Bon turystyczny na rodzinne wakacje 2021. To warto wiedzieć!

Bon turystyczny na rodzinne wakacje 2021. To warto wiedzieć!

Do rozpoczęcia wakacji zostały już tylko dwa miesiące. Czasu na zaplanowanie wyjazdu jest coraz mniej, podobnie jak na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego. Do tej pory bardzo wielu świadczeń nie aktywowano, a przypominamy, że tracą swoją ważność już w marcu przyszłego roku!

Wakacje 2021 są chyba najbardziej wyczekiwanym momentem tego roku. Już tak wiele naszych planów musiało ulec zmianie, że letni wypoczynek po prostu nam się należy. Z takiego założenia wychodzą również turyści, którzy szukają noclegów na Nocowanie.pl. Rezerwują pobyty w tak szybkim tempie, że coraz trudniej znaleźć wolne miejsca w najpopularniejszych kurortach.

Bardzo dużą popularnością cieszy się wypoczynek na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie w polskich miejscowościach letniskowych może być naprawdę tłoczno. Dotyczy to przede wszystkim kierunków nadmorskich, które są szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli wykorzystanie bonu turystycznego zostało przełożone na tegoroczne wakacje!

Szukasz spokojnego miejsca na rodzinne wczasy? Zobacz: Miejsca z klimatem. 5 pomysłów na rodzinne wakacje

Spędź rodzinne wakacje - zapłać za nie bonem turystycznym


Program Polski Bon Turystyczny działa już od niemal roku. Wszedł w życie na początku sierpnia 2020 i od tej pory zapłacono nim już około 425 tysięcy razy, a łączna wartość transakcji wyniosła ponad 307 mln zł. Wydaje się dużo? Polska Organizacja Turystyczna informuje, że z puli 4,2 mln bonów o łącznej wartości około 4 mld zł aktywowano dotychczas 1,4 mln na kwotę około 1,2 mld zł.

Wygląda więc na to, że wiele polskich rodzin jeszcze nie skorzystało z przysługującego im bonu turystycznego! Czasu na to jest coraz mniej, ponieważ świadczenie traci ważność 31 marca 2022 roku. Przypominamy, że jego wartość to 500 zł, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1000 zł.

Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, zachęca do aktywowania bonu turystycznego i skorzystania z niego w dowolnej chwili. W żaden sposób nie wpływa to na jego ważność, a może ustrzec przed problemami na przykład w wakacje. Gdy wiele osób będzie chciało dokonać aktywacji, mogą się zdarzyć na przykład problemy techniczne.

Termin pobrania bonu nie wpływa w żaden sposób na okres jego ważności. Za to dzięki wcześniejszemu aktywowaniu możemy uniknąć ewentualnych problemów z jego wykorzystaniem. Im bliżej szczytu sezonu, tym więcej osób będzie pobierać bony, co może spowodować większe obciążenia systemów teleinformatycznych administrowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Im szybciej się tym zajmiemy, tym spokojniej uda się wszystko zaplanować, oszczędzić sobie stresu i zadbać o komfort wypoczynku – mówi Anna Salamończyk-Mochel.
Gdzie spędzić wakacje z bonem turystycznym? Zobacz: Wakacje 2021 z Polskim Bonem Turystycznym. Gdzie pojechać?

Obiekty noclegowe, które akceptują bon turystyczny


Bon turystyczny można wykorzystać na przykład na opłacenie wakacyjnego wypoczynku dla całej rodziny. Warto przy tym wiedzieć, że nie każdy hotel czy inny obiekt noclegowy może przyjąć bon 500+. Pełna lista przedsiębiorców, biorących udział w programie Polski Bon Turystyczny, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Dotychczas zgłosiło się tam już ponad 20 tysięcy podmiotów, a ta lista stale jest aktualizowana i się rozrasta.

Znalezienie noclegu, za który można zapłacić bonem turystycznym, ułatwia również portal Nocowanie.pl. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki obiektów, prezentującej tylko takie miejsca, gdzie honorowane są płatności tego typu. Oprócz tego oferty zostały wyraźnie oznaczone na liście wyników wyszukiwania, więc rodziny od razu widzą, gdzie można zapłacić bonem turystycznym za pobyt.

Belatrix nad Bałtykiem

Belatrix nad Bałtykiem

Mielno, ul. Szafirowa Mielno-Unieście

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domki La Osada

Domki La Osada

Mielno, ul. Jantarowa

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Gościniec Beskidnik

Gościniec Beskidnik

Polańczyk, ul. Bieszczadzka

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Komu przysługuje bon turystyczny i jak go otrzymać?


Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko objęte świadczeniem wychowawczym 500+. Jest dostępny na profilu PUE ZUS rodzica lub opiekuna, który posiada prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego. I to właśnie w profilu PUE ZUS tej osoby, w zakładce „Polski Bon Turystyczny” automatycznie pojawia się przysługujący bon.

W przypadku gdy z jakiegoś powodu w profilu osoby uprawnionej nie ma takiej zakładki, trzeba złożyć wniosek o ustalenie prawa do bonu. Jego wzór dostępny jest na stronie www.bonturystyczny.gov.pl.

W sytuacji, kiedy na profilu osoby uprawnionej brak jest zakładki z bonem, w pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu i przesłać go do Polskiej Organizacji Turystycznej. Część beneficjentów na tym właśnie etapie napotyka na problem, ponieważ wysyłka wniosku odbywa się nie przez platformę PUE ZUS a przez odrębne narzędzie usług administracyjnych, czyli ePUAP. Szybsze i wygodniejsze może okazać się dla nich złożenie tych dokumentów za pomocą tradycyjnej poczty – radzi Elżbieta Wendeker, dyrektor OZ ds. Obsługi i Promocji Polskiego Bonu Turystycznego.


Warto pamiętać, że obsługa bonu turystycznego odbywa się wyłącznie dwiema drogami – przez ePUAP oraz pocztą tradycyjną. Jak informuje POT, we wniosku jest wymagany własnoręczny podpis lub podpis profilem zaufanym, czego nie można dołączyć, korzystając z maila. Wniosek złożony drogą mailową takiego podpisu nie będzie zawierał, a to oznacza konieczność wezwania wnioskodawcy do uzupełnienia podpisu i ponownego przesłania wniosku pocztą tradycyjną lub przez ePUAP, a w efekcie wydłużenie procedury rozpatrzenia wniosku i przyznania świadczenia.

Bon turystyczny. Co można nim opłacić?


Do tej pory bonem turystycznym można było opłacić rodzinne noclegi, wyjazd dziecka na kolonie lub zimowisko. Niedawno liczba podmiotów uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu została rozszerzona. 

Apartamenty i pokoje Malta

Apartamenty i pokoje Malta

Karwia, ul. Ekologiczna

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Ośrodek Wczasowy Kotwica Morska

Ośrodek Wczasowy Kotwica Morska

Pobierowo, ul. Zachodnia

Domki 8.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Ośrodki Wypoczynkowe Duet

Ośrodki Wypoczynkowe Duet

Karwia, ul. Wojska Polskiego

Domki 8.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Teraz można nim również opłacić imprezę turystyczną nawet bez konieczności noclegu. Warunkiem jest wykupienie u operatora turystycznego pakietu co najmniej dwóch różnych usług, np. przejazdu i wizyty w muzeum czy parku rozrywki.

Bonem można opłacić także zaliczkę za przyszły pobyt, na przykład podczas długich weekendów lub wakacji 2022, a nawet płacić kilka razy, aż do momentu całkowitego wyczerpania środków. Warto wiedzieć, że gdy wartość jakiejś usługi przekracza sumę dostępnych środków, różnicę można po prostu wyrównać. Aby kontrolować wysokość dostępnych środków, najlepiej jest zaglądać do zakładki „Polski Bon Turystyczny” w PUE ZUS.

Źródło: materiały prasowe Polskiej Organizacji Turystycznej

Następny artykuł Automatyzacja recepcji w...

Komentarze

Zobacz również