Bon 500+. Czy można nim płacić za atrakcje turystyczne?

Bon 500+. Czy można nim płacić za atrakcje turystyczne?

Zbliżające się wakacje są świetną okazją do tego, by wykorzystać pieniądze z programu Polski Bon Turystyczny. Za co i w jaki sposób można nim płacić? Postaramy się wyjaśnić te wątpliwości.

Program Polski Bon Turystyczny wszedł w życie 1 sierpnia 2020 roku. Z założenia miał stanowić wsparcie dla branży turystycznej oraz polskich rodzin, które w wyniku pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Rzeczywiście, przez pierwszy miesiąc bon 500+ cieszył się dużym zainteresowaniem. Później przyszedł wrzesień i powrót dzieci do szkół, a w listopadzie wprowadzony został drugi lockdown.

To wszystko utrudniło wykorzystanie bonu turystycznego. Tymczasem program zostanie wygaszony z końcem marca 2022 roku, więc uprawnieni mają coraz mniej czasu, by z niego skorzystać. Czytaj więcej: Bon turystyczny. Nie strać tych pieniędzy!


fot. Halfpoint / iStock

Bon turystyczny. Ile wynosi wsparcie?


W ramach bonu turystycznego rodziny mogą liczyć na kwotę 500 zł. Jest ona przyznawana na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Zatem na przykład przy trójce dzieci, wysokość wsparcia to 1500 zł, co na pewno nie jest małą kwotą i ułatwi zaplanowanie wakacji. Rodzice dzieci niepełnosprawnych w ramach bonu turystycznego otrzymali 1000 zł.

Aby skorzystać z bonu turystycznego, nie trzeba składać oddzielnego wniosku. Należy go jednak aktywować w systemie PUE ZUS. Swój profil mają tam wszystkie osoby, które pobierają świadczenie 500+.

Na co można przeznaczyć bon turystyczny?


Wiele rodzin swój bon turystyczny zamierza przeznaczyć na opłacenie noclegów - na przykład nad morzem. Kurorty nad Bałtykiem są w tym roku niezwykle popularne, a turyści najczęściej rezerwują domki letniskowe. Obiekty noclegowe tego typu najchętniej wybierają rodziny z dziećmi, ponieważ zapewniają dużo przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na otwartym terenie ośrodka.

Zobacz noclegi w domkach letniskowych nad morzem:
Domki Posejdon

Domki Posejdon

Jastrzębia Góra, ul. Wiatrakowa

Domki 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Ośrodek wczasowy Amelia

Ośrodek wczasowy Amelia

Jarosławiec, ul. Uzdrowiskowa

Domki 8.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Ośrodek Wypoczynkowy Komandor

Ośrodek Wypoczynkowy Komandor

Pogorzelica, ul. Kapitańska

Domki 8.2
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Na początku 2021 roku w ustawie dotyczącej Polskiego Bonu Turystycznego wprowadzono nowelizację, która rozszerza możliwości beneficjentów. Na czym dokładnie polega zmiana?

Przypominamy, że wcześniej bonem turystycznym można było płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne z przynajmniej jednym noclegiem. Jak czytamy na stronie internetowej, która dedykowana jest programowi, teraz “można płacić również za jednodniowe wycieczki, bez noclegu, obsługiwane przez organizatorów turystycznych, pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator oferuje co najmniej dwie różne usługi, mogą to być np. przejazd autokarem i wizyta w muzeum albo usługa oprowadzania przez przewodnika i rejs statkiem.”

Poszerzenie katalogu usług, z których można korzystać płacąc Polskim Bonem Turystycznym to zmiana oczekiwana przez całą branżę turystyczną. Pozwoli ona znacznie większej grupie firm zaoferować swoje usługi turystom, którzy chcą płacić bonem. To także większy wybór i więcej różnorodnych możliwości podróży, zwiedzania i spędzania wolnego czasu dla beneficjentów - mówi Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.


Gdzie można płacić bonem turystycznym?


Bonem turystycznym można płacić między innymi za noclegi, wycieczki czy atrakcje turystyczne – ale nie wszystkie!

Lista przedsiębiorców turystycznych, organizatorów turystyki oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu dostępna jest na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel. Szukając na przykład parku rozrywki, w którym można zapłacić bonem, należy skorzystać z dostępnej tam wyszukiwarki.

Zobacz noclegi, za które zapłacisz bonem turystycznym:
Osada Lux House

Osada Lux House

Zakopane, ul. Rybkówka

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Havana Domki Sarbinowo

Havana Domki Sarbinowo

Sarbinowo, ul. Polnych Kwiatów

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pod Dębem

Pod Dębem

Solina, ul. Solina

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Natomiast poszukując obiektów noclegowych, które honorują bon turystyczny, można zajrzeć zarówno tam, jak i na Nocowanie.pl. Oferty są wyraźnie oznaczone, warto również odpowiednio przefiltrować wyniki wyszukiwania, by widoczne były wyłącznie te noclegi, uprawnione do przyjmowania płatności bonem 500+. Po znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca, można od razu skontaktować się z jego właścicielem w celu dokonania rezerwacji – bez konieczności przeglądania wielu stron.

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej