Co z paszportami szczepionkowymi? Jest projekt Komisji Europejskiej

Co z paszportami szczepionkowymi? Jest projekt Komisji Europejskiej


Temat wprowadzenia paszportów szczepionkowych jest wciąż aktualny. Być może niebawem poznamy więcej szczegółów, gdyż niektóre europejskie kraje chciałyby, żeby certyfikaty zaczęły obowiązywać już w tegorocznym sezonie letnim. Komisja Europejska przygotowała projekt regulacji w tej sprawie.


Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych budzi wiele kontrowersji. Jednak wszystko wskazuje na to, że powinniśmy się zacząć oswajać z tą nowością. Jeszcze dziś Komisja Europejska ma zaprezentować projekt regulacji w tej sprawie na konferencji po posiedzeniu kolegium komisarzy.

Przypomnijmy, że te specjalne certyfikaty miałyby m.in. ułatwić podróże tym, którzy zaszczepili się już przeciw COVID-19, są ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa.


Paszporty szczepionkowe. Podstawowe informacje


Zdaniem twórców aplikacja Travel Pass ma pomóc ożywić ruch turystyczny w trakcie i po pandemii. Będzie ona cyfrowym paszportem, zawierającym informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Prawdopodobnie będą w niej także podstawowe informacje dotyczące przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.


Morskie Klimaty Domki i Apartamenty

Morskie Klimaty Domki i Apartamenty

Krynica Morska, ul. Rybacka

Domki 8.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pensjonat Brzozowy Gaj

Pensjonat Brzozowy Gaj

Karpacz, ul. Sadowa

Pensjonaty 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
WILLA SZARA SOWA B&B

WILLA SZARA SOWA B&B

Stare Juchy, ul. Gorło

Pensjonaty


Projekt regulacji w sprawie paszportów szczepionkowych


Temat paszportów szczepionkowych budzi wiele kontrowersji. Jednak na wprowadzenie tych dokumentów liczy bardzo branża turystyczna, która mocno ucierpiała w czasie pandemii. Są kraje,  które znaczną część wpływów do swojego budżetu zawdzięczają właśnie turystyce. Mowa tu między innymi o Hiszpanii, Chorwacji czy Grecji. Władze tych państw  mają nadzieję na to, że certyfikaty zaczną obowiązywać już w tegorocznym sezonie letnim. Czy tak się stanie?

- Komisja Europejska jest jednak zdecydowana, żeby wprowadzić certyfikaty szczepień przed wakacjami, tak aby umożliwić ludziom urlopy. Kwestia, która budzi wiele kontrowersji na poziomie politycznym to to, czy szczepionki rosyjskie i chińskie również mają uprawniać do podróży. Komisja czeka na stanowisko krajów członkowskich w tej sprawie i liczy się z tym, że może ono uwzględniać nie tylko kwestie medyczne, ale też polityczne – czytamy w WP wypowiedź wysokiej rangi urzędnika KE, anonimowo cytowanego przez PAP.

Dokument ma umożliwić uniknięcie kwarantanny zarówno osobom szczepionym, jak i tym, które jeszcze nie przyjęły szczepionki. Do wypracowania nadal pozostaje jednak wiele szczegółów. I dotyczą one różnych kwestii. Między innymi te dotyczące testów – jakie ich rodzaje miałby uwzględniać taki certyfikat? Niektóre kraje proponują żeby były to szybkie testy antygenowe, inne z kolei uważają je za niedokładne. Czy uda się w tej sferze osiągnąć porozumienie?

Nie brakuje też głosów sprzeciwu ukazujące problem dyskryminacji osób, które z powodu ogólnych problemów z dostawami szczepionek, byłyby dyskryminowane również ze względu na swoje dalekie miejsce w kolejce do otrzymania preparatu.


Apartamenty Kornaje

Apartamenty Kornaje

Szczawnica, ul. Biała Woda

Apartamenty 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Agroturystyka Pod Jabłonią

Agroturystyka Pod Jabłonią

Kazimierz Dolny, ul. Celejów

Agroturystyka 9.9
Willa Pod Reglami

Willa Pod Reglami

Zakopane, ul. Krzeptówki Potok

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Paszporty szczepionkowe – w jakiej formie?


Forma wydawanego certyfikatupaszportu szczepionkowego, to kolejny temat, co do którego poszczególne kraje mają swoją wizję.

I choć w założeniu certyfikat ma być cyfrowy, należy zastanowić się nad tym, czy wszystkie kraje Unii Europejskiej są w stanie stworzyć system odczytu takich certyfikatów w tak krótkim czasie. Czy uda się tego dokonać w przeciągu najbliższych miesięcy, tak by latem działał w całej Unii Europejskiej? Może się więc okazać, że paszport będzie występował w formie papierowej.

Warto wiedzieć także o tym, że propozycja Komisji Europejskiej musi zostać przyjęta przez Radę i europarlament. Czy tak się stanie? Dowiemy się w najbliższej przyszłości.


Źródło: PAP, Wirtualna PolskaNastępny artykuł Domki na majówkę....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej