Atrakcje Pienin. Velo Czorsztyn, czyli rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Atrakcje Pienin. Velo Czorsztyn, czyli rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Czorsztyn to jedna z atrakcji turystycznych, z których można korzystać z w Pieninach. Wygodna trasa rowerowa biegnie wokół Jeziora Czorsztyńskiego, pozwalając się cieszyć wspaniałymi widokami na góry! Dystans nie jest długi, więc jest to propozycja przyjemnej, rekreacyjnej wycieczki właściwie dla każdego.

Trasa Velo Czorsztyn uważana jest za jeden z najlepszych rowerowych szlaków widokowych w Polsce! Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ daje szansę podziwiania malowniczych zamkowych ruin, a także wspaniałej panoramy Pienin i Tatr.

Poza tym długość pętli jest odpowiednia nawet dla mniej doświadczonych rowerzystów. Jeśli ktoś poczuje się zmęczony, będzie mógł skorzystać z promu, kursującego latem pomiędzy Czorsztynem a Niedzicą.

Zobacz noclegi w Pieninach:
Szare Domki

Szare Domki

Szczawnica, ul. Główna

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domy Wypoczynkowe Szalay

Domy Wypoczynkowe Szalay

Szczawnica, ul. Jana Wiktora

Pensjonaty 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Magiera

Willa Magiera

Sromowce Niżne, ul. Trzech Koron

Wille 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Velo Czorsztyn – trasa rowerowa


Ile kilometrów ma Velo Czorsztyn, skoro okrąża całe Jezioro Czorsztyńskie? Na wytrawnych rowerzystach jej długość nie robi większego wrażenia, ponieważ jest to nieco ponad 30 kilometrów. Nie robiąc przystanków, można ją przejechać w około dwie godziny. Warto jednak poznać atrakcje przy trasie Velo Czorsztyn, jest tam co oglądać!

Zacznijmy jednak od poznania specyfiki szlaku, który choć określany pętlą, tak naprawdę pętlą nie jest. Nie opasuje bowiem całego zalewu, gdyż władze Pienińskiego Parku Narodowego nie wyraziły zgody na poprowadzenie ścieżki przez należące do nich tereny. Aby domknąć pętlę turyści korzystają ze wspomnianego wyżej transportu wodnego, czyli statków lub gondol, łączących przystanie w Czorsztynie i Niedzicy.


fot. Nocowanie.pl

Jezioro da się oczywiście objechać na rowerze w całości. Ci, którzy chcą to zrobić, wjeżdżają jednak na publiczną drogę ze Sromowców Niżnych do Czorsztyna. Trzeba jednak uważać na ruch samochodów, więc nie polecamy tego rozwiązania rodzinom z dziećmi.  

Lepiej pozostać na specjalnie przygotowanej, asfaltowej ścieżce rowerowej, a później skorzystać z rejsu. Będzie to szansa na odpoczynek i zrobienie kilku zdjęć, bo widoki z jeziora są fenomenalne. Widać zarówno oba zamki, jak też piękną panoramę Tatr oraz Pienin. Co ważne, południowa część Velo Czorsztyn pokrywa się z Velo Dunajec, jednak jest to propozycja dla bardziej wytrawnych rowerzystów.

Zobacz noclegi w Czorsztynie i okolicy:
Dom na Polnej

Dom na Polnej

Czorsztyn, ul. Polna

Domki
Domki Widokówka

Domki Widokówka

Kluszkowce, ul. Modrzewiowa

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Velo Czorsztyn – gdzie zacząć?


Miejscowości, gdzie można zacząć przygodę z Velo Czorsztyn, jest kilka. Turyści najchętniej wybierają Dębno Podhalańskie, Niedzicę, Czorsztyn albo Frydman. Trasa biegnie tuż przy brzegu jeziora, ale projektanci pomyśleli o bezpieczeństwie rowerzystów. Przed ześlizgnięciem się do wody chronią ciągi barierek.

Warto włączyć wyobraźnię i pamiętać, że z Velo Czorsztyn korzystają zarówno doświadczeni rowerzyści, jaki rodziny z dziećmi. Niektóre odcinki dostępne są też dla pieszych, choć można ich spotkać również w miejscach, gdzie teoretycznie mają zakaz wstępu. To wszystko należy mieć na uwadze, planując wycieczkę z widokiem na Pieniny. Trzeba również pamiętać, że chociaż trasa nie jest długa, to podjazdy mogą pokonać początkujących. Szczególnie uciążliwy jest ten na odcinku Niedzica – Falsztyn, który ma długość 1700 metrów!


fot. Nocowanie.pl

Velo Czorsztyn - najważniejsze atrakcje w okolicy


Dla rowerzystów samo pokonywanie podjazdów i podziwianie pięknych widoków stanowi nie lada atrakcję. Warto jednak zwiedzić kilka mijanych miejsc. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Kościół św. Michała w Dębnie

Dębno to miejscowość położona kilka kilometrów od Czorsztyna, która może się poszczycić naprawdę wyjątkowym zabytkiem. Jest to XV-wieczny drewniany kościółek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Choć z zewnątrz jest niepozorny, to należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują niezwykłe polichromie, będące ewenementem na skalę europejską. Powstały około 1500 roku, do liczono się kilkudziesięciu motywów w różnych układach i wariantach kolorystycznych. Warto zwrócić uwagę również na gotycki ołtarz w formie tryptyku.

  • Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn, a właściwie ruiny warowni nad brzegiem jeziora, stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków w Pieninach. Turyści mogą zwiedzać ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę zalewu, Pienin Spiskich oraz Tatr.

  • Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to kolejna z dawnych warowani, choć jest lepiej zachowana od tej w Czorsztynie. Powstał w XIV wieku w miejscu innej budowli obronnej i pełnił funkcję strażnicy i warowni na granicy polsko-węgierskiej. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, a jego dodatkową atrakcję stanowią tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy.

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej