4 najlepsze szlaki turystyczne w Cisnej. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Cisnej. Gdzie się wybrać?

Dużym zainteresowaniem wśród bieszczadzkich miejscowości cieszy się Cisna - prawdziwa perła Bieszczad i miejsce, w którym znajdziemy liczne atrakcje, związane z tym regionem górskim. W tym artykule przedstawimy 4 najlepsze szlaki górskie w Cisnej, którymi podczas wypoczynku w Bieszczadach koniecznie warto się przejść.

Cisna to popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się w samym sercu Bieszczadów. Jest chętnie odwiedzana przez turystów i to niezależnie od pory roku. Podkreślić należy jej niezwykły charakter - panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. W miejscowości i w jej okolicach znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, w których wizyta podczas urlopu jest niemalże obowiązkowa. 


To, co wyróżnia Cisną, to bez wątpienia fakt, że stanowi ważny punkt turystyczny i kusi nie tylko wspaniałymi widokami górskimi, ale również licznymi atrakcjami. Turyści, którzy wybiorą się do Cisnej, mogą liczyć na poznanie ciekawych okolicznych historii i lokalnych tradycji, jak również wziąć udział w cyklicznych wydarzeniach i koncertach, by na sam koniec dnia odwiedzić nietypowe lokale gastronomiczne, które można śmiało rzec, że zyskały miano kultowych w najbliższej okolicy i całym kraju.


Zobacz noclegi w Cisnej:Warto zaznaczyć, że nie tylko góry w tej miejscowości są wyjątkowe. Znajdziemy tu również wiele interesujących miejsc, zabytków i atrakcji, takich jak chociażby Bieszczadzka Kolejka Leśna, dzięki której możemy odkryć piękno tego regionu. 


Dlaczego warto przyjechać do Cisnej?


Powodów, by to uczynić, jest naprawdę sporo. Wystarczy sam fakt, że Bieszczady są uznawane za jeden z najpiękniejszych regionów górskich w Polsce. I to właśnie w Cisnej najpełniej i najlepiej można poczuć górski klimat i nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Znalezienie się w samym sercu Bieszczad nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do najlepszego sposobu spędzania czasu - tutaj przede wszystkim wygrywa aktywność na świeżym powietrzu. W miejscowości znajdują się liczne szlaki turystyczne oraz szlaki rowerowe, przez co nikt nie powinien narzekać na nudę.


Zobacz także: Bieszczady na 3 dni. Planujemy wypoczynek!


Siekierezada, fot. tadeusz dziedzina, zdjecia.nocowanie.pl


Podczas pobytu w sercu bieszczadzkich gór obowiązkowym punktem powinna być wizyta w dwóch charakterystycznych lokalach. W „Siekierezadzie” turystów zaskoczy nie tylko zapadając w pamięć nazwa – nawiązująca do powieści Edwarda Stachury oraz jej filmowej adaptacji – ale również nietuzinkowy wystrój. W środku czekają na gości wiszące na ścianach siekiery, poroża oraz wyrzeźbione w drewnie diabły i biesy zerkające na klientów z różnych zakamarków. W barze odwiedzający mogą skosztować wyrabianego na miejscu wina oraz piwa lanego prosto z „pipy”.


Kolejnym ciekawym miejscem na odpoczynek po całodziennych spacerach będzie karczma Troll, która oferuje regionalne potrawy oraz przyjemną atmosferę. Goście mogą zjeść tu posiłek przy sporych rozmiarów kominku w kształcie trolla lub usiąść obok takiego wykonanego z drewna i w jego towarzystwie napić się czegoś rozgrzewającego. Przy dobrze zaplanowanym wyjeździe do Cisnej turyści będą mieli okazję skosztować licznych regionalnych przysmaków podczas wielu cyklicznych imprez i festiwali.


Sprawdź koniecznie: Lista miejsc w Cisnej, w których można wykorzystać bon turystyczny


Które szlaki w Cisnej są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Cisna posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Bieszczadach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


fot. ©K.Miłkowski, Adobe Stock


Oto 4, naszym zdaniem, najlepsze i najpiękniejsze szlaki górskie w Cisnej.


