Paszporty szczepionkowe. Kiedy i gdzie zaczną obowiązywać?

Paszporty szczepionkowe. Kiedy i gdzie zaczną obowiązywać?


Pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych budzi wiele kontrowersji. Jednak wszystko wskazuje na to, że powinniśmy się zacząć oswajać z tą nowością. Prace nad aplikacją już trwają. W marcu br. mają ruszyć testy. Na co powinniśmy się przygotować? Czy czekają nas duże utrudnienia w podróżowaniu?

O wprowadzeniu paszportów zdrowotnych mówi się już od kilku miesięcy. Jednak mimo upływu czasu, pomysł ten nadal budzi wiele kontrowersji. Jak wynika z doniesień medialnych, organizacja IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, pracowała nad pewnego rodzaju aplikacją Travel Pass od listopada. Dosłownie za chwilę, bo już w marcu br. aplikacja wchodzi w fazę testów. Wszystko wskazuje więc na to, że dość szybko wejdzie ona do normalnego życia.


Co to oznacza dla nas? O czym powinniśmy wiedzieć?


Zdaniem twórców aplikacja Travel Pass ma pomóc ożywić ruch turystyczny w trakcie i po pandemii. Będzie ona cyfrowym paszportem, zawierającym informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Prawdopodobnie będą w niej także podstawowe informacje dotyczące przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.

Aplikację Travel Pass od marca ma testować łącznie nawet 40 linii lotniczych z całego świata.


Dania zadeklarowała chęć wprowadzenia paszportów szczepionkowych


Jak możemy zaobserwować, coraz więcej krajów w Europie i na świecie decyduje się zwalniać osoby zaszczepione z koniecznych na wjeździe testów i kwarantanny. Przez cały czas władze szukają pomysłów na to, by jak najszybciej móc wrócić do normalności. I tu wielu ekspertów uważa, że sprawę znaczenie ułatwiłyby tzw. paszporty szczepionkowe.

Jako pierwsza, chęć wprowadzenia takiego dokumentu zadeklarowała Dania. Jak pisze WP, cyfrowe paszporty szczepionkowe zostaną wprowadzone w Danii od końca lutego. Będą one potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych.

Na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami pracodawców, Morten Bodskov - pełniący obowiązki ministra finansów Morten Bodskov mówił o tym, że początkowo dane o zaszczepieniu będą dostępne na stronie internetowej sundhed.dk, a następnie za 3-4 miesiące powstanie "kompletne rozwiązanie technologiczne".

Jak przekonywał Morten Bodskov, „Dodatkowy cyfrowy paszport w telefonie pokaże, kiedy zostałeś zaszczepiony.” A Dania może być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie.

Niewykluczone jednak, że na podróżach służbowych się nie skończy. Bo jak stwierdzono podczas konferencji, w przyszłości taki zdrowotny paszport może posłużyć także jako przepustka czy wejściówka na festiwal, konferencje czy wydarzenie sportowe.

Dania nie jest jedynym krajem, który jest pozytywnie nastawiony do paszportów szczepionkowych. Równie optymistycznie postrzega je Grecja.

Odmiennego zdania jest natomiast Światowa Organizacja Zdrowia, której szef europejskiego oddziału - Hans Kluge, twierdzi, że „zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości".

Następny artykuł Ustronne miejsca na weekend...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!