. Ponadto o kwadrans drogi od tego miejsca znajdują się inne warte odwiedzenia miejsca - ruiny zamku Karpień, leśny kościółek pw. Matki Bożej od Zagubionych w dawnej wsi Karpno oraz ścieżka krajoznawcza biegnąca zboczem Trojaka z Lądka-Zdroju do Zielonej Polany na stoku Królówki.



Zamek Karpień


Zamek Karpień to średniowieczny zamek na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.), położony w Górach Złotych. Obecnie w ruinie. Obiekt jest jednak objęty ochroną jako zabytek.

Jak dokładnie wyglądały losy tego miejsca? Trudno to określić. Pierwszym znanym z nazwiska panem na zamku był Thamo Glubos Starszy - lennik króla Jana Luksemburskiego. Ród miśnieńskiego szlachcica posiadał w herbie złotego karpia malowanego na niebieskim polu i stąd wywodzona jest nazwa Karpień.

Potem, w XIV i XV w. zamek był siedzibą szlachty władającej państewkiem feudalnym obejmującym obszar całej Doliny Górnej Białej Lądeckiej i jej dopływów powyżej dzisiejszego Radochowa. Zamek położony w strategicznym miejscu nad rejonami osadniczymi w dolinach strzegł również kilku przełęczy, przez które prowadziły trakty handlowe. Razem z zamkiem Homole i Rychleby tworzył system obronny tej części Śląska. W latach 1352-1353 r. właścicielem zamku był Mersan von Parchwitz, który odsprzedał zamek królowi Czech i Niemiec - Karolowi IV. Ustanowił on Mersana jako burgrabiego zamku, a w 1354 r. właścicielem został brat Karola IV - margrabia morawski Jan Henryk. Zaś w 1378 r. bratanek króla – Jodok z Moraw, który we wrześniu 1400 roku oddał zamek wraz z dobrami w lenno Konradowi i Eberhardowi von Nymecz.

Jeszcze później były wojny husyckie, które spustoszyły okolicę i sam zamek. A z czasem zamek zniszczono i zrujnowano. Kamień z ruin przez lata służył miejscowej ludności jako budulec, aż do XVII w., kiedy ruiny zamku stały się atrakcją turystyczną dla kuracjuszy rozwijającego się wówczas kurortu w Lądku-Zdroju. Ruiny zagospodarowano dzięki staraniom Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego.

Obecnie na miejscu zobaczymy same fundamenty i kamienie. Miejsce warte jest jednak odwiedzenia ze względów edukacyjnych – dobrze widoczny jest podział obiektu na gród wewnętrzny z wieżą i dziedzińcem, zewnętrzny mur obronny i na podgrodzie. Na dziedzińcu można jeszcze odnaleźć głaz z wyrytym planem zamku, wyrżniętym dla turystów w 1883 r. oraz kamienną ławę - jeszcze sprzed wojny.

Przez ruiny przechodzą dwa szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny niebieski: z Lądka-Zdroju (czas dojścia: ok. 1.30 h) do Starego Gierałtowa (czas dojścia: 1.30 h)
  • szlak turystyczny zielony: z Przełęczy Gierałtowskiej (czas dojścia: ok. 2 h) do Przełęczy Lądeckiej (czas dojścia: 1.30 h)


Wyprawa na Zamek Karpień i szczyt Trojak


Chcąc wyruszyć na Zamek Karpień i szczyt Trojak, startujemy z Lądka-Zdroju. Zatrzymujemy się na parkingu przy ulicy Leśnej, tuż za hotelem Trojan.

Na początku ruszamy prosto, z kilkoma ścieżkami obok Arboretum i źródła świętej Jadwigi. Wchodzimy na Drogę Sarnią, by po jakimś czasie dojść do czerwonej ścieżki, przy Sztolnych Skałach. Tam skręcamy w lewo i zaczynamy naszą skalną przygodę wśród Baszt, Iglicy czy Skalnym Zębie - są to nazwy formacji skalnych, wśród których znajdują się i takie, które przypominają różne bajkowe postacie, np. twarz czarownicy.

Mimo mijanych po drodze wielu oznakowanych dróg, my cały czas idziemy ścieżką koloru czerwonego. Prowadzi nas droga świętego Antoniego. I tak zdobywamy szczyt Królówka mierzący 784 m n.p.m. i będący najwyższym wzniesieniem na naszej trasie. W tym miejscu możemy zrobić krótką przerwę, by nieco odpocząć. Możemy tez usiąść na kamieniach i się pożywić. Szczyt jest cały zalesiony, a na wierzchołku znajduje się skupisko skał.

Po odpoczynku kontynuujemy podróż i dochodzimy na szczyt Karpiak i do Zamku Karpień. Mimo tego, że ta średniowieczna budowla lata świetności ma już za sobą, warto tu przyjść i zobaczyć dobrze widoczny podział obiektu na gród wewnętrzny z wieżą i dziedzińcem oraz zewnętrzny mur obronny i podgrodzie.

Po zwiedzeniu ruin zamku wchodzimy na szlak niebieski, którym będziemy kierować się już do samego parkingu. Schodzimy ostro w dół, na Kobyliczne Siodło, gdzie w małej wiacie możemy zrobić kolejną przerwę. A po niej zaczynamy najatrakcyjniejszą część trasy - podejście na punkt widokowy przez Trzy Baszty, Skalne Wrota, Skalny Mur i Skalny Szyb.

Podejście jest dość wymagające, jednak samo przejście między olbrzymimi skałami pobudza wyobraźnię. Tym sposobem docieramy na Trojak, będący pięknym punktem widokowym w Lądku-Zdroju. Rozpościera się z niego widok niemal na całą Kotlinę Kłodzką, a skały, z których zbudowana jest góra, umożliwiają uprawianie wspinaczki.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, napatrzeniu się na wspaniałą panoramę oraz krótki odpoczynku, ruszamy dalej. Schodzimy w dół szlakiem niebieskim i po ok. 20 minutach jesteśmy na dole.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł 5 najpiękniejszych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!