Bon turystyczny. Rząd może wydłużyć program!

Bon turystyczny. Rząd może wydłużyć program!

Polski Bon Turystyczny to rządowy program, którego celem jest wspieranie krajowej turystyki oraz rodzin z dziećmi. Od momentu jego wprowadzenia niebawem minie rok, a do wykorzystania jest całkiem wysoka pula środków. Co jakiś czas słychać też głosy, że program może zostać wydłużony!

W tej chwili wiemy, że program Polski Bon Turystyczny trwa do końca marca 2022 roku. Do tego momentu uprawnione osoby mogą dokonywać transakcji i kupować usługi, które wykorzystają na przykład w kolejnych miesiącach. Jednak pula dostępnych środków nadal jest duża i istnieje uzasadniona obawa, że Polacy nie zdążą ich wykorzystać!

Zobacz: Bon turystyczny. Nie strać tych pieniędzy!

Bon turystyczny - środki są cały czas dostępne!


Bon 500+ został wprowadzony na początku sierpnia 2020 roku. Już tego samego miesiąca skorzystało z niego wiele uprawnionych osób. Szczególne zainteresowanie płatnościami Polskim Bonem Turystycznym przypadło na połowę miesiąca. W tym czasie korzystaliśmy z długiego weekendu sierpniowego.

Jak pisaliśmy w podsumowaniu ubiegłorocznych wakacji:
Najpopularniejszym terminem, o jaki pytali beneficjenci bonu, były dni pomiędzy 14 a 16 sierpnia. W tym czasie przypadał przedłużony weekend, więc Polacy chętniej organizowali rodzinne wyjazdy, które opłacali pieniędzmi z bonu 500+.


Po zakończeniu wakacji Polacy zaczęli planować zimowe wyjazdy. Szczególnie interesujące były terminy świąteczno-noworoczne oraz ferie zimowe. Jednak z uwagi na wprowadzenie drugiego lockdownu zamierzony wypoczynek nie doszedł do skutku, więc nikt nie mógł korzystać ze środków, które przysługiwały w ramach bonu turystycznego.

Zobacz noclegi, za które zapłacisz bonem:
Domki La Plata

Domki La Plata

Łeba, ul. Lawendowa

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Siesta Camp

Siesta Camp

Łeba, ul. ul. Św. Huberta

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
 Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Tak naprawdę rodzinne wyjazdy możliwe są dopiero od 8 maja 2021, choć niektórzy zdążyli je zrealizować w lutym lub na początku marca. Mimo wszystko teraz do wykorzystania jest naprawdę duża pula środków - ponad 3 miliardy złotych! Pod koniec kwietnia Polska Organizacja Turystyczna informowała, że
z puli 4,2 mln bonów o łącznej wartości około 4 mld złotych aktywowano dotychczas 1,42 mln bonów o wartości ok. 1,2 mld złotych. Do wykorzystania pozostało ponad 800 mln złotych z aktywowanych dotychczas bonów oraz niemal 3 miliardy złotych z bonów, które dopiero zostaną aktywowane w kolejnych miesiącach.


Wydłużenie bonu turystycznego


Trudno się dziwić, że do wykorzystania jest tak wysoka kwota, skoro przez wiele miesięcy cała branża była zamrożona. Coraz częściej pojawiają się głosy, że dobrym pomysłem będzie wydłużenie programu Polski Bon Turystyczny.

Na razie resort zachęca Polaków do tego, by dostępne środki wykorzystywali w najbliższe wakacje oraz w kolejnych miesiącach. A jedyna deklaracja, jaka padła ze strony rządu, brzmi:

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące wykorzystania bonów i ewentualnych możliwości wydłużenia terminu realizacji programu – cytuje resort Polskie Radio.


Bon 500+. Gdzie można go wykorzystać?


Dodatkową zachętą do wykorzystania bonu turystycznego były zmiany, które zostały wprowadzone w styczniu bieżącego roku. Wcześniej służył do opłacenia noclegów w Polsce oraz imprez turystycznych, obejmujących przynajmniej jeden nocleg. W tej chwili bonem 500+ można zapłacić też za jednodniową wycieczkę oraz wszelkie atrakcje, które są przewidziane w programie takiego wydarzenia.  

Należą do nich między innymi usługi przewodnickie w miastach i na górskich szlakach, rejsy statkiem, zwiedzanie muzeów i galerii oraz zajęcia rekreacyjne. Przedstawiciele tych sektorów czuli się pokrzywdzeni wcześniejszymi zasadami działania Polskiego Bonu Turystycznego.

LUX Apartamenty Bliżej Morza

LUX Apartamenty Bliżej Morza

Kołobrzeg, ul. Kasprowicza

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartamenty Przy Wydmie

Apartamenty Przy Wydmie

Darłowo, ul. Rybacka

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domki całoroczne U Projektantek

Domki całoroczne U Projektantek

Władysławowo, ul. Nawigacyjna

Domki 9.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Bonem turystycznym nadal można też opłacać rodzinny wypoczynek. Lista miejsc, które są uprawnione do przyjmowania płatności, znajduje się na dedykowanej stronie internetowej. Wyszukiwarkę noclegów, za które turyści zapłacą bonem 500+, przygotował też portal Nocowanie.pl. Zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania - w jednym miejscu można bowiem zapoznać się z ofertą i od razu skontaktować z wybranym przez siebie obiektem noclegowym.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

 

  • Bon turystyczny otrzymują rodziny z niepełnoletnimi dziećmi. Na każe dziecko przyznawana jest jednorazowo kwota 500 zł (1000 zł na dziecko niepełnosprawne).  

  • Bonem można płacić kilka razy, aż do wyczerpania środków. Jeżeli kwota jest niewystarczająca, nie trzeba rezygnować z usługi. Różnicę można pokryć z własnej kieszeni, płacąc kartą, gotówką lub przelewem.

  • Aby korzystać z bonu, trzeba go aktywować w swoim profilu na PUE ZUS. Bon 500+ to dokument elektroniczny, nie można wymienić go na gotówkę ani odsprzedać.  

  • Dla wygody i bezpieczeństwa płatności bonem turystycznym realizowane są za pomocą kodów.

Zobacz najczęściej zadawane pytania, które dotyczą płatności bonem turystycznym >>>

Źródło: gov.pl, polskieradio.pl


Następny artykuł Pogoda na długi weekend...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej