Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Atrakcja nie tylko dla finansistów

Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Atrakcja nie tylko dla finansistów

Z atrakcjami w Polsce najczęściej jest tak, że są one dostosowane do określonej grupy odbiorców. Znajdą tu dla siebie coś miłośnicy historii, militariów, sztuki, kultury, przyrody, muzyki, rękodzieła, kulinariów i… pieniądza. Jego wartość w ostatnim czasie, co prawda ulega gwałtownej zmianie, ale warto jest poznać miejsce, w którym można uzyskać najważniejsze informacje o inflacji, historii pieniądza i dowiedzieć się wielu ciekawostek, związanych z polskim złotym i nie tylko. Wystarczy odwiedzić Centrum Pieniądza NBP, które ma swoją siedzibę w Warszawie.

Atrakcje turystyczne w Warszawie to wiele wyjątkowych miejsc, które z powodzeniem można odkrywać o każdej porze roku. Nie powinno być, w związku z tym, żadnym zaskoczeniem, że stolica Polski jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków na city break, nie tylko przez Polaków, ale i turystów z zagranicy. Oprócz licznych muzeów i atrakcji, posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę noclegową, a turyści chętnie wybierają apartamenty Warszawa.


Przy okazji wizyty w polskiej stolicy, dobrze jest odwiedzić miejsce, w którym zostały przedstawione najważniejsze fakty i ciekawostki, związane z pieniądzem i kruszcami. To Centrum Pieniądza NBP im. Stanisława S. Skrzypka, które mieści się przy ulicy Świętokrzyskiej 11 w Warszawie. To właśnie w tym miejscu dowiesz się, jaka była historia polskiego złotego, będziesz mógł dotknąć prawdziwej sztabki złota o wartości 2 mln złotych, jak też obejrzysz multimedialną ekspozycję i tysiące wyjątkowych eksponatów, które zostały zgromadzone w jednym miejscu.


Zobacz również: Biroturystyka - nowy trend podróżowania. Gdzie się wybrać?


Centrum Pieniądza NBP Warszawa - najważniejsze informacje


Zbliża się długi weekend majowy, a następnie wakacje. Jeśli nie masz planów na krótką podróż w gronie najbliższych Ci osób, to Warszawa i znajdujące się tu Centrum Pieniądza NBP mogą być naprawdę świetną opcją, z wielu powodów.



fot. Drone in Warsaw / AdobeStock, CC0

Centrum Pieniądza NBP jest jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych w Polsce. To dzieło nie tylko popularyzuje wiedzę ekonomiczną, ale również przypomina o idei jednego z najwybitniejszych prezesów Narodowego Banku Polskiego - Sławomira S. Skrzypka.


Od samego początku Centrum było inwestycją bardzo skomplikowaną i interdyscyplinarną. Wymagało ono połączenia wielu dziedzin, takich jak architektura, ekonomia, historia gospodarcza czy technologia multimedialna. Już od 2008 roku rozpoczęto prace nad projektem, które obejmowały gromadzenie eksponatów, wymianę doświadczeń z podobnymi placówkami na świecie oraz nawiązanie współpracy z ekspertami w różnych dziedzinach.


Kolejne lata to intensywne prace nad projektem architektonicznym, przygotowywanie scenariusza ekspozycji oraz przeprowadzenie konkursu na wykonawcę Centrum. Wszystko po to, by stworzyć miejsce, które nie tylko będzie służyć edukacji, ale również zachwyci swoim wyglądem i nowoczesnością.


W 2011 roku Zarząd NBP podjął decyzję o nadaniu placówce imienia tragicznie zmarłego prezes NBP, Sławomira S. Skrzypka. Od tamtej pory Centrum nosi oficjalną nazwę Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Jest to hołd dla człowieka, który swoją wizją i pracą przyczynił się do powstania tak ważnego miejsca dla polskiej edukacji ekonomicznej.


Sprawdź: Najdziwniejsze muzea w Polsce


Siedziba Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego to ulica Świętokrzyska 11/21 w Warszawie.


Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego zwiedzanie - jakie zbiory i wystawy oferuje to miejsce?


Niezależnie od tego, czy turyści wybierają hotele Warszawa, czy przyjeżdżają na jednodniową wycieczkę z różnych stron Polski, to trzeba podkreślić, że Centrum Pieniądza NBP cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. W swoim planie mają m.in. Łazienki Królewskie, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik oraz właśnie Centrum Pieniądza NBP.


O tym, że jest to wyjątkowa atrakcja i miejsce, najlepiej świadczy sam fakt zorganizowania takiej przestrzeni, w której można znaleźć wiele ciekawych wystaw i zbiorów.



fot. skyradar / pixabay.com, CC0

W 16 salach można m.in. poznać historię pieniądza, poczuć się jak makler giełdowy, wejść do sejfu i zobaczyć jak w środku wygląda bankomat, a także nauczyć się odróżniać falsyfikat od oryginału. Ta tematyka została poruszona na wystawach stałych - a są to:


  • Spotkanie z pieniądzem

  • Antyk-Średniowiecze-Nowożytność

  • Systemy pieniężne

  • Ulica Wielkich Polskich Ekonomistów

  • Bank Centralny

  • Gabinet Numizmatyka

  • Laboratorium autentyczności

  • Skarbiec

  • Wojny 

  • PRL

  • Giełda i rynki finansowe

  • Nowoczesne systemy płatnicze

  • Unie walutowe i gospodarcze

  • Twórca pieniądza i produkcja pieniądza

  • Pieniądz w sztuce

  • Upadek komunizmu.


Warto podkreślić, że zbiory Centrum Pieniądza NBP są niezwykle bogate i związane z historią pieniądza na przestrzeni wieków. Ich zebranie zajęło kilka dobrych lat, ale dzięki temu turyści i mieszkańcy Warszawy mogą je podziwiać na szesnastu salach. Są to zarówno historyczne i współczesne banknoty i monety, ale także takie “perełki”, jak chociażby: waga szalkowa do złotych monet, medale, denar Mieszka, historyczne bilety kassowe, czy hemihekta.


Planujesz city break? Zobacz: City break - pomysły i miejsca na udane wakacje


Centrum Pieniądza NBP bilety i godziny otwarcia


Jeśli zdecydowałeś się na city break w Warszawie i zamierzasz odwiedzić Centrum Pieniądza NBP, to wiedz, że wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatny. Wizyty indywidualne nie wymagają rezerwacji, ale w przypadku większych grup, już tak. Dotyczy to grup szkolnych (do 25 osób włącznie z opiekunami) oraz grup zorganizowanych (od 10 osób). Rezerwacji można dokonać tylko i wyłącznie on-line, poprzez stronę Centrum Pieniądza.


Centrum Pieniądza jest czynne codziennie, z  wyjątkiem poniedziałków i świąt. W czwartki, Centrum Pieniądza jest czynne od 10.00 do 20.00, a w pozostałe dni od 10.00 do 18.00.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Warszawie:



Kamienica no 111a

Kamienica no 111a

Warszawa, ul. Aleja Krakowska

Apartamenty Warszawa
Houseboat-Fello

Houseboat-Fello

Warszawa, ul. Modlińska

Domki Warszawa



Przy okazji eksplorowania stolicy, warto odwiedzić to miejsce. Centrum zainteresuje nie tylko ekonomistów!


Następny artykuł Ferie na półmetku. Górale...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!