Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawić zegarek?

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawić zegarek?

Jesienią zawsze zaczynamy zastanawiać się nad tym, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zdecydowanie łatwiej jest nam ją zaakceptować, ponieważ “zyskujemy” godzinę snu.

Za kilka tygodni przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. To ostateczny dowód na to, że wakacje już dawno minęły, a przed nami już tylko długie jesienne i zimowe wieczory. Większość z nas w ciągu tygodnia nie będzie miało szansy na to, by zobaczyć światło słoneczne!  

Czekają nas pobudki przed świtem oraz powroty z pracy po zachodzie słońca... Podpowiadamy, kiedy dokładnie to nastąpi.

Zmiana czasu z letniego na zimowy


Kiedy wypada zmiana czasu z letniego na zimowy? Będzie to miało miejsce w nocy z 30 na 31 października 2021. O 3:00 trzeba będzie cofnąć wskazówki zegara o godzinę (na 2:00). Na szczęście nie musimy fundować sobie pobudki w środku nocy, gdyż nasze smartfony i sprzęt elektroniczny sam przestawia się na odpowiednią porę.

Mimo że wieczory stają się jeszcze dłuższe, zmiana czasu na zimowy jest bardziej lubiana niż ta na letni. Wszystko przez to, że zyskujemy dodatkową godzinę snu rano. Co prawda nasze organizmy szybko się do tego przyzwyczajają, więc już po kilku dniach znowu narzekamy na nasze budziki.

Planujesz zimowe wyjazdy? Zobacz atrakcyjne noclegi:
Apartamenty odkryj-zakopane

Apartamenty odkryj-zakopane

Zakopane, ul. Kościeliska

Apartamenty 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
 Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Dlaczego zmieniamy czas?


Idea zmiany czasu nie jest wymysłem ostatnich lat. Jako pierwszy wspomniał o tym Benjamin Franklin, w sposób humorystyczny pisząc o zastraszającej liczbie zużytych świec i kosztach z tym związanych. Jednak już zupełnie poważnie pochylono się nad problemem na początku XX wieku, chcąc latem oszczędzać energię i jak najefektywniej wykorzystać światło słoneczne.

Obecnie czas zmienia się w blisko 70 krajach na świecie – i prawie w całej Europie. Na naszym kontynencie zmiany czasu nie przeprowadza tylko Islandia, Białoruś oraz Rosja. Coraz częściej słychać też głosy o bezsensowności tej procedury. Jakiś czas temu zapowiadano nawet odejście od zmiany czasu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ostatni raz przestawiać zegarki mieliśmy w tym roku (2021), ale teraz o projekcie zrobiło się cicho.

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej