Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!

Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!

Pośród najpiękniejszych zabytków naszego kraju możemy wymienić kilka klimatycznych ruiny dawnych zamków. Najpopularniejsze z nich znajdziemy w Czorsztynie. Chęcinach czy Podzamczu. Warto jednak zobaczyć kilka mniej znanych ruiny, o których mogliście nigdy nie słyszeć!

Lista najpiękniejszych polskich zamków jest dość długa. Podobnie sytuacja wygląda z zamkami, które na przestrzeni lat obróciły się w ruinę. Malowniczo położone, klimatyczne oraz owiane aurą tajemnicy przyciągają i fascynują turystów. Stanowią ciekawe kierunki podróży, a  nieraz mogą zaskoczyć swoją historią i lokalnym legendami. Wiele z nich stanowi punkty obowiązkowe niejednej wycieczki. Czy jednak znacie je wszystkie? Zajrzyjcie na naszą listę najciekawszych i mniej znanych ruin w Polsce. Sprawdźcie, czy znacie je wszystkie.


Ruiny Zamku Sobień koło Sanoka


Sanok jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miast na Podkarpaciu. To świetne miejsce na wakacje czy długi weekend, w którym znajdziemy wiele interesujących miejsc. Osoby decydujący się na urlop w okolicy wiedzą, że powinny odwiedzić Zamek wraz z Muzeum Historycznym ze słynną Galerią Zdzisława Beksińskiego oraz klimatyczny Skansen Budownictwa Ludowego. Nie wszyscy jednak wiedzą o zakątku znajdującym się w niewielkiej miejscowości Załuż! Ruiny Zamku Sobień położone na wzgórzu Sobień są jednymi z ciekawszych ruin znajdujących się w regionie. Stanowią one pozostałości średniowiecznej warowni wzniesionej w XIII wieku. Zadaniem zamku była ochrona szlaku przebiegającego wzdłuż doliny Sanu. W czasach swojej świetności zamek gości w swoich murach samego króla Władysława Jagiełło wraz z trzecią żoną Elżbietą Granowską. Twierdza zaczęła popadać w ruinę już w XVI wieku, gdy została zniszczona przez Węgrów. Dopiero w latach 90. XX wieku pozostałości zamku zostały przystosowane do zwiedzania. Warto odwiedzić ten zakątek nie tylko ze względu na ruiny, ale także malowniczy widok na Dolinę Sanu.


Atrakcyjne noclegi w okolicy Zamku Sobień: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Sanoka


Ruiny Zamku w Bodzentynie


W poszukiwaniu zachwycających i ciekawych ruiny warto udać się przede wszystkim do województwa świętokrzyskiego. Tam znajdziemy między innymi imponujące ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach. Podczas zwiedzania okolicy możemy odwiedzić także Bodzentyn. Spokojna miejscowość położona około 29 kilometrów od Kielc, idealna nadaje się na ciekawą jednodniową wycieczkę. Zaglądając do klimatycznego Bodzentyna, powinniśmy zobaczyć największą okoliczną atrakcję – ruiny średniowiecznego zamku znajdujące się na pobliskiej skarpie. Ze wznoszącej się w tym miejscu twierdzy pozostały jedynie fragment ścian z resztkami kartuszy herbowych, okien oraz portal bramy wjazdowej. Pozostałości zamku tworzą jednak interesujący widok, dla którego warto udać się na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową! Zamek w Bodzentynie został wybudowany w XIV wieku, a na przestrzeni kolejnych lat pełnił funkcję między innymi rezydencji biskupów krakowskich. Lokalna atrakcja należy do najciekawszych ruiny w województwie świętokrzyskim. O czym nie każdy wie!


Atrakcyjne noclegi w Bodzentynie:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Okolice Kielc na weekend - najlepsze pomysły na jednodniowe wycieczki


Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich


Rudawy Janowickie warto odwiedzić z kilku powodów. Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego czekają na nas atrakcyjne szlaki turystyczne, ładne widoki, cisza i spokój, a także charakterystyczne Kolorowe Jeziorka. Na liście atrakcji, które powinniśmy zobaczyć podczas wizyty w okolicy, znajdują się także ciekawe ruiny zamku! Będąc w Janowicach Wielkich warto wybrać się na spacer do Zamku Bolczów. Okazałe pozostałości średniowiecznej warowni położone są na okolicznym granitowym wzgórzu i prezentują się naprawdę malowniczo. Klimatyczne ruiny znajdują się w urokliwym i spokojnym zakątku i należą do najciekawszych miejsc znajdujących się w Rudawach Janowickich. Ruiny mogą pochwalić się także ciekawą historią. Warownia została wybudowana najprawdopodobniej około 1375 roku, natomiast w późniejszych latach została przebudowana na renesansową rezydencję. W XVII wieku zamek został zajęty przez wojska Szwedzkie, a następnie spalony. 


Obecnie zwiedzając te ciekawe ruiny, będziemy mogli rozróżnić trzy główne części budynku. Pierwszą część stanowi zamek średniowieczny złożony z murów obwodowych, czworobocznej wieży oraz budynku mieszkalnego. Drugim elementem zamku jest część XV-wieczna, w skład której wchodzą dwa dziedzińce i mury z otworami strzelniczymi. Trzecią część ruiny stanowi część pochodząca z XVI wieku. Składa się ona z murów barbakanu oraz bramy wjazdowej.


Atrakcyjne noclegi w Rudawach Janowickich:


Smyrkowy Dom

Smyrkowy Dom

Janowice Wielkie, ul. Mikołaja Reja

Domki Janowice Wielkie 9.9
Maja 37

Maja 37

Janowice Wielkie, ul. 1 Maja

Domki Janowice Wielkie 9.9


Sprawdź także inne atrakcyjne miejsca noclegowe w Rudawach Janowickich


Zobacz także: 



Zamek Pieniński w Krościenku nad Dunajcem


Pieniny słyną z dwóch malowniczo położonych warowni. Zamek w Niedzicy oraz Zamek Czorsztyn stanowią jedne z najpopularniejszych atrakcji w okolicy. Warto jednak pamiętać, że w Pieninach znajduje się ciekawe i mniej znane ruiny. Pozostałości Zamku Pienińskiego położone są na szlaku turystycznym prowadzącym na Sokolicę. Na trasie znajdują się niewielkie ruiny, które może i nie robią szczególnie wrażenia, jednak stanowią ciekawe urozmaicenie górskiej wędrówki. Dodatkowo miejsce to może pochwalić się ciekawą historią. Zamek został wzniesiony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku i przez lata pełnił funkcję strażniczą – w przypadku ataku sił nieprzyjaciela w zamku mógł się ukryć możnowładca wraz ze swoim dworem. Z ruinami Zamku Pienińskiego związane jest także kilka ciekawych historii. Według niektórych przekazów w trakcie najazdu Tatarów w 1287 roku, w zamku miała ukrywać się św. Kinga. Dla upamiętnienia jej pobytu w Pieninach, w okolicznej grocie umieszczono figurkę, przy której obywają się msze święte w jej intencji. Koleiną ciekawostką jest fakt, że przed I wojną światową w ruinach zamku znajdowała się Pustelnia Pienińska i była zamieszkana przez prawdziwego pustelnika.


Atrakcyjne miejsca noclegowe w Krościenku nad Dunajcem:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krościenku nad Dunajcem


Zobacz także: 



Zamek krzyżacki Radzyniu Chełmińskim


Zamki Krzyżackie należą do najpiękniejszych oraz najciekawszych zabytków w całym kraju. Wśród najpopularniejszych warto wymienić przede wszystkim zamki w Malborku, Gniewie, Golubiu, Kwidzynie czy Giżycku. Warto jednak pamiętać także o mniej znanych zachowanych pozostałościach po działalności Zakonu Krzyżackiego w naszym kraju. Jednym z nich są m.in.: ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim. W miejscowości położonej 20 kilometrów od Grudziądza będziemy mogli zobaczyć ładne i ciekawe pozostałości murowanej budowli krzyżackiej. Zamek został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku w miejscu drewniano-ziemnego grodu księstwa mazowieckiego. Na przestrzeni kolejnych lat warownia kilkukrotnie przechodziła pod kontrolę krzyżaków i sił polskich. Walki o zamek trwały do Potopu Szwedzkiego, gdy mury budynku zostały poważnie uszkodzone. W XVIII wieku ocalałe pozostałości zamku pełniły funkcje pruskiego biura. Trwało to jednak tylko do 1776 roku, gdy zamek w Radzyniu Chełmińskim został opuszczony, a mury zaczęto rozbierać dla pozyskania materiałów budowlanych. Radzyński zamek może pochwalić się także filmową karierą. Na jego terenie kręcono bowiem sceny do produkcji zatytułowanej „Pan Samochodzik i Templariusze”.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Ruiny Zamku Stary Książ w Wałbrzychu


Wśród najpiękniejszych zamków oraz zakątków Dolnego Śląska koniecznie należy wymienić malowniczo położony Zamek Książ. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zamków nie tylko w województwie dolnośląskim, ale w całym kraju. Nie jest to jednak jedynie ciekawe miejsce, które możemy zobaczyć w pobliżu. Decydując się wizytę w okolicy koniecznie powinniśmy się udać na spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym. Podczas naszej wyprawy warto zobaczyć m.in.: Ruiny Zamku Stary Książ. Stanowią one pozostałość XVIII-wiecznej rezydencji, która powstała w miejscu dwóch innych budowli. Do dziś przetrwały skromne fragmenty dawnego zamku: elementy budynku głównego, kaplicy oraz wieży. Swego czasu we wnętrzu rezydencji mieściły się sale reprezentacyjne, zbrojownia, sala sądowa, sypialnie, a także izba więzienna i izba tortur. Ruiny otoczone zielonymi drzewami parku krajobrazowego tworzą ładny widok, który warto wziąć pod uwagę podczas aktywnego wypoczynku.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 10 najciekawszych parków krajobrazowych w Polsce


Następny artykuł Jak będzie wyglądała...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!