Atrakcje turystyczne Opolszczyzny. 7 miejsc, które warto zobaczyć

Atrakcje turystyczne Opolszczyzny. 7 miejsc, które warto zobaczyć

Opolszczyzna to region niezwykle ciekawy, ale jeszcze nieodkryty przez turystów. Warto więc wykorzystać fakt, że na razie jest tam luźniej i zaplanować wycieczkę w tamte strony. Przedstawiamy kilka wybranych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Wypoczynek na Opolszczyźnie to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy szukają miejsc, gdzie jeszcze nie byli. A region ten, mimo iż jest niezwykle ciekawy, nadal nie został odkryty przez masowego turystę. Nie będzie więc trudno znaleźć niemal puste zakątki i cenne zabytki warte zobaczenia.

Region to jednak nie tylko kultura materialna, ale przede wszystkim przyroda. Na Opolszczyśnie utworzono wiele cennych rezerwatów i parków krajobrazowych, które zlokalizowane są w dolinach rzecznych. Do tego warto dodać szlaki Gór Opawskich oraz trasy tematyczne, z jakich mogą skorzystać osoby zainteresowane perełkami opolskiej architektury. Należą do nich zarówno stare zamczyska, jak też urokliwe pałace, a poza tym wszystkim malownicze wioski. Życie dawnej wsi – kulturę i smaki – poznamy w skansenie, ale możemy jeszcze bardziej cofnąć się w czasie i dotknąć prehistorii w Krasiejowie.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie? Wybraliśmy siedem takich miejsc, choć tak naprawdę jest ich o wiele więcej.

Zamek w Mosznej


Mimo że powszechnie nazywany zamkiem, najbardziej charakterystyczny zabytek Opolszczyzny tak naprawdę jest barokowym pałacem. Jego najstarsza środkowa część została wybudowana po 1723 roku, kiedy majątek Moszna znalazł się w posiadaniu Georga Wilhelma von Reisewitza, pełniącego funkcję nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego. W kolejnych wiekach powstały dwa skrzydła z bajkowymi wieżami, których jest aż 99! Oryginalna budowla przyciąga setki turystów, więc każdy, kto planuje wypoczynek na Opolszczyźnie, powinien zapisać zamek w Mosznej na liście miejsc do odwiedzenia.

Zamek jest oczywiście otwarty dla turystów, którzy mogą zwiedzać komnaty i wieże. Dla chętnych przygotowano też ekstremalną opcję – dzięki niej otrzymuje się dostęp do podziemnych korytarzy, zamkniętej na co dzień krypty i innych tajemniczych miejsc. Na zamku w Mosznej działa również teatr muzyczny, w repertuarze którego znajdują się najpopularniejsze musicale i operetki, a także escape room nawiązujący do historii budowli.

fot. ©anabel78 / AdobeStock

Średniowieczny gród pod Byczyną


Wypoczynek na Opolszczyźnie jest również okazją do tego, by przenieść się do czasów średniowiecznych rycerzy. W tym celu najlepiej udać się do Byczyny, gdzie staraniem miejscowego i czeskiego bractwa rycerskiego zrekonstruowano dawny gród obronny. Po przekroczeniu bramy turyści znajdują się w miejscu, gdzie słychać szczęk zbroi oraz białej broni. W ramach warsztatów historycznych zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach, strzelaniu z łuku albo spróbować swoich sił w miotaniu włócznią i toporem. Natomiast na indywidualnych zwiedzających czeka między innymi sala z narzędziami tortur i mury obronne.

Jednak największą atrakcją grodu są międzynarodowe turnieje rycerskie, na które zjeżdżają członkowie bractw z wielu europejskich krajów. Wydarzeniu towarzyszą jarmarki, prezentacje dawnych rzemiosł oraz wieczorne koncerty. To właśnie najlepszy moment na przyjazd do byczyńskiego grodu.


JuraPark w Krasiejowie


Na Opolszczyźnie można cofnąć wskazówki zegara nie tylko do czasów średniowiecza, ale jeszcze dalej. Jest to możliwe podczas wycieczki do JuraParku, znajdującego się w Krasiejowie koło Opola. To chyba jedyne w Polsce miejsce, gdzie turyści mają okazję podejrzeć pracę paleontologów. Nadal działają tam wykopaliska i poszukiwane są ślady dinozaurów. Warto przekonać się więc, jak w rzeczywistości wygląda praca naukowca i ile wspólnego ma z filmową kreacją.

Czynne wykopaliska to właściwie tylko dodatek do licznych atrakcji, które dostępne są w Krasiejowie. Najważniejsza to ścieżka dydaktyczna prezentująca około 200 modeli dinozaurów, należących do około 70 gatunków. Podczas spaceru można się poczuć jak na planie filmu „Jurassic World”! Znakomitym uzupełnieniem będzie wizyta w prehistorycznym oceanarium, przecież ówczesne życie wodne także różniło się od tego, które znamy obecnie, a także w Tunelu Czasu, gdzie można prześledzić kolejne etapy powstawania Ziemi. Oferta obejmuje także Park Ewolucji oraz Park Rozrywki i plac zabaw.

fot. DariuszSankowski / Pixabay.com CC0

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu


Dla każdego regionu ważna jest kultura dawnej wsi i jej mieszkańców. Na Opolszczyźnie spotykały się wpływy śląskie, czeskie i niemieckie, co dawało naprawdę ciekawą mieszankę. W skansenie odtworzono pełen krajobraz opolskiej wsi – można zobaczyć tam drewniane budynki wraz z wyposażeniem. Ekspozycja została podzielona na subregiony, a umowną granicę pomiędzy nimi stanowią kępy drzew i krzewów.

Turyści mogą zwiedzać odtworzone zagrody, otoczone ogrodami i sadami, a poza tym budynki użyteczności publicznej. Otrzymujemy obraz tego, jak wyglądała wiejska szkoła, sklep, karczma – nie mogło zabraknąć też miejsc kultu, czyli kościoła i kapliczek. Oprócz tego dowiadujemy się, jak żyli bogaci włościanie oraz bezrolni chłopi, tzw. komornicy. Ofertę muzealną uzupełniają cykliczne imprezy, które organizowane są w skansenie. Najważniejsze to wiosenny Jarmark Wielkanocny oraz wrześniowe Święto Plonów, popularyzujące obrzędy i zwyczaje dożynkowe Śląska Opolskiego.

Błękitna Róża

Błękitna Róża

Opole, ul. plac Róż

Hotele Opole 7.2
Tanie Zakwaterowanie

Tanie Zakwaterowanie

Opole, ul. Franciszka Mehla

Kwatery i pokoje Opole 10.0
Noclegi U Daniela

Noclegi U Daniela

Opole, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki

Kwatery i pokoje Opole 9.7

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu


W krajobraz Opolszczyzny znakomicie wpisują się zamki, a jednym z największych jest warownia brzeska, tzw. Śląski Wawel. Budowla powstała w XIII wieku, za czasów Bolka I Śląskiego, była siedzibą Piastów aż do XVII wieku, kiedy wygasła ta linia rodu. Pierwotna gotycka bryła zamku została przekształcona w przepiękną renesansową rezydencję z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym krużgankami, do którego prowadziła bogato zdobiona brama wjazdowa. Wśród znajdujących się na niej płaskorzeźb można zobaczyć wizerunki królów i książąt piastowskich. Do zamku przylega gotycki kościół św. Jadwigi, który podczas wielkiej przebudowy warowni został zamieniony w mauzoleum śląskiej linii Piastów. W kościelnej krypcie zachowało się ponad dwadzieścia sarkofagów, kilkanaście przeniesiono do zamkowych piwnic, a po renowacji wystawiono na ekspozycji.

Obecnie Zamek Piastów Śląskich w Brzegu pełni rolę muzeum i jest otwarty dla zwiedzających. Na wystawach stałych można zobaczyć między innymi płyty nagrobne Piastów śląskich i bogato zdobione trumny, które znajdują się w podziemiach. Z kolei na parterze wyeksponowano renesansowe stroje, w jakich mogli chodzić książęta brzescy. Natomiast na piętrze znajduje się wystawa w pełni poświęcona Piastom śląskim. Kolekcja muzealna nie skupia się wyłącznie na nich. Obejmuje także śląską sztukę (gotycką, renesansową i barkową), cykl obrazów XVI-wiecznego artysty Giovanniego Pinottiego oraz prace współczesnej malarki, zmarłej w 2010 roku Izabeli Rapf-Sławikowskiej.

fot. ©Grzegorz Polak / AdobeStock

Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu


Stolicą Opolszczyzny jest Opole, jedno z najbardziej rozśpiewanych polskich miast. Swoją sławę zawdzięcza Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej, który organizowany jest od 1963 roku. Wydarzenie odbywa się niemal co roku w opolskim amfiteatrze, będąc przeglądem muzycznych osiągnięć mijającego sezonu. Publiczność ma okazję wziąć również koncercie premierowych piosenek, konkursie debiutów i kabaretonie. Dzięki festiwalowi Opole nazywane jest Stolicą Polskiej Piosenki, co stało się hasłem promującym miasto.

Od kilku lat w Opolu działa Muzeum Piosenki Polskiej, a najlepszym miejscem na siedzibę takiej instytucji jest oczywiście Amfiteatr Tysiąclecia. Ekspozycja przedstawia dzieje polskiej piosenki rozrywkowej od lat 20. XX wieku aż po czasy współczesne. Na miejscu obejrzymy teledyski, fragmenty koncertów, wywiadów z artystami oraz programów telewizyjnych. Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik, więc zwiedzanie nie jest przez nikogo narzucone i odbywa się w indywidualnym tempie. Fani polskiej muzyki na pewno spędzą w tym miejscu sporo czasu, więc warto go sobie dobrze rozplanować. Trzeba również pamiętać, że na zwiedzanie muzeum obowiązuje limit miejsc, dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić ich dostępność na internetowej stronie instytucji.


Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny


Jak wspominaliśmy, Opolszczyzna to nie tylko zabytki kultury materialnej, ale także przyroda chroniona przez rezerwaty i parki krajobrazowe. Aby poznać najbardziej interesujące tereny można odwiedzić na przykład Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny, który znajduje się w zachodniej części Wyżyny Śląskiej. Park obejmuje Garb Chełmu oraz jego najwyższe wzniesienie, jakim jest licząca 404 m n.p.m. Góra Świętej Anny. Na szczycie znajduje się sanktuarium św. Anny, klasztor oraz kalwaria, będące popularnym celem pielgrzymek.

Góra jest rezerwatem geologicznym, lasy, które dawniej ją porastały, teraz zajmują niewielką powierzchnię. Są jednak na tyle ciekawe, że utworzono rezerwaty chroniące buczyny, ścisły rezerwat florystyczny Ligota Dolna oraz rezerwat geologiczny. Najciekawsze miejsca parku można poznać, korzystając z przygotowanej ścieżki dydaktycznej. Jest to najlepszy sposób na to, by lepiej przyjrzeć się malowniczym formacjom skalnych, z których słynie to miejsce.

fot. psfotografia / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Jezioro Żywieckie i...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej