Dolina Pałaców i Ogrodów - świetny pomysł na magiczną wycieczkę

Dolina Pałaców i Ogrodów - świetny pomysł na magiczną wycieczkę

Szukasz pomysłu na magiczną wakacyjną wycieczkę? Planujesz kolejny romantyczny wyjazd, ale wydaje ci się, że byłeś już wszędzie? Jesteś pasjonatem historii albo po prostu masz trochę wolnego czasu podczas urlopu na Dolnym Śląski? Sprawdź koniecznie, co oferuje Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej!

Dolina Pałaców i Ogrodów – gdzie leży i czym właściwie jest? 


Dolina Pałaców i Ogrodów leży w zachodniej części Dolnego Śląska, a dokładnie na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Ten cudowny region oferuje turystom cudowną atmosferę. Znajdziemy tu niezwykłe malownicze krajobrazy, świetne możliwości aktywnego wypoczynku oraz magiczne zakątki, w których czas płynie wolnej, a architektura zachwyca. Jedną z najpopularniejszych atrakcji okolicy jest właśnie Dolina Pałaców i Ogrodów. To bajkowa i unikalna na skalę europejską przestrzeń, na której znajdziemy około 30 pięknych zamków, pałaców oraz dworów. Architektoniczne bogactwo w połączeniu z klimatycznymi parkami krajobrazowymi tworzy niesamowitą atmosferę. Przyroda łączy się tu z historią i sztuką, gwarantując nam podróż pełną wrażeń. 


Malowniczy zakątek na Dolnym Śląsku często porównywany jest do francuskiej Doliny Loary i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Dlatego też możemy być pewni, że na trasie wycieczki czekają na nas same niezwykłe miejsca. Które obiekty z Doliny Pałaców i Ogrodów powinniśmy odwiedzić? Najlepiej wszystkie, jednak kilka zasługuje na szczególną uwagę. 


Pałac na Wodzie w Staniszowie


Piękny pałac we wsi Staniszów został wzniesiony najprawdopodobniej około 1786 roku i początkowo służył jako dworek wypoczynkowy księcia Henryka XXXVIII von Reussea. Po jego śmierci pałac został powiększony o skrzydło wschodnie, natomiast w XX wieku dodano przybudówkę południowo-zachodnią. Obecnie na terenie pałacu mieści się hotel i restauracja, w której możemy skosztować przede wszystkim lokalnych potraw. Rozwija się tu także działalność kulturalna. Regularnie obywają się tu koncerty z cyklu “Muzykalia Staniszowskie”, a także inne wydarzenia kulturalne. Pałac jest otoczony przez piękny park, oferujący malowniczą i romantyczną przestrzeń do spacerów. 


Pałac Wojanów W oddalonym o zaledwie 10 kilometrów od Jeleniej Góry Wojanowie możemy zobaczyć kolejny przepiękny pałac. W cichej i malowniczej wsi turystów zachwyca pochodzący z około XVII wieku zabytek. Pałac w Wojanowie, podobnie jak inne zabytkowe budynki w regionie może pochwalić się burzliwą historią. Pierwotnie został on wzniesiony jako renesansowy dwór przez ówczesnego właściciela majątku. Już podczas wojny 30-letniej został on zniszczony przez wojska szwedzkie, a następnie odbudowany już w stylu barokowym. W późniejszych latach pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W XIX wieku posiadłość znajdowała się w rękach Karla Albrechta Ike, który przebudował pałac w stylu neogotyckim, zyskując piękną romantyczną rezydencję dworską. W XX wieku została ona splądrowana i zaczęła popadać w ruinę. Dobrym rokiem dla pałacu okazał się 2004 kiedy to budynek został pięknie odrestaurowany. Odnowione zostały także inne pobliskie obiekty, w tym stajnia, wozownia oraz oficyna. Turystów do odwiedzin w okolicy powinien skusić również piękny romantyczny park krajobrazowy z odtworzonymi ścieżkami i promenadami spacerowymi. 


Dziś we wnętrzu wojanowskiej rezydencji mieści się nowoczesny hotel, spa, restauacja oraz centrum konferencyjne. 


Sprawdź noclegi w okolicy Wojanowa:


Ruiny zamku Chojnik w Jeleniej Górze 


Kolejnym interesującym punktem na mapie Doliny Pałaców i Ogrodów są ruiny zamku Chojnik znajdujące się w Jeleniej Górze. Położone na szczycie Góry Chojnik wznoszącej się 627 m n.p.m. górują malowniczo nad Kotliną Jeleniogórska, oferując nam to, co najlepsze: niezwykły klimat, piękne widoki oraz interesującą historię! Zamek w Jeleniej Górze został wzniesiony w XIV wieku za sprawą księcia Bolka II. Doskonale obronne położenie sprawiło, że twierdza nigdy nie została zdobyta. Znacznie trudniej było jednak oprzeć się siłom natury. W 1675 roku zamek spłonął wskutek uderzenia piorunem. 


Obecnie ruiny zamku udostępnione są dla zwiedzających przez cały rok. Spacerując po pozostałościach warowni, możemy podziwiać dzieciniec, zajrzeć na szczyt wieży widokowej oraz sprawdzić co skrywają korytarze zamku. Planując wizytę w ruinach, warto sprawdzić harmonogram okolicznych imprez. Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik organizuje bowiem interesujące turnieje rycerskie. 


Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie

Nowy Sącz, ul. Lwowska

Zabytki 10.0


Sprawdź noclegi w Jeleniej Górze i zaplanuje naprawdę udany weekend!


Pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze 


Pośród największych atrakcji znajdujących się na terenie Jeleniej Góry możemy odkryć m.in. malowniczo położone Cieplice – uzdrowisko cieszące się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Wśród najciekawszych obiektów, jakie znajdziemy w okolicy, z całą pewnością należy wymienić piękny Pałac Schaffgotschów. Imponująca rezydencja została wybudowana w latach 1784-88 przez księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha, w miejscu poprzedniego renesansowego dworu – którego elementy wykorzystano w budowaniu nowego budynku.


Dziś we wnętrzu pałacu mieści się wydział Politechniki Wrocławskiej. Nadal można go jednak podziwiać i to nie tylko zewnątrz, ale także od środka. Zwiedzając pałac, będziemy mogli zobaczyć wiele oryginalnych, klasycystycznych urządzeń pamiętających czasy swoich pierwszych właścicieli (m.in.: posadzki, obicia ścian, plafony i boazerie). Na szczególną uwagę zasługuje sala balowa z bogato zdobionym sufitem, parkietem oraz ścianami. W sali Niebieskiej i Lustrzanej znajdziemy natomiast oryginalne piece, meble oraz sztukaterie. 


Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU

Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU

Jelenia Góra, ul. Piotra Ściegiennego

Hotele 7.0
Kwatery 42

Kwatery 42

Jelenia Góra, ul. Zjednoczenia Narodowego

Kwatery i pokoje 9.6


Sprawdź noclegi w Jeleniej Górze!


Pałac Paulinum w Jeleniej Górze 


To nadal nie koniec pięknych pałaców, które możemy znaleźć, odwiedzając Jelenią Górę! Jednym z najpiękniejszych obiektów kryjących się w mieście jest Pałac Paulinum. Został on wzniesiony w XIX wieku niemal w samym centrum na szczycie wzgórza parkowego. Według wielu turystów uznawany jest za prawdziwą perłę i architektoniczną wizytówkę Jeleniej Góry. Piękny pałac otacza także malowniczy park krajobrazowy stanowiący świetne miejsce na długie spacery. 


Neorenesansowa rezydencja mieści obecnie luksusowy hotel oraz restaurację. Poza stylowym wnętrzem zdobionym stylizowaną na średniowieczną i renesansową ornamentyką warto odwiedzić także taras widokowy. Rozciągają się z niego bowiem piękne widoki na pobliski park oraz znajdujące się w tle Karkonosze górujące nad okolicą.


Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich 


Szukając ciekawego miejsca na wakacje, powinniśmy wziąć pod uwagę wizytę na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tam wyjątkowe kolorowe jeziorka (uznane za jeden z naturalnych cudów Polski), interesujące formy skalne oraz wiele pięknych widoków. Na liście ciekawych atrakcji znajdzie się także Zamek Bolczów. Ruiny średniowiecznej warowni znajdują się na skalistym granitowym wzgórzu zaledwie 15 kilometrów od Jeleniej Góry. Położone w urokliwym zakątku oraz otoczone drzewami stanowią jedną z największych atrakcji w Janowcach Wielkich


Zamek został wybudowany najprawdopodobniej około 1375 roku, następnie przebudowano go na renesansową rezydencję, natomiast w XVII wieku został zajęty i spalony przez wojska Szwedzkie. Dziś zwiedzając ruiny, możemy zobaczyć trzy główne części budowli. Na zamek średniowieczny składają się mury obwodowe, czworoboczna wieża oraz budynek mieszkalny, część XV-wieczną stanowią dwa dziedzińce oraz mury z otworami strzelniczymi. Natomiast w skład części XVI-wiecznej wchodzą mury barbakanu oraz brama wjazdowa. Klimatyczna okolica stanowi świetne miejsce na spacer całą rodziną. 


Apartament Maja 37

Apartament Maja 37

Janowice Wielkie, ul. 1 Maja

Apartamenty 9.8
Smyrkowy Dom

Smyrkowy Dom

Janowice Wielkie, ul. Mikołaja Reja

Domki 9.8
Wierzbowy Jar

Wierzbowy Jar

Janowice Wielkie, ul. Mniszków

Domki 10.0

Sprawdź noclegi w okolicy i odkryj piękne zakątki Rudawa Janowickich! 

 

Zamek i Pałac Dębowy w Karpnikach 


Kolejny ciekawym zabytkiem będącym częścią Doliny Pałaców i Ogrodów jest Zamek w Karpnikach. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy pewien rycerz postanowił wznieść  w tym miejscu założenie obronne. Od tamtego czasu budowla wielokrotnie zmieniała właścicieli, a co za tym idzie także styl architektoniczny. Dziś zamek reprezentuje neogotyk angielski. 


Obecnie zamek jest własnością prywatną i nie można zwiedzać jego wnętrza. Nie powinno nas to jednak odwieść o wizyty w Karpnikach. Budynek ukryty pośród drzew wygląda naprawdę pięknie i warto zobaczyć go, chociażby z daleka. Najlepszym momentem na spacer po okolicy będzie wiosna, gdy przyroda będzie budziła się do życia oraz jesień – wtedy bowiem uroku okolicy dodadzą pokryte charakterystyczną paletą barw drzewa. Goszcząc z wizytą w Karpnikach, powinniśmy odwiedzić także Pałac Dębowy. Charakterystyczny dworek wzniesiono na planie prostokąta, z murowaną wieżyczką oraz wysokimi dachami stanowi okoliczną perełkę architektury XIX-wiecznej. Rezydencje otacza piękny ogród pełen unikatowych gatunków (w tym sprawdzona aż z Afryki Wschodniej sadzonkę fiołka), oferując zwiedzającym naprawdę piękne widoki i cudowną atmosferę.


Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również