Bułgarska Sofia

Bułgarska Sofia

Sofia to najwyżej położona europejska stolica. W herbie miasta widnieje napis "Расте, но не старее" co oznacza "Rośnie, ale się nie starzeje". Warto więc poznać ją lepiej. Położona jest w zachodniej części państwa, w kotlinie śródgórskiej, u stóp masywu Witoszy. Mieści się ona nad rzeką Bojanską.

W stolicy Bułgarii pełno jest niesamowitych zabytków, których nie można przegapić podczas wycieczki po mieście. Każdy, kto choć raz je zobaczył, na długo pozostaje pod ogromnym wrażeniem.

 

Katedra Aleksandera Newskiego


Katedra została wybudowana na cześć cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość. Cerkiew przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny, św. Aleksandra Newskiego. Pierwszy kamień został położony w roku 1882. Budowlę cerkwi zakończono w roku 1912. Świątynia została zaprojektowana w stylu neobizantyjskim, który był bardzo popularny w XIX wieku w Rosji. Wykończenie budzi podziw w zwiedzających: kopuły katedry są pozłacane, wejście zdobi marmur z Sienny i Carrary, trony dla cara i patriarchy zrobione są z onyksu i alabastru.

 

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa

 

Budynek teatru wzniesiono w latach 1904-1907 w stylu niemieckiego klasycyzmu. Trójkątny fronton, podtrzymywany przez kolumny, ozdobiony jest postaciami mitologicznymi. Po bokach symetrycznie wznoszą się wieżyczki z boginią Nike.

 

Bazylika Św. Sofii

 

Cerkiew Św. Sofii jest najstarszą prawosławną cerkwią w Sofii. Została wybudowana w latach 527-565 podczas panowania bizantyjskiego cesarza Justyniana. To właśnie od niej w XIV wieku miasto przejęło swoją nazwę. W czasie tureckiego panowania, cerkiew została przekształcona w meczet. Najeźdźcy dodali do niej dwa minarety. Meczet funkcjonował do trzęsienia ziemi w XIX wieku. Odnawianie budynku rozpoczęto w roku 1900. Obok bazyliki znajduje się grób słynnego bułgarskiego pisarza Iwana Wazowa, a w niewielkim parku przed wejściem stoi jego pomnik.

 

Parlament

 

Budynek parlamentu został zaliczony do zabytków kultury bułgarskiej. Budowano go w trzech etapach w latach 1884-1928, zgodnie z planami wiedeńskiego architekta Yovanovicha. Nad wejściem umieszczono dewizę  z czasów zjednoczenia Bułgarii "Zjednoczenie to potęga".


Uniwersytet Sofijski, czyli Św. Kliment Ohridski

 

Jest to najstarsza wyższa uczelnia w Bułgarii. Została założona w 1888 roku. Budynek wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku jest typowym przykładem stylu barokowego. Po obu stron głównego wejścia są pomniki braci Christo oraz Ewlogi Georgiew, którzy podarowali ziemię oraz środki na budowę uniwersytetu. Nieopodal znajduje się pomnik braci Cyryla i Metodego.

 

 

Źródło: www.bulgaricus.com

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również