7 miejsc na Lubelszczyźnie, które musisz odwiedzić

7 miejsc na Lubelszczyźnie, które musisz odwiedzić

Lubelszczyzna coraz chętniej jest odwiedzana przez turystów. Dzięki swej różnorodności, pięknym krajobrazom i wyjątkowym zabytkom, nie pozwala odwiedzającym się nudzić. Wprost przeciwnie, zachęca, by ciągle do niej wracać. Są w lubelskim takie miejsca, które zobaczyć po prostu trzeba.

Każdy z nas planując wyjazd w miejsce, w którym dotąd nigdy nie był, ma swoją wizję tej podróży. Jedni nastawiają się na aktywny wypoczynek, na długie wędrówki czy jazdę rowerem. Inni chcą zobaczyć miejscową architekturę, wejść do muzeum i poznać historię odwiedzanego miasta. Są też tacy turyści, którzy pragną ciszy i spokoju, pustych ścieżek spacerowych, szumu rzeki i łąki pełnej kwiatów. Lubelszczyzna jest na tyle różnorodna, że potrafi zachwycić każdego. Znajdziemy tu piękne zabytkowe kamienice, zamki i kościoły, malownicze krajobrazy, ścieżki spacerowe i rezerwaty przyrody, ale również wiele innych atrakcji, których nie sposób zliczyć.

Poniżej znajduje się zestawienie siedmiu miejsc znajdujących się na terenie województwa lubelskiego, które po prostu trzeba zobaczyć. Warto nanieść je na mapę planując urlop w tym regionie Polski. Nie będziecie żałować!


Kazimierskie wąwozy i punkty widokowe


Kazimierz Dolny jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miasteczek na Lubelszczyźnie. Jednak większość ruchu turystycznego skupia się w ścisłym centrum miasta i w sezonie letnim. Warto więc odwiedzić to urokliwe miejsce w miesiącach wiosennych czy jesiennych i wybrać się na spacer jednym z kazimierskich wąwozów czy tras pieszych. Poza sezonem nie ma tłumów w słynnym Korzeniowym Dole, Plebance, Wąwozie Małachowskiego, Norowym Dole czy Wąwozie Czarnym. A walory widokowe są zawsze, o każdej porze roku, nie do opisania.

Nadwiślańskie miasteczko cenione jest przez turystów za malowniczość, za piękne krajobrazy. Dzięki swojemu położeniu i ukształtowaniu terenu, na którym leży Kazimierz, wystarczy wejść na jedno ze wzgórz, by podziwiać panoramę miasta. Punkty widokowe znajdują się m.in. na Górze Trzech Krzyży, Wzgórzu Zamkowym czy położonej nieopodal Kazimierza Albrechtówce.


Janowiecki zamek


Janowiec możemy podziwiać z jednego z punktów widokowych położonych w Kazimierzu Dolnym, na drugim brzegu Wisły. Ale możemy też Janowiec odwiedzić. Znajduje się tam zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, który był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Obecnie mieści się tam jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Obiekt oczywiście można zwiedzać, podobnie jak przylegający do niego park wraz z innymi zabytkami: Dwór z Moniak, Stodoła z Wylągów, Spichlerz z Podlodowa czy Lamus. Jest to idealne miejsce na piknik czy spacer dla całej rodziny.


Stare Miasto w Lublinie


Lublin przez bardzo długi czas był omijany przez turystów. Obecnie jednak wiele się zmieniło. I nic dziwnego, gdyż miasto to, jedno z najstarszych w Polsce, potrafi zachwycić. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Lublinie, to Stare Miasto, które posiada w 70% oryginalną zabudowę. Piękne zabytkowe kamienice, wąskie klimatyczne uliczki i mnóstwo różnorodnych uroczych lokali, które kuszą zapachami i wspaniałym wnętrzem.

Przy wejściu na Stare Miasto naszym oczom ukaże się piękna Brama Krakowska - pozostałość murów obronnych, zaś na rynku znajduje się budynek starego ratusza. Ciekawą atrakcją jest również Podziemna Trasa Turystyczna, powstała z połączenia piwnic znajdujących się pod budynkami. Natomiast chcąc zobaczyć panoramę miasta, warto wejść na Wieżę Trynitarską, z której roztacza się wspaniały widok na Lublin.

Ze Starego Miasta możemy płynnie przejść na Zamek Lubelski, którego najciekawszymi elementami są XIII-wieczna wieża obronno-mieszkalna oraz pochodząca z XIV wieku i pokryta rusko-bizantyjskimi freskami Kaplica Trójcy Świętej.


Rynek w Zamościu


Zamość uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. I nie bez powodu. Zamojski rynek i Stare Miasto wprawiają w zachwyt nawet najbardziej wymagających turystów. Piękne, kolorowe kamienice z attykami, które otaczają Rynek oraz ratusz z 52-metrową wieżą zegarową i słynnymi schodami to idealne tło do pamiątkowego zdjęcia z Zamościa. Renesansowa starówka została zaprojektowana na planie gwiazdy, przez co Zamość bywa nazywany „Padwą północy”. Warto pamiętać także o tym, że zamojskie Stare Miasto zostało wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do Rynku prowadzą piękne brukowane, wąskie uliczki przy których mieszczą się kawiarenki, restauracje i sklepiki oferujące zwiedzającym przepyszne kawy, czekolady na gorąco, desery, dania obiadowe oraz różnorodne pamiątki.


Rezerwat Przyrody „Nad Tanwią”


Roztocze potrafi w sobie rozkochać. Sprawia, że turyści wciąż tam powracają poznając coraz to nowe miejsca. Jednym z miejsc, które bez wątpienia warto zobaczyć jest Rezerwat Przyrody „Nad Tanwią”. Znajduje się on na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Wyjątkowo pięknym miejscem na tym terenie jest kilkanaście mini wodospadów, a dokładniej progów wodnych, które znajdują się na Tanwi w miejscowości Rebizanty. Są one nazywane „szumami”. Powstały w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat.

Turyści mogą poruszać się po rezerwacie ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Nad Tanwią”, która ma około trzy kilometry długości. Na szlaku znajduje się także kilkanaście tablic informacyjnych.


Poleski Park Narodowy


Poleski Park Narodowy położony jest na Lubelszczyźnie. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny. Jest to miejsce warte odwiedzenia i wprost idealne na spacer całą rodziną. Jedną z najbardziej lubianych i polecanych tras jest ścieżka „Spławy”. Ma długość około 7,5 km. Przygotujmy się na spacer drewnianą ścieżką przez łąkę, las i torfowiska. Na końcu ścieżki znajduje się jezioro Łukie z pomostem widokowym.

Kolejną, ciekawą trasą jest ścieżka dydaktyczna "Czahary", powstała na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Prowadzi ona przez otwarte tereny torfowiska niskiego, częściowo też przez lasy. Ma długość około 6,5 km, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników ptaków. Możemy tu spotkać kszyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego, a nawet żurawie.


Rezerwat przyrody Lasy Janowskie


Rezerwat przyrody Lasy Janowskie leży na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Znajduje się tu wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Nie można się tu nudzić. Jedną z najciekawszych tras spacerowych jest ścieżka na Porytowym Wzgórzu. Przebiega od pomnika poświęconego partyzantom, wzdłuż doliny rzeki Branew z przejściem przez dawny most leśnej kolejki wąskotorowej do obelisku na Wzgórzu Porytowym. Po drodze znajdują się mogiły partyzanckie i drzewa pomnikowe.

Ścieżka jest krótka i łatwa do przejścia, ma długość 1,5 km. Po jej przejściu można wyruszyć dalej, do miejscowości Szklarnia, gdzie prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego.

Następny artykuł Pogoda na Mazurach w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!