Dwernik Kamień - Bieszczady
10 /10

Ocena na podstawie 10 opinii

Dodaj opinię

Opinie (10)

10 Rewelacyjny
Dodaj opinię
 • 10
  Tom

  Zacne panoramy!

 • 10
  Anka

  Cos czuje ze na wiosne tam zawitam ;)

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Dwernik Kamień to niezwykle atrakcyjna góra zlokalizowana na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, na granicy, ale poza terenem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To widokowy szczyt o wysokości 1004 m n.p.m., między miejscowościami Zatwarnica i Nasiczne. Co ciekawe, Dwernik Kamień stanowi także północne żebro Połoniny Wetlińskiej, której masyw sięga aż do doliny Sanu.

Na Dwerniku Kamieniu można spotkać wszystkich dziko żyjących mieszkańców bieszczadzkich lasów. Dlatego też, jest to miejsce cenne pod kątem przyrodniczym. Świadczy o tym również fakt, że wraz z  Ciśniańsko-Wertlińskim Parkiem Krajobrazowym jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO "Karpaty Wschodnie" i stanowi Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000, w obu dyrektywach, czyli ptasiej (OSO) i siedliskowej (SOO) "Bieszczady".

 

Wieś Dwernik - Bieszczady

 

Bieszczady są bardzo atrakcyjne dla turystów. Region oferuje ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, zobaczcie np. atrakcje w Bieszczadach i ma dużą bazę noclegową. Planując wypoczynek w pobliżu góry Dwernik Kamień, koniecznie wejdźcie na: Dwernik noclegi. Z tej wsi macie zaledwie 6 km na szczyt z piękną panoramą. W miejscowości tej oprócz ciekawych szlaków turystycznych, są też wciągające ścieżki przyrodniczo-historyczne, a także trasy dla miłośników dwóch kółek. Tam czas płynie wolniej, a ludzie są bardzo życzliwi.

Warto jednak zaznaczyć, iż Dwernik, podobnie jak, pobliskie Nasiczne i Zatwarnica, czy też bardziej oddalone miejscowości tj.  Wołkowyja, Czarna Góra i Baligród nie są tak popularne jak Solina, czy Wetlina. Lokalizacje te polecamy osobom, które nade wszystko cenią sobie ciszę i spokój oraz lubią ustronne, malownicze miejscówki z dala od turystycznego zgiełku.

Mało kto wie, że podkarpacka wieś Dwernik położona w powiecie bieszczadzkim nad potokiem o tej samej nazwie, jest jednym z najstarszych okręgów górnictwa naftowego na świecie. Pierwsze zakłady wydobywające ropę naftową powstały tu przed 1884 r.

 

Szczyt Dwernika Kamienia - najważniejsze informacje

 

 • Niegdyś miejscowa ludność nazywała go Magurą albo Holicą, a jego skalisty wierzchołek Kamieniem.
 • Szczyt góry jest prawnie chroniony jako pomnik przyrody! Zabezpiecza się tam wyjątkowe grzędy i wychodnie skalne zbudowane z piaskowca krośnieńskiego.
 • Wierzchołek Dwernika Kamienia tworzą trzy równoległe grzędy o stromych stokach od strony południowej, a zbocza oszałamiają dziką i niezwykle bujną przyrodą. Jedynie na samym szczycie znajduje się mała połonina.

Widoki - Dwernik Kamień

 

Na szczycie Dwernika Kamienia zobaczymy piękną panoramę. Przy odpowiednich warunkach widoczna jest: Magura Stuposiańska, Dolina Caryńskiego, Przysłup Caryński, Bukowe Berdo, Tarnica, Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska z wyraźnie zaznaczoną Chatką Puchatka, Smerek, Pasmo Graniczne i Otryt. Choć czasem rosnące poniżej drzewa przysłaniają wspaniały krajobraz, to trzeba przyznać, że widoki ze szczytu Dwernika Kamienia są absolutnie zachwycające!

 

Tablica pamiątkowa - Dwernik Kamień

 

Kogo dotyczy? Tablica dedykowana jest Arturowi Nowotarskiemu - młodemu kandydatowi na ratownika GOPR. Na pamiątkowej płycie ufundowanej przez jego przyjaciół przeczytamy fragment znanej piosenki:
"Zaszumiały Cię powietrza
I ruszyłeś sam na szlak,
Ten ostatni, ten najlepszy
Przyszedł czas, Pan dał Ci znak"

 

Trasy na szczyt Dwernika Kamienia:

 

Opcji dotarcia na szczyt jest wiele (czerwone i zielone ścieżki). Krótki spacer jedną z poniższych ścieżek łączy spokojną wędrówkę przez bukowy las i piękne widoki na najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach.

Od strony Nasicznego prowadzi:

 • Zielona ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Dwernik Kamień".
 • Czerwona ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński-Krywe n. Sanem".


Z Zatwarnicy na szczyt możemy dość:

 • Ścieżką historyczno - przyrodniczą "Hylaty", która początkowo oznaczona jest kolorem zielonym: Zatwarnica - Wodospad Szepit nad Hylatym - Dwernik Kamień; a następnie czerwonym - Sękowiec - Zatwarnica.
 • Zielonymi ścieżkami.


Część Infrastruktury szlakowej została wybudowana przez Lasy Państwowe. Jest to związane z tym, że Dwernik Kamień, podobnie jak np. Korbania, Dolina Łopienki i wiele innych ciekawych miejsc, znalazły się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Bieszczadzkie".

Pięknych i różnorodnych szlaków w Bieszczadach nie brakuje – dzięki temu każdy z nas może wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości i umiejętności. Miłośników górskich wędrówek i fanów wypoczynku w klimacie slow zapraszamy na malownicze, szlaki turystyczne.

Sprawdź: Najlepsze szlaki turystyczne w Bieszczadach

 

Najkrótsza trasa na Dwernik Kamień


Ścieżka przyrodnicza "Dwernik Kamień" z miejscowości Nasiczne, wytyczona przez lasy państwowe, to świetna opcja na szybkie i mało wymagające wejście na szczyt urokliwej góry. Szlak jest przyjemny, dobrze oznakowany i można go pokonać w krótkim czasie. Cała ścieżka ma niecałe 6 kilometrów długości, a czas przejścia wynosi około 2,5 godziny.

Jeśli wybierzecie tę ścieżkę przyrodniczą, nie musicie martwić się o parking. Auto można zostawić przy mostku (jadąc z Dwernika po prawej stronie), wiacie ogniskowej, w pobliżu wejścia szlak.

Najkrótsza i najprostsza trasa na Dwernik Kamień prowadzi przez bardzo ciekawe przystanki.
Należą do nich:
1. Drzewostan modrzewiowy
2. Skała
3. Świerki
4. Wierzchołek
5. Drzewa doborowe

 

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem”


Jest to jedna z najdłuższych ścieżek w Bieszczadach. Trasa „Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem” o długości 30 kilometrów oznaczona jest kolorem czerwonym.

Ze schroniska Koliba w Przysłupiu Caryńskim kierujemy się w Dolinę Caryńskiego, gdzie warto zejść na żółtą ścieżkę prowadzącą do ruin kaplicy św. Jana i starego cmentarza na terenie dawnej wsi Caryńskie. Następnie należy wrócić na ścieżkę "Przysłup-Krywe" i podążać w kierunku Przełęczy Nasiczniańskiej (717m n.p.m.). Z tego punktu widokowego zobaczymy budynki miejscowości Nasiczne, a przy dobrych warunkach nawet Tarnicę i Krzemień w oddali. Warto dodać, że po prawej stronie znajduje się wzgórze o wysokości 842 m, gdzie zlokalizowane są dwie największe bieszczadzkie jaskinie. W Nasicznem ścieżka prowadzi wzdłuż wsi, potem skręca w lewo na Dwernik-Kamień, a stamtąd na Zatwarnicę. Czas przejścia do tego miejsca wynosi około 3 godziny.

Jeśli zależy Wam na przejściu całej trasy, w Zatwarnicy, należy skręcić w prawo za kościołem i kierować się w stronę Hulskiego, a stamtąd na teren dawnej wsi Krywe nad Sanem, gdzie kończy swój bieg. Warte uwagi są tam ruiny cerkwi greckokatolickiej pw. św. Paraskiewii oraz stary cmentarz.

 

Ścieżka historyczno - przyrodnicza "Hylaty"


Ścieżka Hylaty została utworzona przez ekomuzeum "W krainie Bojków" i rozpoczyna się przy Chacie Bojkowskiej w Zatwarnicy. Trasa zatacza pętlę, która prowadzi przez szczyt Dwernika Kamienia, a zejście odbywa się przez Dolinę Hylatego.

Szczególnie atrakcyjne miejsca na trasie to:

 • Chata Bojkowka w Zatwarnicy, czyli rekonstrukcja tzw. chyży - tradycyjnego w tym regionie Karpat domostwa.
 • Miejsce po wodnym młynie.
 • Największy w całych Bieszczadach wodospad na potoku Hylaty, zwany również Szepitem albo Galtą. Kaskada o wysokości 8 metrów, od 1998 roku ma status pomnika przyrody nieożywionej.
 • Góra Dwernik Kamień oraz występujące na niej drzewa doborowe i rezonansowe, czy też efektowne wychodnie skalne.
 • Okopy, czyli pozostałości po austriackich stanowiskach obronnych z przełomu 1914/1915 r.


Ponadto na całej trasie ustawione są liczne tablice informacyjne, przybliżające każdemu turyście tematy związane z gospodarką leśną i życiem lasu.


Powrót ze szczytu Dwernika Kamienia


Zejść ze szczytu można tą samą ścieżką. Dobrą opcją jest powrót do Nasicznego albo ścieżką historyczno - przyrodniczą w kierunku zachodnim na Zatwarnicę.

Miłośnikom lasu polecamy zejście mocno w dół w 3/4 połoniny na drugi grzbiet Dwernika Kamienia. Ta opcja jest nieco dłuższa, ale wyjątkowo malownicza. Trasa wiedzie przez: rów tensyjny, skalistą drugą grzędę Dwernika Kamienia, las bukowy, ścianę skalną, jawory rezonansowe i słynny wodospad Szepit. Co ciekawe, podczas wędrówki tą leśną, idealną na upały ścieżką możemy zobaczyć prawie wszystkie podzespoły charakterystycznej dla tego regionu zbiorowiska leśnego o nazwie buczyna karpacka.

 

Trasy rowerowe na Dwernik Kamień


Bieszczady są otwarte na rowerzystów. Dobrym tego przykładem są trasy na Dwernik Kamień. Aby wjechać na szczyt mamy do wyboru:

 • Bardzo widowiskowy, czerwony szlak rowerowy: Zatwarnica - szczyt Dwernika Kamienia - Przełęcz Nasiczniańska - Nasiczne - Przysłup Caryński - Bereżki.
 • Niebieski szlak rowerowy: Zatwarnica - szczyt Dwernika Kamienia od strony południowo-wschodnich stoków - Nasiczne - Dwernik.


Warto wspomnieć, że 11 kilometrowa ścieżka dydaktyczna "Przez bieszczadzki las" jest częścią ścieżki rowerowej Nasiczne - Sękowiec - Zatwarnica.  

 

Trasy konne na Dwernik Kamień


Na Dwernik Kamień prowadzą nie tylko szlaki piesze czy rowerowe, ale również konne. Najczęściej spotkacie tu niewielkich rozmiarów konie huculskie, które wyróżniają się dużą wytrzymałością i świetnie radzą sobie w górzystym terenie.

Trzeba przyznać, że zarówno krótkie przejażdżki, jak i rajdy konne, to fascynująca forma rekreacji, pozwalająca w pełni korzystać z uroków Bieszczad. Wszak, z grzbietu widać więcej! Ciekawą opcją jest pokonanie góry szlakiem konnym obejmującym stoki południowo-wschodnie Dwernika Kamienia – Nasiczne – Przełęcz Nasiczniańska i Bereżki. A Wy, które szlaki konne w Bieszczadach polecacie?

 

Drzewa doborowe i inne ciekawostki Dwernika Kamienia

 

 • Na szczycie Dwernika Kamienia znajduje się jedna z dwóch połonin w rejonie Bieszczad pochodzenia antropologicznego - druga to połonina w Jaśle. Pozostałe powstały w sposób naturalny np. przez suche, wiejące z nizin wiatry.

 • W czasach wojen góra Dwernik Kamień często była miejscem krwawych bojów.

 • Na Dwerniku Kamieniu dobrze zachowały się okopy z czasów I wojny światowej oraz cmentarz wojskowy z tego okresu. Wiele rosnących tam drzew do dziś ma ślady pocisków, czy też wyryte w korze krzyże.

 • Na stokach góry rosną piękne, rzadko występujące i przez to drogocenne jawory rezonansowe.

 • Trzy doborowe buki rosnące i oznakowane na ścieżce przyrodniczej "Dwernik-Kamień" (piąty przystanek), zostały wpisane do rejestru bazy nasiennej w Polsce. To oznacza, że posiadają one najlepsze cechy genetyczne, a pozyskane z nich nasiona doskonale nadają się do produkcji sadzonek/przyszłych zasiewów.

 • Dwernik Kamień nazywany jest również królestwem niedźwiedzi, gdyż mają tam swoje terytorium i często ucztują w partiach szczytowych. Warto zatem przypomnieć sobie zasady postępowania podczas spotkania z największym lądowym drapieżnikiem w Europie: Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku? Możecie tam spotkać również wilki, lisy, łanie, rysie, żbiki, borsuki, sarny, kuny, sowy, ptaki drapieżne, a nawet padalca, żmiję, salamandrę, czy też unikatowego puszczyka uralskiego.

 • Jeśli zdziwił Was widok plastikowych osłonek na drzewach, wyjaśniamy, że chronią one zarówno młode drzewka, jak i starsze drzewa przed zniszczeniami, które często dokonują dzikie zwierzęta tj. jelenie, czy niedźwiedzie.

 • Niejeden przewodnik górski, jak i miejscowi nazywają Dwernik Kamień również Małym Bukowym Berdem. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż obie góry mają wiele wspólnych cech. Oto niektóre z nich:
  - niezwykłe krajobrazy,
  - efektowne wychodnie skalne,
  - pamiątkowe tablice,
  - kameralne szlaki.

Dwernik Kamień z psem


Nie wyobrażacie sobie pozostawienie czworonożnego przyjaciela w domu na czas wyjazdu? Mamy świetną wiadomość! Z racji tego, że Dwernik Kamień nie należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego możecie zabrać tam swojego psa. Pamiętajcie jedynie, że zawsze należy sprzątnąć po swoim czworonogu i trzymać go na smyczy. W końcu jesteśmy tam tylko gośćmi.

Sprawdźcie, które jeszcze miejsca w Bieszczadach możecie odwiedzić ze swoim pupilem: Z psem w Bieszczady. Pomysły na wyjazd z czworonogiem.

Podpowiadamy też, że Nocowanie.pl umożliwia filtrowanie wyników wyszukiwania. Wystarczy na Bieszczady noclegi zaznaczyć w polu "udogodnienia" opcję "akceptujemy zwierzęta". Dzięki temu znajdziecie przyjazne dla psów, przytulne i komfortowe miejsca noclegowe.

 

Legendy - Dwernik Kamień


Według ludowych podań na szczycie masywu znajdowała się niegdyś kryjówka beskidników, którzy ukrywali tam zrabowane konie i woły, a następnie wyprowadzali je do Węgier.

Według innej legendy, dawno, dawno temu pod górą mieszkał rycerz o imieniu Dwernik. Wojownik był szaleńczo zakochany z wzajemnością, w pięknej Łopience. Niestety dziewczyna była zaręczona z Juraszkiem. Aby ocalić ich miłość Dwernik postanowił uprowadzić kobietę swojego życia w sobótkową noc. Młodzi od razu się zaręczyli, ale ich szczęście nie trwało zbyt długo. Rycerz został zabity strzałem z kuszy przez rządnego zemsty Juraszka. Ten w wielkiej tajemnicy pochował go na szczycie góry, gdzie nocą wyrosła potężna skała. Gdy zrozpaczona Łopienka zobaczyła tę skałę, od razu wiedziała, że to jej Dwernik. Stąd też nazwa szczytu - Dwernik Kamień. Więcej szczegółów znajdziecie w "Księdze Legend i opowieści bieszczadzkich" Andrzeja Potockiego.


Dwernik Kamień - czy warto?


Góra Dwernik Kamień ma do zaoferowania turystom mało uczęszczane i nieforsujące szlaki, pachnący bieszczadzki las oraz liczne ciekawostki jak np. pozostałości po dawnych mieszkańcach (fragmenty zabudowań, okopy z czasów I wojny światowej, czy też drzewa owocowe drzewa, które spotkamy na dawnych terenach nieistniejących już wsi). Dodatkową zaletą są arcy-piękne krajobrazy, oraz bardzo charakterystyczne i niezwykłe wychodnie skalne.

Sam szczyt jest wyjątkowo malowniczy, a wejście na niego nie jest zbyt trudne. Dwernik Kamień ma wysokość 1004 m n.p.m. i choć nie jest najwyższym szczytem w Bieszczadach, uważamy, że należy do jednych z najpiękniejszych i warto go zdobyć.

Jeszcze przed szczytem właściwym dojdziecie na świetny punkt widokowy z rozległą panoramą od Tarnicy, przez Połoninę Caryńską, Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską, Smerek, aż po Wołosań. A widoki z samego wierzchołka, to po prostu bajka!

Wystarczy choć raz odwiedzić tę górę, aby pokochać Bieszczady i wracać tutaj w różnych porach roku. Jeśli lubicie spokój, wspaniałą, dziką przyrodę i zastanawiacie się, gdzie spędzić urlop - Dwernik Kamień będzie strzałem w dziesiątkę. Już dziś zaplanujcie wyprawę po bieszczadzkiej krainie i zarezerwujcie najlepszy nocleg w Bieszczadach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym sugestiom Wasz pobyt w tych górach będzie wyjątkowy.

W pobliżu

Dwernik

Cerkiew św. Mikołaja

Chmiel
Odległość: 3.48 km

Cerkiew św. Mikołaja

Chmiel
Odległość: 3.48 km

Noclegi w okolicy

Gościniec pod Jaskiniami

Gościniec pod Jaskiniami

Nasiczne 2a, Lutowiska
Bieszczadzki Luz

Bieszczadzki Luz

Dwernik 24A, Lutowiska
Domki Ryś i Miś

Domki Ryś i Miś

Chmiel 4a, Lutowiska

Noclegi wg kategorii

Atrakcje Dwernik

Atrakcje przyrodnicze

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!