Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Zbliża się kolejny sezon zimowy, a wraz z nim wyjazdy na narty i snowboard. Planując zimowe podróże, turyści myślą przede wszystkim o zarezerwowaniu noclegów w pobliżu stoków oraz wykupieniu skipassów. O czym jeszcze musimy pamiętać, jeśli w najbliższych miesiącach mamy w planach oddać się w pełni zimowemu szaleństwu?

Za oknem robi się coraz chłodniej, a to dobry znak, że już niedługo rozpocznie się kolejny sezon narciarski, na który tak bardzo czekają dzieci oraz narciarze i snowboardziści.

 

Stoki narciarskie w górach prawdziwe oblężenie przeżywają przede wszystkim podczas Bożego Narodzenia, Sylwestra i przede wszystkim ferii zimowych.

 

 

 

 

Sprawdź: Jak zaplanować wyjazd na narty?

 

Aby wyjazd na narty był udany, nie można ograniczyć się jedynie do tego, by znaleźć dobry nocleg w górach. Warto zadbać o szczegóły, o których niektórzy wielbiciele szaleństw na stoku zapominają – tylko wtedy zabawa na stoku będzie naprawdę udana.

Szukasz ofert noclegowych blisko stoków narciarskich? Wejdź i zobacz: Oferty na narty, snowboard

 

Dobra kondycja


Jednym z najpowszechniejszych zaniedbań jest zapominanie o przygotowaniu kondycyjnym. Wiele osób wychodzi na stok bez żadnej rozgrzewki. Jest to najprostszy sposób, by nabawić się kontuzji. Szczególnie obciążone są mięśnie ud, łydek i pośladków, dlatego przynajmniej kilka tygodni przed wyjazdem na narty należy przygotować organizm do wysiłku. 

 

Właściwie każda aktywność fizyczna uchroni przed urazami na stoku. Można biegać, chodzić po schodach, a dodatkowo zapisać się na siłownię lub basen. Oprócz tego trzeba popracować też nad równowagą i stabilnością, na przykład ćwicząc przysiady na jednej nodze, a także klasyczne pompki czy wykroki. Także przed samym wyjściem na stok należy zrobić rozgrzewkę – na pewno zajmie to mniej czasu niż wyleczenie złamania.

 

Przygotuj sprzęt na narty


Nie tylko od przygotowania fizycznego zależy bezpieczeństwo na stoku. Jeszcze przed wyjazdem z domu należy sprawdzić i przygotować sprzęt na narty oraz snowboard. Można to zrobić samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjaliście. Zanim jednak ktoś zajmie się serwisowaniem nart, powinien przeprowadzić profesjonalny wywiad. Na podstawie informacji o poziomie zaawansowania czy preferowanym stylu jazdy dopasuje sprzęt do konkretnych potrzeb klienta. Absolutną koniecznością jest naostrzenie krawędzi nart, uzupełnienie wszystkich ubytków w ślizgu i nasmarowanie go oraz wyregulowanie wiązań.


Willa Księżówka

Willa Księżówka

Wisła, ul. Górnośląska

Kwatery i pokoje Wisła 9.7
Willa Słoneczko

Willa Słoneczko

Szklarska Poręba, ul. Turystyczna

Wille Szklarska Poręba 9.2



Wybierasz się na narty w polskie góry? Koniecznie sprawdź ofertę noclegów w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich, zobacz:


Noclegi w Białce Tatrzańskiej
Noclegi w Bukowinie Tatarzańskiej
Noclegi w Karpaczu
Noclegi w Szczyrku
Noclegi w Szklarskiej Porębie
Noclegi w Wiśle
Noclegi w Zakopanem

 

Odpowiednia odzież


Doświadczonym narciarzom na pewno nie trzeba przypominać, że na stoku powinni mieć odpowiednią odzież. Musi być dostosowana do szybko zmieniających się warunków pogodowych. Najlepiej ubrać się warstwowo, dzięki czemu zawsze będzie można szybko zdjąć element garderoby. 

 

Warto postawić przede wszystkim na wygodną bieliznę termiczną, która nie powinna krępować ruchów. Do tego dochodzą też skarpety narciarskie, gwarantujące odprowadzanie wilgoci. Kolejną warstwą powinna być odzież pośrednia, zwiększająca komfort cieplny – tutaj sprawdzą się takie tkaniny jak polar, wełna oraz różnego rodzaju membrany. Ostatnim elementami są oczywiście kurtka i spodnie, które nie zawiodą w żadnych warunkach atmosferycznych. Do dobrej odzieży narciarskiej trzeba dodać też kask, chroniący głowę przed urazami.

Na nartach przyda się nie nie tylko odzież, ale i skipass. Sprawdź, które ośrodki narciarskie mają go w swojej ofercie, wejdź: Narty w Tatrach - 17 stoków, 1 super ski pass

 

Dodatkowe ubezpieczenie


Przygotowując się do wyjazdu na narty warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego. W Polsce powinno ono obejmować polisę NNW, chroniącą przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, koszty akcji ratunkowej, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego oraz OC. Koszt ubezpieczenia dla narciarzy to kilkadziesiąt złotych. Jego wysokość zależy od długości pobytu i oczywiście firmy, w której wykupowane jest ubezpieczenie.

 

Poznaj: 5 najlepszych miejsc na narty w Polsce

 

 

Następny artykuł Czy wiesz, gdzie znajduje...

Komentarze (1)

Trzeba pracować nad formą przez cały rok! Dzięki temu po pierwszym dniu na stoku zawsze mogę się ruszać. Co innego, jak widzę tych wszystkich niedzielnych narciarzy, którzy jakoś nie mogą się przyzwyczaić, że na stoku trzeba popracować mięśniami i są zaskoczeni, gdy na kolejny dzień mają zakwasy

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!