  • Szlak z Cisnej na Wołosań


Dla osób lubiących wędrówki po górach, na pewno dobrą informacją będzie to, że przez Cisną przebiega główny turystyczny szlak karpacki, prowadzący z Komańczy w Bieszczady Wysokie. Jego elementem jest trasa, która prowadzi z Cisnej na Wołosań i to właśnie od tego szlaku rozpoczniemy wędrówkę po szlakach, które znajdują się w miejscowości. Cisna-Wołosań to odcinek szlaku czerwonego, który biegnie przez kilka wspaniałych bieszczadzkich szczytów, takich jak: Hona (820 m n.p.m.), Osina (963 m n.p.m.), Beret (942 m n.p.m.) i Sasów (1010 m n.p.m.). Wołosań z kolei to szczyt, znajdujący się na wysokości 1071 m n.p.m. Wędrówka tą trasą powinna być przyjemna i niezbyt wymagająca - czas wejścia to koło 3,5 - 4 godziny, natomiast zejście ze szczytu to 3 godziny.


  • Ścieżka “Jeleni Skok” i ścieżka przyrodniczo-historyczna “Nad Sztolnią” w Cisnej


Ta propozycja trasy będzie z pewnością idealną propozycją, głównie dla rodzin z dziećmi. To około 45-minutowa trasa, która prowadzi do drewnianej wieży widokowej, znajdującej się na górze Mochnaczka o wysokości 777 m n.p.m. Z centrum Cisnej należy iść tak, jak biegnie szlak czerwony. Początek trasy znajduje się przy przystanku kolejki wąskotorowej. Trasa prowadzi lekko pod górę, początkowo wzdłuż Solinki, a w dalszych etapach prowadzi przez las. Gdy już przejdziemy całą trasę i wejdziemy na drewnianą wieżę, to będziemy mogli stąd podziwiać m.in. widoki na Krzywe, Strzebowiska, Jasło, Fereczatą, Jawornik, Kamienną, Rawki i Połoninę Caryńską. Warto przejść się tą trasą, jeśli wypoczywamy w Cisnej.


  • Szlak na Małe Jasło i Okrąglik


Kolejna z naszych propozycji powinna być równie interesująca dla osób, które uwielbiają Bieszczady. To wycieczka idealna na każdą porę roku - zdobycie szczytów powinno nam zająć około 3,5 godziny, natomiast zejście to 2-3 godziny. Wędrówkę rozpoczynamy z Cisnej i zmierzamy w kierunku wiaduktu kolejki wąskotorowej na Solince. Następnie kierujemy się w kierunku szczytu Rożki (942 m n.p.m.), później idziemy w kierunku Worwosokiej i po około 90 minutach powinniśmy osiągnąć szczyt Małe Jasło (1102 m n.p.m.). Możemy tu chwilę odpocząć i podziwiać bieszczadzkie krajobrazy, by po chwili wyruszyć dalej w kierunku Szczawnika i Jasła (1153 m n.p.m.), z którego widać m.in. bieszczadzkie połoniny, czy Smerek. Następnym szczytem będzie Okrąglik, znajdujący się na granicy ze Słowacją, oddalony od Jasła o 30 minut. Po drodze znajdziemy wiele elementów związanych z historią i działaniami wojennymi - mowa tu m.in. o okopach, czy umocnieniach z czasów I wojny światowej. Gdy już osiągniemy Okrąglik, możemy podziwiać niezwykłą panoramę gór po słowackiej stronie.


  • Szlak z Dołżycy na Jaworzec


Wędrówkę po szlakach w Cisnej kończymy na wyjątkowej propozycji, szlaku, który znajduje się w pobliżu Cisnej. Musimy przede wszystkim wyruszyć w kierunku miejscowości Dołżyca i dojść do skrzyżowania, w którym trasa odbija w kierunku Buka i Terki. Szlak początkowo biegnie wzdłuż Solinki i następnie odbija w las i wspina się po stokach Falowej (965 m n.p.m.). Następnie udajemy się pod Czereninę o wysokości 981 m n.p.m. i dalej bokiem Kiczery (930 m n.p.m.). Z tego miejsca schodzimy w dolinę dawnej wsi Jaworzec. Po przejściu potoku Wetlina, naszym oczom powinna ukazać się bacówka Jaworzec. Pokonanie tego szlaku powinno nam zająć około 4,5 godziny, natomiast powrót to 3-4 godziny.


Lubisz wędrówki po bieszczadzkich szlakach? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Bieszczadach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Cisnej


W Cisnej największym zainteresowaniem cieszą się domki oraz kwatery i pokoje. Cisna jest rozciągniętą miejscowością, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Cisnej wynosi 186 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 40 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 1,80 zł od osoby za dobę.

 


fot. Aneta Bartniczak, zdjecia.nocowanie.pl


Jeśli chodzi o udogodnienia, których turyści poszukują w obiekcie, to największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Cisnej.


Sielski Zakątek

Sielski Zakątek

Cisna, ul. Cisna

Domki 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Cisna, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w Cisnej, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Bieszczadów.


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej