Bułgarski Płowdiw

Bułgarski Płowdiw

Płowdiw to zabytkowe miasto, które znajduje się w Bułgarii. Położone jest w samym sercu kraju, pośród malowniczych wzgórz, nad rzeką Maricą. Jest to drugie, co do wielkości miasto, którego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych.

 

Miasto wyrosło z kultury trackiej, przechodząc przez burzliwe romanse z kulturą grecką, rzymską, bułgarską oraz turecką. Miejsce to charakteryzuje zróżnicowanie zabytków i bogactwo źródeł mineralnych. Zlokalizowane jest przy głównej trasie z Europy do Azji. Każdej jesieni odbywają się tam międzynarodowe targi, a zabytkowa część miasta zachwyca wszystkich zwiedzających.

 

Wielowiekowa historia miasta pozostawiła po sobie wiele atrakcyjnych budowli. Głównym punktem w mieście jest ulica Księcia Aleksandra I Battenberga. Została ona nazwana na cześć pierwszego władcy niepodległej Bułgarii. Deptak rozciąga się pomiędzy placem Dżumaja, a placem Centralen. Można tutaj zwiedzić galerię sztuki oraz plac z fontanną.

 

Do najciekawszych i wartych zobaczenia zabytków z pewnością należą: pozostałości murów rzymskich, starożytny amfiteatr, prawosławna cerkiew św. Konstantyna i Heleny, XIX wieczna neoromańska cerkiew św. Mariny, Dom Bałabanowa, wzniesiony na przełomie XV-XVI wieku Meczet Dżumaja, minaret oraz XVI-wieczne tureckie łaźnie Czifte.

 

Główny deptak Płowdiwu posiada mnóstwo sklepów i lokali gastronomicznych. Dodatkowymi atrakcjami miasta są muzea archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, a także parki na wzgórzach. Często odwiedzana przez turystów jest również Dolina Róż, czyli kotliny: Kazanłycka i Karłowska. Zwiedzający znajdą tam największe ogrody na świecie, gdzie zakupią olejek różany w pięknej butelce, ponieważ to w tym miejscu mieści się źródło jego produkcji. Niegdyś Płowdiw położony był na siedmiu wzgórzach. W dniu dzisiejszym jest to miasto, którego wygląd ukształtował nie tylko człowiek, ale przede wszystkim przyroda.

Następny artykuł Turystyczna Albena

Komentarze (1)

Piotrek

Jeśli chodzi o Bułgarię, to znam tylko Sofię i Złote Piaski. Fajnie, że przybliżacie też inne miasta w tym kraju.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej