Dolina Izery - wyjątkowa propozycja na spokojny urlop

Dolina Izery - wyjątkowa propozycja na spokojny urlop

Marzy Ci się spokojny urlop? Chcesz uniknąć turystycznego zgiełku? Pragniesz cieszyć się pięknem gór i miejsca, w którym przebywasz? Jeśli na każde pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to Dolina Izery będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Góry obok morza, to najchętniej wybierane miejsce na wakacyjny wypoczynek. Co ważne, najczęściej wybieramy te najpopularniejsze miejsca i co za tym idzie - oblegane przez turystów. Wiedz, że w naszych wspaniałych górach, znajdziesz wiele propozycji, które pozwolą Ci spędzić urlop w ciszy i spokoju. Jeżeli kochasz góry, a chcesz odkryć coś niezwykłego i wspaniałego, to Dolina Izery będzie w tym przypadku idealną propozycją. Dlaczego?

 

 

fot. kdzwonek / pixabay.com, CC0


Dolina Izery - najważniejsze informacje


Na pierwszą myśl, gdy usłyszymy hasło “Dolina Izery”, możemy wiedzieć niewiele. Warto podkreślić, że jest to jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów w Sudetach. Do Doliny Izery należy zaliczyć przede wszystkim szczytowe, jak i płaskie fragmenty Gór Izerskich, które również w dużym stopniu stanowią region nieodkryty, aczkolwiek idealny na wakacyjny urlop. To idealne miejsce dla osób, spragnionych ciszy, spokoju i bliskości przyrody. 

 


A skoro już o przyrodzie mowa, to warto podkreślić, że w celu jej ochrony, w 2000 roku w tym właśnie miejscu został utworzony Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery. Jego głównym celem jest przede wszystkim zachowanie w stanie nienaruszonym roślin, stanowiących relikt po okresie zlodowacenia oraz cenne gatunki fauny. 


Do powstania tutejszych torfowisk w dużej mierze przyczyniły się dwa najważniejsze zjawiska - duża ilość opadów atmosferycznych oraz zwiększona stagnacja wody, spowodowana wyrębem lasów iglastych na tym terenie. Ze względu na wygląd, bardzo często porównuje się je do syberyjskiej tundry. Mimo swej wyjątkowości, Dolina Izery nie została jeszcze zadeptana przez turystów. Izerskie torfowiska zaczęły rozwijać się już pod koniec epoki lodowcowej, co sprawia, że najgłębsze pokłady osiągają wiek 11 tysięcy lat. Natomiast model roślinności torfowiskowej występującej w rezerwacie został udostępniony w Ogrodzie Dydaktycznym Izery Trzech Żywiołów w Nadleśnictwie Świeradów w Świeradowie-Zdroju.

 

 

fot. aneczka81 / zdjecia.nocowanie.pl


Uroku temu miejscu dodaje przede wszystkim lokalizacja tuż przy granicy z Czechami, dzięki czemu, podczas wypoczynku w regionie Gór Izerskich, możemy zorganizować krótką lub nieco dłuższą wycieczkę do naszych sąsiadów. 


Oprócz wspomnianych torfowisk, teren rezerwatu Doliny Izery obfituje w wiele cennych okazów roślin, takich jak np. rosiczka, widłaczek torfowy, czy arnika górska. Na tym obszarze występuje również duża różnorodność gatunków zwierząt, w tym ptaków.


Najzimniejsze miejsce w Polsce


Jeśli zdecydujesz się na wypoczynek w tym właśnie miejscu, to wiedz, że w Dolinie Izery znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce, w którym nawet w upalne dni, potrafi być naprawdę chłodno. Mowa tu oczywiście o Hali Izerskiej, czyli górskiej łące w dolinie rzeki Izery na wysokości ponad 850 metrów, położonej w zachodniej części Sudetów w Górach Izerskich. 


Jest to na pewno najzimniejsze miejsce na Dolnym Śląsku i jedno z najzimniejszych miejsc w kraju. Dlatego też właśnie to miejsce określa się mianem “polskiej Syberii”. Warto podkreślić, że zdarzały się sytuacje, że w środku lata temperatura nie była w stanie przekroczyć tutaj -6 stopni Celsjusza. Dlaczego jest tu tak zimno? Wszystkim spadkom temperatury sprzyja ukształtowanie terenu, bo Hala Izerska, co warto zaznaczyć, jest otoczona ze wszystkich stron przez góry. To idealne miejsce dla osób, które chcą się ochłodzić, ale nie tylko.


Sprawdź: Najzimniejsze miejsca w Polsce


Dlaczego warto wybrać Góry Izerskie?


Góry Izerskie to region, znajdujący się na granicy Polski i Czech. Zajmują około 1 tys. km2, z czego polska część to „zaledwie” 400 km2. Granicę pomiędzy naszymi krajami wyznacza rzeka Izera (na około 15 kilometrach). To właśnie od niej wzięła się nazwa całego pasma górskiego. Nazwa pochodzi od celtyckiego słowa isiras, co można tłumaczyć jako szybki, silny i bystry.  Po czesku rzeka nazywa się Jizera, a samo pasmo górskie Jiserskie hory.

 

 

fot. kkikinika / pixabay.com, CC0


Góry Izerskie wodą stoją. To majestatyczna Izera, wartkie potoki i małe strumienie, ale też olbrzymie tereny podmokłe - i to właśnie w tym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego. Tu, oprócz malowniczych widoków górskich, możemy korzystać ze wszelkich przyjemności i atrakcji, które możemy spotkać w górach. W okolicy Świeradowa Zdroju i Czerniawy Zdroju można spotkać wody mineralne. Te bogate w wapń i magnez wody są wykorzystywane w leczeniu chorób układu krążenia i ruchu, a także wielu alergii.


Warto również w tym miejscu wspomnieć, że w Górach Izerskich, na Hali Izerskiej, znajdowała się niegdyś osada, która została całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych. Chatka Górzystów to schronisko turystyczne mieszczące się na Hali Izerskiej, gdzie istniała kiedyś wieś Gross-Iser. Budynek schroniska, w którym mieściła się szkoła, i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością.


Budynek schroniska powstał około 1938 roku, jako druga szkoła w miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. W dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Tuż obok szkoły stała dzwonnica.fot. prawdaczyfalsz / zdjecia.nocowanie.pl


W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Budynek szkoły zaadaptowano na schronisko w połowie lat 80. XX wieku. Początkowo było to jedynie studenckie schronisko, należące do studentów z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry.


Poznaj: Góry Izerskie - najpiękniejsze szlaki


Noclegi w Górach Izerskich


Najwięcej obiektów noclegowych w Górach Izerskich należy do kategorii kwatery i pokoje. Zwykle oferta obejmuje nocleg w pokoju z łazienką oraz dostępem do części wspólnych, jak na przykład kuchnia, pokój dzienny, plac zabaw i miejsce na grilla mieszczące się na terenie posesji. Ceny są bardzo przystępne dla kieszeni turysty – zaczynają się od 25 zł za usługę.


Inną popularną kategorią są apartamenty, na które decydują się osoby, które chciałyby korzystać z większej przestrzeni oraz prywatności. 


Średni koszt noclegu w Górach Izerskich wynosi 160 zł i zależy od czynników takich jak lokalizacja, standard czy kategoria wybranego obiektu. Można znaleźć miejsca, gdzie ceny są o wiele niższe – w takim przypadku warto sprawdzić oferty obiektów z kategorii pensjonaty. Koszt noclegu może wtedy wynieść od 25 zł wzwyż.Widogruszka

Widogruszka

Grudza, ul. Grudza

Domki
Izerska zagroda

Izerska zagroda

Świeradów Zdrój, ul. Gierczyn

Agroturystyka 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
U Stachosa

U Stachosa

Świeradów-Zdrój, ul. Wyszyńskiego

Kwatery i pokoje 9.8
Sprawdź popularne oferty noclegów w Górach Izerskich


Mamy nadzieję, że treść tego artykułu zachęci Was do zaplanowania urlopu w Dolinie Izery i całych Górach Izerskich. To wyjątkowe miejsce, które warto odkryć nie tylko latem.Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej